Chytrá domácnost zažívá boom, útoky na ni a IoT také

Nový bezpečnostní produkt, který poskytuje komplexní ochranu proti široké škále potenciálních hrozeb pro zařízení Internetu věcí v rámci chytrých domácností, představila společnost Kaspersky.

Řešení Kaspersky Smart Home Security pomůže telekomunikačním operátorům reagovat na rostoucí poptávku zákazníků po ochraně zařízení chytrých domácností. Instaluje jej poskytovatel internetového připojení na router a uživatel si musí stáhnout aplikaci do smartphonu, aby mohl ovládat a kontrolovat zabezpečení zařízení.

Trendem je přechod od samostatných chytrých zařízení k propojenému ekosystému sestávajícímu z mnoha síťových „vychytávek“. Velký rozvoj zažil nedávno zejména trh internetu věcí (IoT) – v roce 2020 došlo k dramatickému nárůstu o 23,1 %. To vyvolává potřebu zajistit komplexní ochranu ekosystému před škálou hrozeb. Potvrzuje to i průzkum společnosti Kaspersky o počtu útoků zaměřených na hacknutí domácích zařízení. To se oproti předchozímu roku zdvojnásobilo (z 16,17 % na 32,72 %). I další zpráva došla k závěru, že se většina uživatelů (89 %) obává o bezpečnost svých zařízení.

Každou sekundu se připojí 127 nových IoT zařízení

Zařízení IoT, jako jsou chytré hodinky, dveřní zámky, fitness trackery a mnoho dalších, jsou všudypřítomná. Podle analytiků se jich k internetu připojuje každou sekundu 127. Jejich dostupnost přitahuje pozornost nejen nadšených uživatelů, ale i počítačových zločinců. Aby bezpečnostní experti mohli sledovat a předcházet útokům na chytrá zařízená, vytvořili honeypoty, speciální software, který napodobuje zranitelné zařízení. V podstatě tak fungují jako pasti na útočníky, kteří cílí právě na tato zařízení.

Podle analýzy dat získaných z honeypotů Kaspersky se potvrzuje trend stálého nárůstu počtu útoků na zařízení IoT. Za první pololetí letošního roku dosáhl celkový počet pokusů o infekci čísla 1 515 714 259, ve druhém pololetí loňského roku to bylo „jen“ 639 155 942.

Blokuje sledování i pokusy o průnik do sítě

Nový bezpečnostní produkt kombinuje několik klíčových aspektů kybernetické bezpečnosti, včetně ochrany před malwarem, zablokování utajeného sledování a řízení přístupu k internetu. Hlavními součástmi sady pro kontrolu narušení domácí sítě jsou antivirové skenování souborů, blokování útoků hrubou silou, kontrola podezřelých URL adres a monitorování internetových portů a protokolů.

Bezpečnostní sada umožňuje zákazníkům kontrolovat úroveň zabezpečení systému a jednotlivých zařízení. Produkt upozorní uživatele, pokud jsou hesla pro zařízení slabá, a pomůže vybrat bezpečnější variantu.

Účinná ochrana propojené domácnosti

„Vidíme, že obliba zařízení pro chytrou domácnost roste. S tím i počet kybernetických útoků zaměřených na nabourání se do těchto zařízení. Chytrá domácnost ale není jen dočasným trendem, ale budoucností, je tedy zřejmé, že pro tuto kategorii zařízení je zapotřebí ucelený produkt, který zajistí ochranu proti široké škále hrozeb. Kaspersky Smart Home Security pomůže telekomunikačním operátorům reagovat na rostoucí poptávku uživatelů po ochraně zařízení v jejich chytré domácnosti,“ říká Oleg Nevstrujev, vedoucí oddělení Customized & Technology Products Management společnosti Kaspersky.

„Náš nový produkt je výsledkem dlouholeté spolupráce s operátory po celém světě. Víme, s jakými problémy se partneři z oblasti telekomunikací potýkají v souvislosti s nástupem nových technologií. Nový produkt bude chránit uživatele a podrobně sledovat aktuální úroveň ochrany domácího ekosystému IoT. Operátoři potřebují využít i zařízení, která mají v domácnostech svých zákazníků již nainstalována, a tyto požadavky byly při vývoji nového řešení rovněž zohledněny,“ ujišťuje Alexej Gromyko, vedoucí globálních projektů pro poskytovatele služeb (xSP).

 

Zveřejněno: 08. 09. 2021