Euro 2024 ve 4K rozlišení prý nebude

Přenosy z fotbalového mistrovství Euro 2024 v létě příštího roku podle všeho nebudou ve 4K rozlišení, ale jen v HD, maximálně pak v tzv. upscaled (škálovaném) 4K.

Uvádí to portál FlatpanelsHD s odkazem na Sky Sports Summit 2023. Informaci následně na Twitteru potvrdil Karl Petermichl, šéf distribuce rakouské televize ORF. Turnaj by sice mohl být přenášen ve škálovaném 4K, což je rozlišení, které je sice lepší než HD, ale není tak kvalitní jako standardní 4K.

Organizátoři velkých sportovních událostí v posledních letech často využívají příležitosti k „živé“ ukázce moderních technologií. Například Super Bowl 2023, který nám v evropských zemích sice moc neříká, ale v USA jde takřka o národní svátek, byl přenášen ve 4K HDR, byť jen v rámci jedné jediné služby.

Podle dat FIFA sledovalo minimálně nějakou část turnaje Euro 2020 – kvůli pandemii přesunutého na rok 2021 – celkově 5,2 miliardy lidí. Pokud by Euro 2024 sledoval podobný počet diváků, což je více než pravděpodobné, byla by to pro 4K dobrá reklama. Takhle je to nejspíš jen spálená šance.

Doplňkový obrázek: UEFA

Zveřejněno: 07. 08. 2023