BOMBA: Tvrdá rána ničivému botnetu Emotet

Europol oznámil výsledek globální operace proti malwaru Emotet. Jak se píše na stránkách Europolu: „Donucovací a soudní orgány na celém světě tento týden narušily jeden z nejvýznamnějších botnetů posledního desetiletí: Emotet. Vyšetřovatelé nyní převzali kontrolu nad jeho infrastrukturou v rámci mezinárodní koordinované akce.“

Vítězství? Možná ano!

Emotet byl původně bankovní trojan, ale postupem času se vyvinul v ničivý botnet. Dlouhodobě se jednalo o nejúspěšnější a nejrozšířenější malware roku 2020. Data ze sítě Check Point ThreatCloud ukazují, že Emotet v průběhu loňského roku ovlivnil 19 % organizací po celém světě. V České republice byl jeho dopad ještě vyšší, například v prosinci měl dopad na více než 21 % českých společností.

Emotet byl známý především kvůli dynamické povaze a unikátním technickým vlastnostem, ale také kvůli velmi sofistikovanému obchodnímu modelu. Velmi efektivně totiž spolupracoval s dalšími kyberzločineckými skupinami, které stojí například za hrozbami Trickbot nebo Ryuk.

Jednalo se o velmi nebezpečnou kombinaci hrozeb, a i v České republice jsme sledovali nepříjemně hodně podobných útoků. Emotet byl vzhledem ke své masivní celosvětové infrastruktuře zodpovědný za prvotní proniknutí do organizací. Následně byly infikované oběti prodané Trickbotu, který pronikl hlouběji do infikovaných sítí a rozdělil oběti v závislosti na odvětví. Nakonec došlo k prodeji ransomwarovým kyberzločincům, kteří stojí například za ransomwarem Ryuk. Takto vypadala infrastruktura, která stála za výrazným nárůstem úspěšných ransomwarových útoků v posledních letech.

Botnet Emotet se snažil nalákat oběti prostřednictvím phishingových e-mailů a jen v roce 2020 odeslal e-maily s více než 150 000 různými předměty a více než 100 000 různými názvy souborů. Phishingové e-maily neustále přizpůsoboval aktuálním událostem a trendům, například koronavirové pandemii, Vánocům nebo Black Friday.

Svého vrcholu dosáhl v období od srpna do října, kdy bylo v těchto phishingových kampaních detekováno každý měsíc v průměru 25 000 různých názvů souborů. V listopadu počet klesl na méně než 500, v prosinci a lednu bylo aktivních přibližně 5 000 názvů souborů za měsíc.

„Je potřeba si uvědomit, že Emotet ovlivnil každou pátou organizaci na světě. Aktuální oznámení ukazuje důležitost globálních kybernetických skupin a spolupráce při ochraně veřejnosti před kybernetickými hrozbami,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Obrázek: BankInfoSecurity

Zveřejněno: 27. 01. 2021