Chraňte své děti před nástrahami on-line světa!

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán, o čemž se dnes a denně přesvědčují nejen dospělí, ale i děti. Ty jsou navíc často náchylnější k různým svodům, které internet nabízí, a navíc se zde mohou dozvědět věci, které nejsou adekvátní jejich věku.

Blokování přístupu je dvojsečná zbraň – vždyť děti už od nejmladšího školního věku potřebují být on-line už kvůli škole. Jenže jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Decentně, ale s odstupem tak na děti můžete dohlížet prostřednictvím funkcí rodičovské kontroly, které jsou pevně integrovány v některých routerech či meshových systémech.

Potenciálně škodlivý obsah tak svým dětem můžete omezit anebo rovnou zablokovat, aniž byste museli kontrolovat, kam na internetu vaše děti vlastně chodí. Díky tomu, že se omezení nastavují na síťové úrovni a přístup k jejich nastavení máte jen vy, nebude je mít dítě šanci obejít.

Řešení rodičovské kontroly implementoval například TP-Link do svých řešení HomeCare a HomeShield. Ta jsou jakousi nadstavbou pro zabezpečení veškerých připojených zařízení v rámci domácnosti, která jsou podporována většinou síťových prvků v portfoliu TP-Linku.

Samotná rodičovská kontrola se dělí do několika oblastí. Za prvé svým ratolestem můžete omezit čas pobytu na internetu, přičemž konkrétní podmínky by měly být věcí dohody mezi vámi a dítětem (samozřejmě s ohledem na jeho věk). Je pravda, že mnohé děti to dnes mohou docela snadno obejít datovým tarifem na svém smartphonu, ale to je záležitost, která by minimálně do určité hranice věku dítěte měla spadat do vaší gesce.

Někdy dítě potřebuje být ve chvíli původního omezení on-line kvůli škole, ale to už je opět věcí domluvy mezi vámi a ním. Doporučujeme zakázat Wi-Fi připojení i na dobu společné rodinné večeře, to totiž mívají tendenci „hledět do displejů“ nejen děti, ale i samotní rodiče. Rodičovská kontrola tak může být zkouškou disciplíny i pro vás.

Čas on-line navíc můžete „dávkovat“ i jako odměnu za dobré chování. Děti zároveň o prodloužení limitu mohou požádat, je to jen a jen o společné komunikaci. V takovém případě ale objektivně zhodnoťte důvod, proč vás dítě o prodloužení limitu žádá. Sledování videí na YouTube by tímto důvodem být nemělo, tedy pokud tato videa nejsou edukativní.

A nakonec se rodičovská kontrola TP-Linku týká i blokování nevhodného obsahu. Ať už jde o sexuální či násilný obsah, případně o obsah zaměřený na drogy, zde se asi všichni shodneme, že takové věci dětem před oči nepatří. Úroveň blokování obsahu jednoduše nastavíte pomocí mobilní aplikace či přes webové rozhraní, a zaměřit se můžete jak na nevhodná slova, tak i domény.

Snadno se vám v tomto ohledu budou spravovat sjednocená síťová prostředí typu mesh, v kterých je TP-Link průkopníkem i lídrem. Zmínit lze sadu Deco M5 (na úvodním obrázku), která podporuje právě řešení HomeCare a verze s dvěma jednotkami zvládne pokrýt až 350 metrů čtverečních, což většině lidí bude stačit na celý dům i s terasou, případně s částí terasy. Nastavení v tomto případě probíhá snadno přes mobilní aplikaci Deco, která je k dispozici pro Android i iOS.

Alternativou – pokud už jste si dříve koupili kompatibilní router od TP-Linku – je kombinace právě routeru s opakovačem. Jedním z kompatibilních routerů může být model Archer C6, který zkombinujete s extenderem RE315. V tomto případě si veškerá síťová nastavení včetně právě rodičovské kontroly vyřešíte přes aplikaci Tether.

Zveřejněno: 05. 10. 2021