Internet vypadl. Kdo za to může?

Oblíbené webové stránky a aplikace, jako jsou například CNN, Guardian, New York Times a další, čelí masivnímu výpadku. Výpadky sledujeme i u obsahu a služeb Twitch, Pinterest, HBO Max, Hulu, Reddit, Spotify a spousty dalších.

Více informací je možné nalézt například zde: https://edition.cnn.com/world/live-news/internet-outage-websites-apps-world-intl/index.html.

Přinášíme i názor odborníka: „Zatím není jasné, co je přesnou příčinou výpadku a jestli se jedná o kybernetický útok nebo nějakou závadu. Jisté je, že škody budou dosahovat obřích rozměrů. Výpadky podle všeho souvisí s problémy sítě pro doručování obsahu Fastly, která vytváří pro vlastníky webových stránek repliky původních webů, aby došlo k rozložení zátěže. Takže všichni uživatelé nemusejí přistupovat k jednomu centralizovanému serveru, ale zátěž se rozkládá mezi různé repliky. Původní server může být například v San Franciscu, ale repliky jsou v Paříži, na Manhattanu, v Tel Avivu a Hongkongu. Každý uživatel je vždy přesměrován na nejbližší server, ale jakmile selže právě síť pro doručování obsahu, pak jsou kopie nefunkční a nelze zobrazit původní obsah. I když se tedy může zdát, že Amazon, Twitter a další servery byly napadené nebo postižené ve stejnou chvíli, došlo pouze k výpadku služby Fastly, kterou využívají. Ve hře je stále mnoho scénářů, co může být příčinou. Každopádně podobný incident jsme viděli už v roce 2016, kdy IoT botnet Mirai zneužil kamery s připojením k internetu a další podobná zařízení k DDoS útoku na společnost Dyn, poskytovatele DNS, a vyřadil z provozu mnoho služeb, například YouTube, Twitter, BBC nebo Reddit,“ sdělil Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Doplňkové foto: Pixabay

Zveřejněno: 08. 06. 2021 | Počet zobrazení: 101x