Jak na NAS: Synology DS920+ a DX517 – dokončení

Minule jsme zakončili článek týkající se zkušeností s NAS síťovým úložištěm Synology DS920+ nakousnutím toho, proč se v názvu zařízení objevuje ono PLUS, „+“. Tady je odpověď. Ono plus značí, že Synology DS920+ je připravena na připojení rozšiřující paměťové jednotky, diskového pole DX517.

A opět se dostáváme k mottu celého článku, začínajícím tím, že žádná dostupná kapacita není konečná a že jednou narazíme na limity dané dostupnou kapacitou zařízení. A jak taťka sbírá filmy a mamka fotí o sto šest, přidává se ještě návrh nového webu, který si oba naši vzoroví manželé vyprojektovali s pomocí Word Pressu dostupného jako aplikace na DiskStation Manageru, a chtějí web provozovat na NAS, který je připojen k internetu přes router, jehož kompatibilitu si ověřili přímo na webových stránkách Synology, dostupnými mimo jiné před DSM.

A ejhle, opět nám dochází kapacita, kterou mají oba uživatelé k dispozici. A tak vám konečně můžeme prozradit, že ono „+“ značí možnost připojené externí diskové jednotky, extenderu, v našem případě je to DX517, který má dalších pět slotů na pevné disky.


Rozšiřující jednotka, extender, Synology DX517 se k DS920+ připojuje dodaným eSATA kabelem.

Pro jeho připojení k DS920+ se využívá konektor eSATA, který najdeme na obou právě zmíněných zařízeních. Kabel je součástí dodávky DX517 a připojení je naprosto snadné. Z toho, že na jednotce DX517 najdeme jen kromě vypínacího tlačítka jen diody, indikující přístup na zařízení, Status, varování (Alert) a transport dat via eSATA konektor, je jasné, že o všechno se stará čtyřjádrový procesor trůnící v DS920+; DX517 je jen pasivní jednotka, v podstatě jen „nosič disků“.

A to by mohlo být všechno.

Ale není.

Rádi bychom totiž upozornili na to, že při rozhodování o tom, jaká zařízení pořídit, a třeba to má být takové, které poroste s vámi, pak je k dispozici aplikace Synology, která vám doporučí, jaké síťové úložiště použít a jaký systém RAID na něj nasadit s podrobným vysvětlením rozdílů mezi jednotlivými typy RAID. O tom jsme psali v předchozím dílu našeho mini seriálu. Dozvíte se ale i to, že existují dva proprietární systémy RAID od Synology, které nesou název SHR nebo SHR-2. Ty se chovají obdobně jako RAID 0 a RAID 1, ale s tím podstatným rozdílem, že nevyužité místo, které by bylo v RAID nedostupné, systém použije pro budoucí rozšíření. Což je skvělá zpráva.

Pokud ale nevíte vůbec, jak začít, pak začněte na stránce Synology, kde je průvodce výběrem z mnoha zařízení, která tato firma vyrábí a dodává. Jmenuje se NAS selektor, který vám podle druhu předpokládané činnosti pomůže snadno najít a vybrat ten správný síťový disk.

Jaké byly DS920+ a DX517?

Vzhledem k tomu, že při již zmíněném testování produktu DS718+ na adresu redakce došlo množství reakcí, které kritizovaly provedená měření rychlosti přenášení dat z a na uvedený NAS, tentokrát upouštíme od zveřejnění výsledků měření rychlosti. Nejdůležitějším důvodem je, že nemáme k dispozici potřebnou techniku, umožňující zatížit síť a v závislosti na tom pak uveřejnit změřené hodnoty.

Proto přinášíme naše závěry ryze praktického charakteru, získané během dvouměsíčního testování. Začneme trochu netradičně tím, co byste měli vědět a s čím počítat. DS920+ má sice dvě připojení k různým sítím, takže celý komplet může podporovat dvě naprosto nezávislé ethernetové sítě. To se hodí například v případě, že máte doma domácí síť a kvůli bezpečnosti třeba ještě jednu, jíž používáte pro firemní účely. Připojení k Ethernetu ale disponuje pouze rychlostí 1 Gb/s (gigabitový Ethernet), a nelze žádným rozšiřujícím modulem tuto rychlost zvýšit na 10 Gb/s. Za tím účelem byste si museli koupit jiné zařízení NAS této firmy, jež má možnost připojit 10Gb modul. Pak může vaše síť, pokud je této konfiguraci přizpůsobena, svištět vysokou rychlostí.

Co se týče ergonomie, jsou obě zařízení na vysoké úrovni, větrák neruší velkým hlukem, tedy spíše obě dvojice na zadních stěnách instalované větráky. Dalším přínosem je snadná instalace HDD nebo SSD disků. Nepotřebujete žádné nářadí, jen pokud byste chtěli v zásuvkách disky upevnit, budete potřebovat šroubovák.


DSM 6.2.3 je spolehlivý a nejlepší systém pro NAS, jaký jsme kdy viděli a s ním pracovali. Rychlý, nápaditý, přehledný. Intuitivní. A když nevíte, s nápovědou v dokonalé češtině…

Zadáním správné adresy zařízení v síti, což je snadné, protože to provedete jedním příkazem, který vyhledá v síti zařízení Synology, pak proběhne automatická instalace potřebných podpůrných programů, což v našem případě je pouze DSM, v našem případě ve verzi 6.2.3. Tím, že se instalační soubory stahují z internetu, máte k dispozici vždy tu nejaktuálnější verzi tohoto operačního systému. Snad jsem zapomněl, ale snad každému je jasné, že router, ke kterému je NAS připojen, musí být připojen k internetu.

Vytvoření administrátorského účtu a následné vytvoření uživatelských účtů a následné oprávnění a přidělení diskového prostorů je velmi snadné a pochopitelné. Není vůbec od věci, než se do toho pustíte, si vytvořit nějaké schéma vazeb a dispozic pro jednotlivé uživatele a skupiny. Skvělé na tom všem je, že vše komunikuje v češtině. Bezchybné. A pokud někde potřebujete pomoci, máte k dispozici ihned klepnutím na tlačítko s otazníkem opět českou nápovědu.

Co se týče běhu, zařízení se samo aktualizuje (implicitně ve dvě ráno v úterý, tuším), o svém provozu pomocí DSM dává informace, co se týče využití procesoru, paměti, rychlosti přenosu ven i do NASu a další informace, které se mohou hodit. Nastavit si můžete třeba i varovná hlášení, při překročení některých nastavených parametrů nebo se blížíte limitním hodnotám, které je zařízení schopno poskytnout. K dispozici samozřejmě máte i seznam provedených operací, takže si můžete zkontrolovat, co se za určitý časový úsek s NAS dělo.

Obecně DSM je ten nejskvělejší operační systém, který se o většinu vymožeností NAS stará je snad úplně tím nejlepším nástrojem na ovládání NAS vůbec.

Za dva měsíce jsme vyzkoušeli nejprve instalovat dva disky, pak tři, nakonec šest točivých od Seagate, které jsme měli zapůjčeny. Dokonce jsme provedli i přestavbu RAID 1 na RAID 5 s přidáním dalšího disku ke dvěma, se kterými jsme začínali. Bez problémů. Pak jsme zkoušeli provoz na discích SSD s viditelně rychlejší odezvou systému, přidání disku M.2 nepřineslo subjektivně žádné viditelné změny při práci se soubory Možná by to chtělo techniku, kterou ale nemáme. Budeme tedy věřit Synology v tom, že to přinese zvýšení výkonu sítě i při více připojeních.

Protože – a to úplně na závěr – webové stránky firmy jsou skvělé, české, perfektně lokalizované, jen u speciálních programů, třeba pro kamerové sledovací systémy jsou v angličtině. Synology vás na holičkách nenechá, o to se nemusíte bát.

Libí se mi, že firma z nás nikde nedělá blbce, vždy všechno je včas vysvětleno i s podrobnostmi.

Jinými slovy, testovaný systém DS920+ a DX517 dostávají ocenění DigitálníDomácnosti.cz: vynikající.

A ještě něco, své ocenění si zaslouží i operační systém DSM 6.2.3, který rovněž dostává hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: vynikající.

NAS Synology DS920+ i extender – rozšiřovaní jednotka – DX517 jsou zařízení, která se starají o to, aby síťový disk měl vždy k dispozici pro uživatele maximum místa. Zvětšení kapacity je snadné, místa je dost, stejně tak je tu na výběr vícero používaných režimů RAID. Zajímavé jsou ty, které pocházejí přímo od Synology. Ty totiž dokážou využít i kapacitu disků, které by jinak zůstala jalová, nevyužitá. Doma provozuji podobný systém od stejné firmy s disky od WD s kapacitou po 4 GB – už přes dva roky – a funguje bez jakéhokoli problému.

uploaded picture

Zveřejněno: 22. 10. 2020