Jak vzdáleně ovládat napájení kamerového systému?

Tuto otázku si mimo jiné pokládal i Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), provozovatel veřejné dopravy, a to při řešení monitoringu kamerového systému v pražském metru. S cílem optimalizovat řízení kamerového systému a omezit nutnost fyzického zásahu pracovníků na místě v případě výpadku, se DPP rozhodl implementovat PDU jednotky od společnosti CyberPower.

Power Distribution Unit (PDU) jsou zařízení umožňující vzdáleně zapínat/vypínat připojené technologie, manuálně i automatizovaně (podle naprogramovaného časového nebo podmíněného plánu), a také monitorovat jejich spotřebu. Jednotky vypadají, jako zásuvkové lišty a jsou umístěny v 19“ rozvaděči vždy po dvou kusech pro zajištění redundantního napájení kritické infrastruktury DPP.

V rámci projektu byly zvoleny PDU jednotky CyberPower PDU81005 , které jsou umístěné serverovně kamerového systému DPP, a řídící software Power Panel Entreprise (PPE) téhož výrobce.


Foto: CyberPower.com - CyberPower PDU81005

 

DPP využívá tuto technologii pro kontrolu řídících serverů kamerových systémů, databázových serverů kamerových systémů, úložiště kamerových záznamů (NVR) a aktivních prvků síťové infrastruktury pro zajištění provozu serverovny CCTV a přilehlých pracovišť.

Pro dosažení vzdálené obsluhy a řízení byl zvolen software Power Panel Entreprise (PPE), který umožňuje obsluze sledovat v reálném čase provozní informace, vyhodnocovat efektivitu a energetickou náročnost celého řešení a provádět vzdálené ovládání připojených zařízení či případně okamžitě reagovat na vzniklé nouzové stavy nebo výpadky. Operátorská obsluha na pracovišti je zajištěna pomocí mini PC s dotykovou obrazovkou, zatímco pro operativní ovládání a monitoring systému v hlavním sále jsou k dispozici tablety.

Díky PDU jednotkám může DPP vzdáleně vypínat, zapínat a restartovat připojená zařízení. Pracovníci tak mohou minimalizovat svou přítomnost v serverovně, což vede ke značné úspoře času a výrazně efektivnějšímu řízení kamerového systému. Dlouhodobé sledování a vyhodnocování spotřeby umožňuje identifikovat anomální chování napájených zařízení ještě před vznikem nouzového stavu. To umožňuje lépe plánovat operativní zásahy na zařízeních a optimalizovat řízení zdrojů služby.

Vzhledem k tomu, že není nutná přítomnost technika v serverovně pro zapínání či vypínání jednotlivých částí kamerového systému, zvýšila se rychlost reakce na jednoduché servisní zásahy z řádu hodin na minuty. Jednoznačné časové úspory tak přispěly k posílení servisních kapacit při zachování stávajícího personálního obsazení. Došlo i k výraznému zvýšení úrovně bezpečnosti cestujících i personálu, jelikož nyní může DPP monitorovat technologická zařízení v reálném čase. To umožňuje rychlou odezvu na potenciální problémy a zajišťuje nepřetržitý provoz kamerového systému.

Integrátorem řešení byla společnost FortiFox Technologies, a.s. a sehrála klíčovou roli v úspěšné instalaci a konfiguraci těchto jednotek.


Zveřejněno: 27. 03. 2024