Hafo novinek od Synology aneb DSM 7 je tu!

V rámci online akce 2021 AND BEYOND představila společnost Synology zcela přepracovaný systém DiskStation Manager (DSM). DSM je sjednocený operační systém, který používají řešení pro správu dat společnosti Synology, a verze 7.0 přináší nové technologie úložiště, zálohování a hybridního cloudu.

„Dochází ke zpracování bezprecedentního množství dat, ať už za účelem datové analýzy, pro umělou inteligenci, internet věcí, telemedicínu nebo nespočet dalších inovací. To vše má obrovský dopad na náš životní styl a způsob, jakým podnikáme – vytváří se tzv. ‚datová ekonomika‘, ve které vám vlastnictví více dat poskytuje konkurenční výhodu před ostatními,“ říká Philip Wong, zakladatel a generální ředitel společnosti Synology. „Synology se pilně věnuje rozvoji DSM, naší základní platformy pro řešení výzev v oblasti zabezpečení, spolehlivosti a správy. Naše řešení navrhujeme pro zákazníky od úrovně jednotlivých klientů, až po velké společnosti, kde se pracuje s obřími soubory dat. Vše s ohledem na to, aby se zákazníci mohli soustředit na využití dat a vytvářet z nich větší hodnotu. Mohu s nadšením oznámit, že v roce 2021 bude běžně dostupný DSM 7.0, který přinese zcela nové zkušenosti se správou dat.“

Systém DSM 7.0 vylepšuje všechny aspekty operačního systému, od správy úložiště přes uživatelské rozhraní až po cloudové funkce, jako jsou rozsáhlé monitorování zařízení a úložiště na vyžádání. 

Nové funkce úložiště systému DSM zjednodušují a výrazně zrychlují pracovní postupy správce systému a prověřené způsoby údržby jsou tak ještě dostupnější než kdy dříve. Synology není jen úložiště, privátní cloud, ale nabízí také mnohé doplňující funkce. Pro některé nové uživatele může být i přes intuitivní rozhraní trochu komplikované, aby se vyznali ve všech nastaveních. Pro ty, kteří chtějí využít NAS na maximum, nabízí Synology ve spolupráci s profesionálními trenéry čtyřhodinový online trénink. Je veden srozumitelnou formou v českém jazyce a vysvětluje všechny důležité věci, od instalace po nastavení, až po správu a odstraňování možných problémů. Tréninky jsou vedeny profesionálními trenéry (www.ict-training.cz) se zkušenostmi a odbornými znalostmi.

Domácím uživatelům a menším firmám přináší Synology vysokou spolehlivost z podnikových řešení. A protože porucha se nedá ani u nejspolehlivějších systémů vyloučit, připravila společnost službu nazvanou „Expresní výměna“. Ve spolupráci s distributory a partnery poskytne na vybrané modely série Plus a Synology routery vyřízení reklamace zpravidla do pěti pracovních dnů. Jde o bezplatnou negarantovanou službu, ze které může benefitovat každý zákazník, který zařízení zakoupí u Synology partnera.

Pro firemní zákazníky jsou tu enterprise verze zmíněných služeb. Namísto Expresní výměny nabízí Synology možnost zakoupit si balíčky Next Business Day podpory, brzy i s on-site možností. Systémový integrátoři, administrátoři a reselleři ocení i možnosti tréninků a oficiální certifikace, které budou dostupné od ledna 2021. Budou vedeny týmem profesionálních trenérů, stejně jako tréninky pro domácí uživatele. Partneři, kteří absolvují tréninky a certifikaci, získají kromě cenných znalostí také výrazné výhody z nového partnerského programu, jako je prioritní technická podpora, zvýhodněné podmínky pro nákup zařízení a marketingovou a produktovou podporu.

Lokální technologie

„Naše vývojářské týmy tvrdě pracovaly na zlepšení použitelnosti, spolehlivosti, výkonu a škálovatelnosti, to jsou klíčové pilíře, na kterých je DSM 7.0 je založen,“ sdělil Derren Lu, vedoucí skupiny pro operační systémy a aplikace. „Začali jsme od základů a kompletně přepracovali subsystémy úložiště a rozhraní pro správu, dokonce jsme od základu přetvořili proces ověřování, aby byl jednodušší a bezpečnější. Inovace jsme zaměřili na vytvoření výkonných aplikací a nástrojů, které lze snadno používat, což našim zákazníkům umožní snadněji spravovat jejich data a vytěžit z nich maximální hodnotu.“

Nové funkce úložiště systému DSM zjednodušují a výrazně zrychlují pracovní postupy správce systému a prověřené způsoby údržby jsou tak ještě dostupnější než kdy dříve. 

Chytřejší, flexibilnější nástroje pro disky

Nová funkce výměny disku významně zjednodušuje postup výměny disků a klade menší nároky na systém. Když se rozhodnete pro výměnu určitého disku a do volné šachty na disky vložíte nový disk, systém DSM naklonuje starý disk do nového, aniž by došlo ke zhoršení stavu fondu úložiště.

Funkce automatické opravy usnadňuje vzdálenou správu fondů úložiště. Když fond přejde do omezeného režimu a je nutné vyměnit disk, stačí se přihlásit a označit disk, jehož automatická oprava se má provést. Požádejte místního technika, aby provedl výměnu vadného disku, a systém DSM okamžitě zahájí obnovení pole.

Mezipaměť SSD představuje vynikající způsob, jak zvýšit výkon, a systém DSM 7.0 nyní umožňuje uživatelům ji kdykoli přidat nebo odebrat, bez dopadu na služby. Nový nástroj Průvodce pamětí SSD je přesnější, dokáže analyzovat vzorce vstupu/výstupu v průběhu času a nabízí tak uživateli lepší doporučení.

Další vylepšení úložiště

Systém DSM 7.0 také přináší následující výrazné optimalizace podsystémů:

·                    Až o 80 % rychlejší výkon polí RAID 6

·                    Až o 200 % vyšší rychlost zpětného zápisu do mezipaměti SSD

·                    Chytřejší a rychlejší oprava polí RAID, protože se opravuje pouze využité místo

·                    Vyšší výkon při práci s mezipamětí SSD s možností připínání metadat

·                    Podpora svazků o velikosti až 1 PB pro pracovní zátěže archivace

·                    (Bude představeno později) Deduplikace jednotlivých svazků výrazně zvýší efektivitu úložiště

Rychlejší a bezpečnější ověřování

Díky aplikaci Synology Secure SignIn, nové mobilní aplikaci umožňující správcům systémů bezpracně provádět zabezpečování účtů, je ověřování v systému DSM 7.0 flexibilnější a pohodlnější. Díky aplikaci Secure SignIn nemusí uživatelé používat hesla a mohou autorizovat požadavky na přihlášení přímo ze svých telefonů. 

Aplikaci Secure SignIn lze také používat jako sekundární způsob ověřování v režimu dvoufázového ověření a kompenzovat tak frustraci při kopírováním kódů v rámci postupů na bázi jednorázového hesla (OTP). Zálohování do účtu Synology umožňuje nepřetržitý provoz při výměně mobilních zařízení. 

Představen bude také standard FIDO2, který představuje bezpečný způsob ověřování určený k použití s hardwarovými klíči zabezpečení, funkcí Windows Hello a funkcí Touch ID systému macOS. Podobně jako funkce Secure SignIn dokáže i FIDO2 nahradit hesla a nabídnout tak uživatelům vyšší zabezpečení s minimálním rušením.


Podpora protokolu Fibre Channel a aplikace SAN Manager

Systém DSM 7.0 nyní podporuje protokoly Fibre Channel určené pro nasazení s nejnižší možnou latencí a nejnižšími náklady na režii. Představujeme také nové funkce aliasu hostitele, díky kterým není nutné pamatovat si identifikátory IQN nebo WWPN a zjednodušují nastavení oprávnění. Díky těmto možnostem nahrazuje aplikace SAN Manager aplikaci iSCSI Manager při jednotné správě blokového úložiště.

Lepší správa fotografií

Zcela nová služba Synology Photos staví na funkcích na bázi umělé inteligence služby Moments a flexibilních organizačních možnostech služby Photo Station. Uživatelé mohou snadno zálohovat fotografie z mobilních zařízení nebo fotoaparátů, využívat rozsáhlé možnosti pro procházení a filtrování a organizovat položky prostřednictvím zobrazení časové osy nebo složky. Také mohou vytvářet podmíněná alba, do kterých se automaticky přidávají fotografie splňující určitá kritéria. 

Granulární kontrola nad sdílením, včetně ochrany heslem a datem vypršení platnosti zajišťuje, že sdílení nejlepších životních vzpomínek bude jednoduché a bezpečné. Služba Photos je navíc zcela lokální řešení, které k provádění úloh, jako je rozpoznávání obličejů, nevyžaduje žádné připojení k síti – jedině tak lze zaručit naprostou ochranu soukromí.


Další vylepšení systému DSM a aplikací

Systém DSM 7.0 obsahuje celou řadu vylepšení použitelnosti a funkcí a nabízí tak stávajícím uživatelům nové možnosti a funkce pro správu. 

·                    Konzole správce služby Synology Drive zobrazuje přehlednější a podrobnější informace o připojených zařízeních a také o tom, které soubory se sdílejí externě a jak často

·                    Delegování uživatele admin umožňuje pracovníkům IT získat podrobnou kontrolu nad oprávněními pro administrativní funkce a předcházet tak potenciálním ohrožením zabezpečení

·                    Export oprávnění a sledování změn výrazným způsobem vylepšují kontrolní možnosti administrátorů

·                    (Představíme později) Služba Active Backup for Business bude podporovat kompletní zálohy platforem macOS a Synology DSM

Cloud Synology C2

„Budoucnost IT infrastruktury vidíme v kombinaci lokálních a cloudových řešení. Rozmanité výzvy vyžadují rozmanité přístupy a Synology je v pozici, z níž může vytvářet inovativní produkty maximalizující jedinečný potenciál, který obě tyto kategorie řešení mají,“ říká Jia-yu Liu, vedoucí skupiny pro cloud a zálohování. „Naše cloudová platforma Synology C2 od svého zrodu před třemi lety výrazně narostla a nyní můžeme s nadšením odhalit funkce příští generace, které pomohou rozšířit jak naše stávající, tak budoucí řešení.“


Úložiště v cloudu na vyžádání

Služba Hybrid Share představuje flexibilní a cenově příznivé řešení sloučení lokálního úložiště s cloudovým úložištěm. Umožňuje uživatelům kdykoli rozšířit lokální pole o cloudové úložiště na vyžádání, rychle synchronizovat data mezi několika servery účelným využíváním šířky pásma těchto serverů a ukládat data, která se z cloudu často stahují, do místní mezipaměti a zrychlit tak přístup k nim.

Monitorování všech serverů

Služba Active Insight umožňuje monitorovat agregované metriky výkonu a využití všech zařízení Synology NAS z jediného portálu. Můžete vytvářet přizpůsobená upozornění, která upozorní správce na potenciální problémy jako zatížení procesorů, využití úložiště, latence zápisu do jednotek LUN a další. Správci také mohou podle hostitelských serverů vytvářet vlastní skupiny a komunikační kanály a předávat výstrahy jednotlivým týmům tak, aby mohly co nejrychleji reagovat.

Sjednocené adresáře

Uživatelské adresáře rozptýlené napříč různými lokalitami pobočky či dceřinými firmami jsou běžný, ale únavný postup. Adresář jako služba (DaaS – directory as a service) od Synology toto řeší využitím cloudové infrastruktury Synology C2 umožňující administrátorům bezpečně sloučit odlehlé lokality do jednoho adresáře. C2 Directory umí využít lokální NAS Synology a počítače, které mají nainstalovaný specializovaný nástroj pro caching, a zajistí tak minimální ověřovací prodlevu a neustálý přístup, dokonce i offline. C2 Directory také bude podporovat správu zařízení prostřednictvím skupinových politik Windows a instalovatelných nástrojů na počítačích s macOS.

Zálohování bez omezení

Vzhledem k robustnosti Synology C2 se chystáme představit nové řešení ochrany dat umožňující zálohování přímo do Synology C2. Díky připravenosti na Windows a Windows Server, Linux, macOS, VMware, hypervizory Hyper-V a oblíbené SaaS platformy bude zaručena komplexní podpora pro většinu IT prostředí. Úložnou kapacitu půjde přizpůsobit s ohledem na maximální cenovou efektivitu a předplatitelé si budou užívat flexibilní průběžné financování.

Úložiště a ochrana dat

Nové funkce pro nahrazení disků naklonují disky určené k upgradování nebo výměně, čímž se sníží dopad na fond úložiště a související potenciální riziko.

Nový rychlý proces obnovení výrazně zrychluje opravy polí RAID přeskočením nepoužívaného prostoru. 

Až o 80 % rychlejší výkon polí RAID 6.

Přepracované ukládání do mezipaměti SSD umožňuje připojování online, vyšší výkon při připínání metadat a vyšší spolehlivost až s trojnásobnou rychlostí zpětného zápisu. 

Podpora svazků o velikosti až 1 PB při zpracování úloh archivace.

Podpora protokolu Fibre Channel a zjednodušené funkce pro správu prostředí SAN.

Až o 30 % vyšší rychlost přepnutí služeb při selhání v clusterech Synology High Availability a až o 85 % kratší doba potřebná k dokončení aktualizací systémů významně zvyšují dostupnost služeb.

(K dispozici později) Deduplikace úložiště na úrovni svazku maximalizuje efektivitu úložiště. 

(K dispozici později) Podpora systémů macOS a DSM službou Active Backup for Business nabízí další možnosti ochrany pro celé prostředí IT. 

Uživatelské prostředí a prostředí pro správu

Zjednodušené uživatelské rozhraní nabízí významně intuitivnější prostředí s lepší odezvou.

Podpora ověření bez hesla nebo jednoduššího dvoustupňového ověření, včetně podpory hardwarových klíčů USB, funkce Windows Hello a Touch ID systému macOS, díky nové aplikaci Synology Secure SignIn a podpoře platformy FIDO2.

Nové prostředí pro správu fotografií ve službě Synology Photos spojuje funkce na bázi umělé inteligence s organizační flexibilitou a je určené běžným i profesionálním uživatelům. 

Funkce delegování uživatele admin a export a sledování oprávnění zlepšují transparentnost a snižují potenciální rizika zabezpečení. 

Hybridní cloud

Služba Hybrid Share spojuje úložiště v cloudu na vyžádání, snížení zatížení šířky pásma při úlohách synchronizace mezi více servery a ukládání do místní mezipaměti. 

Služba Active Insight umožňuje proaktivní sledování výkonu a využití celého nasazení Synology s flexibilními možnostmi upozornění podle různých kritérií. 

(K dispozici později) Služba C2 vytváří na základě hybridní cloudové infrastruktury odolné, bezpečné a výkonné řešení DaaS (Directory as a Service) s možností správy zařízení v platformách Windows, macOS a Linux. 

(K dispozici později) Řešení cloudového zálohování vycházející ze služby Synology C2 nabízí možnosti plynulé a komplexní ochrany dat

Dostupnost

Systém DSM 7.0 bude k dispozici jako bezplatná aktualizace kompatibilních zařízení Synology. Veřejná verze Beta je vydána na adrese http://sy.to/dsm7beta.

 

 

 

Zveřejněno: 09. 12. 2020