Dopad pandemie na trh s chytrou domácností

Navzdory tomu, že globální ekonomika v důsledku pandemie zaznamenala výrazný pokles, zdá se, že si trh s chytrou domácností může vydechnout. Podle nejnovější zprávy výzkumné agentury M&M se očekává, že se hodnota trhu s inteligentními domácími zařízeními do roku 2025 zvýší ze 78,3 miliard na 135,3 miliard dolarů, s kumulativním ročním růstem 11,6 procent. Co se skrývá za tímto trendem?

Chytrá domácnost si vede dobře

Chování spotřebitelů během období karantény je podle expertů jedním z důvodů, proč trh s chytrou domácností nakonec nezažije tak výrazné turbulence jako jiné oblasti nových technologií.

„Všimli jsme si, že během prvních několika týdnů karantény se počet instalací zařízení Netatmo skutečně snížil – zejména v zemích jižní Evropy, jako je Španělsko nebo Itálie. V dubnu však již byla čísla zpět na úrovni podobné obdobnému období z loňského roku,“ řekl Fred Potter, zakladatel společnosti Netatmo, výrobce zařízení pro chytrou domácnost.

Spotřebitelé se postupně přizpůsobovali novým okolnostem. Potřeba trávit více času doma, je vedla k tomu, aby se zaměřili na vybavení svých domácností a zvýšení komfortu.

„Nikdy předtím jsme nebyli nuceni trávit tolik času v našich domácnostech. To, abychom se doma cítili pohodlně, se pro nás stalo velmi důležité. Lidé, kteří potřebovali pracovat na dálku, si uvědomili, že řešení pro chytrou domácnost mohou ušetřit čas, zvýšit produktivitu a pohodlí,“ dodal Fred Potter.

Například inteligentní video zvonky s vestavěnou kamerou a mikrofonem umožňují pracovat takřka bez přestání. Když návštěvník zazvoní, uživatelé jsou upozorněni na svých chytrých telefonech, pomocí kterého mohou i s návštěvou hovořit. Kurýra tak lze instruovat, aby balík nechal za dveřmi. Tímto způsobem se uživatelé vyhnou interakcím tváří v tvář a mohou si například nechat doručit své balíčky bez přímého kontaktu.

Proč chytrá domácnost?

Při výběru řešení pro chytrou domácnost může hrát důležitou roli ekonomický aspekt.

„V době ekonomické nejistoty zákazníci hledají zařízení, která z dlouhodobého hlediska ušetří peníze. Inteligentní technologie vytápění je nejlepším příkladem – kromě snížení účtů za služby zvyšuje komfort uživatelů,“ vysvětlil Potter.

 „Odhaduje se, že průměrný počet inteligentních zařízení na osobu se do konce roku 2022 zvýší z 2,75 na 5 (Rethink Research). Pouze v sektoru služeb se tato hodnota může v příštích třech letech ztrojnásobit. Rozvíjí se také trh hlasových asistentů, který je přímo spojen s trhem inteligentních domácích zařízení. Podle údajů Tractica bude do roku 2021 používat hlasové asistenty až 1,83 miliardy lidí,“ uzavřel Potter.

 

 

Zveřejněno: 15. 12. 2020 | Počet zobrazení: 438x