Hackeři ze skupiny Lazarus nově útočí na obranný průmysl

Analytici společnosti Kaspersky identifikovali novou, dosud neznámou škodlivou kampaň skupiny Lazarus, velmi aktivních kyberzločinců, kterým se přičítá celá řada sofistikovaných útoků. Od začátku roku 2020 se zaměřují na obranný průmysl a využívají k tomu vlastní backdoor zvaný ThreatNeedle. Tato zadní vrátka se důmyslným způsobem dostávají do kritické části síťové infrasktruktury a shromažďují citlivé informace. Napadená zařízení přitom ani nemusejí být připojena k internetu.

Bezpečnostní experti společnosti Kaspersky se o této kampani dozvěděli poté, co byli vyzváni, aby pomohli vyřešit bezpečnostní incidenty a zjistili, že se daná organizace stala cílem nového backdooru (jde o typ malwaru, který umožňuje vzdáleně zcela ovládat napadené zařízení). Zadní vrátka ThreatNeedle se skrytě pohybují infikovanými sítěmi a sbírají důvěrné informace. Doposud tento backdoor napadl organizace více než v tuctu zemích světa.

Do společnosti se infilturje prostřednictvím phishingu: oběti dostávají e-maily, které obsahují škodlivou přílohu ve Wordu nebo odkaz, který vypadá, že vede na server dané společnosti. E-maily se často tváří jako zprávy s naléhavou informací o pandemii Covid-19 a údajně pocházely od respektovaného zdravotnického centra.

Jakmile oběť otevře škodlivý dokument, malware se stáhne do jejího zařízení a zahájí proces infiltrace společnosti. Backdoor ThreatNeedle použitý v této kampani patří do rodiny malwaru známého jako Manuscrypt, který vyvinula skupina Lazarus a dříve byl zachycen při útocích na kryptoměny. Po instalaci je ThreatNeedle schopen získat naprostou kontrolu nad zařízením oběti, což znamená, že může provádět vše od manipulace se soubory až po provádění příkazů zaslaných od vzdáleného řídícího serveru.

Malware se dostane i do odpojených sítí

Jednou z nejzajímavějších technik v této kampani je schopnost skupiny Lazarus získávat data jak z firemních IT sítí (tedy sítí, na kterých jsou připojeny firemní počítače s přístupem k internetu), tak ze sítí s omezeným provozem (jde například o síť, na kterou jsou napojena kriticky důležitá zařízení a počítače s velmi citlivými daty, a tudíž nejsou zároveň připojena k internetu). Podle přísných pravidel jedné z napadených společností nesmí existovat mezi těmito dvěma typy sítí žádné propojení a nesmějí si navzájem předávat informace. Správci IT, kteří mají na starosti bezproblémový chod všech sítí v dané firmě, se však mohou připojovat k oběma sítím. Skupině Lazarus tak stačilo získat kontrolu nad počítačem administrátora a poté přenastavit firewall, aby se mohla dostat do sítě s omezeným provozem a odtud ukrást citlivá data.

Bezpečnostní experti společnosti Kaspersky připravili několik doporučení, jak se ochránit před útoky podobnými backdooru ThreatNeedle:

·         Zajistěte svým zaměstnancům základní školení v oblasti kybernetické bezpečnosti, protože mnoho cílených útoků začíná phishingem nebo jinými technikami sociálního inženýrství.

·         Pokud má vaše společnost provozní technologii (OT) nebo kritickou infrastrukturu, ujistěte se, že je oddělena od firemní sítě nebo že neexistují žádná neoprávněná připojení k této infrastruktuře.

·         Zajistěte, aby si zaměstnanci byli vědomi zásad kybernetické bezpečnosti a dodržovali je.

·         Zajistěte, aby měl váš SOC tým (Security Operations Center) k dispozici přístup k aktuálním informacím o známých hrozbách (Threat Intelligence, TI).

·         Implementujte firemní bezpečnostní řešení, které dokáže už v rané fázi detekovat pokročilé trvalé hrozby na síťové úrovni.

·         Rovněž se doporučuje použít samostatné bezpečnostní řešení pro průmyslové uzly a sítě, které umožňuje monitorování, analýzu a detekci síťového provozu OT.

 

Zveřejněno: 26. 02. 2021 | Počet zobrazení: 193x