Jak šetřit na vytápění?

Ceny elektřiny a plynu rostou na světových burzách již od loňska a zdražování už pocítily i české domácnosti. K dalšímu nárůstu nákladů na vytápění elektřinou či plynem až o desítky procent dojde i letos na podzim – možná ještě před zahájením topné sezóny. To může znamenat růst nákladů na bydlení až o několik tisíc korun měsíčně.

Ceny energií rostou globálně a z pohledu domácností je nelze nijak zásadně ovlivnit změnou dodavatele. Co ale domácnosti ovlivnit mohou, je jejich spotřeba elektřiny a plynu na vytápění. Prokazatelně účinným způsobem úspory energií na vytápění je instalace inteligentních termostatů a radiátorových hlavic, ovládaných aplikací v mobilním telefonu.

Optimální teplota v každé místnosti

V řízení spotřeby energií na vytápění mají výhodu majitelé domů s plynovým či elektrickým kotlem, tepelným čerpadlem nebo kotlem na tuhá paliva, ale ušetřit mohou i obyvatelé bytů s dálkovým vytápěním. S pomocí inteligentních termostatů a radiátorových hlavic mohou řídit teplotu v každé místnosti. V obytných místnostech by se měla teplota pohybovat okolo 21 °C až 22 °C, v koupelně je příjemnější vyšší teplota, ale v ložnici by neměla přesáhnout 20 °C. Ve skutečnosti jsou ale domy i byty spíše přetopené, protože pečlivá regulace teploty v místnostech je komplikovaná či nepohodlná. Přitom snížením teploty z 23 °C na 22 °C lze uspořit 5 až 6 % nákladů na vytápění.

Inteligentní termostaty Netatmo optimalizují vytápění místností na základě skutečného stylu jejich využívání, který zjistí buďto po zodpovězení několika otázek v ovládací mobilní aplikaci, nebo na základě funkce Auto-Adapt, která analyzuje izolaci domu i venkovní teplotu a zaručí optimální teplotu bez zbytečného plýtvání energií. Navíc je k dispozici nastavitelný časový rozvrh vytápění, funkce Mimo domov a Ochrana proti zamrznutí, které se starají o regulaci vytápění při opuštění domu. Dům by nikdy neměl v topné sezóně úplně vychladnout (i když že venku ještě nemrzne). Následné vytopení po návratu domů totiž spotřebuje mnohem více energie, než stálé udržování teploty na úrovni kolem 18 °C. Teplotu je možné prostřednictvím internetu zkontrolovat a upravit v aplikaci v mobilu.

Chytré vylepšení radiátorů

Inteligentní funkce na optimální regulaci vytápění mohou využívat i obyvatelé bytů s dálkovým vytápěním a klasickými radiátory. Právě takový způsob vytápění využívá na 1,5 milionu domácností (40 % obyvatel České republiky). Pro úsporu nákladů na topení radiátory je důležité rychle reagovat na změny v aktuální potřebě vytápění. Stačí jen snadno vyměnit stávající hlavice radiátorů za inteligentní termostatické hlavice.

Ty jsou kromě funkce denního rozvrhu vybaveny také automatickou regulací teploty na základě skutečného využití místností a intenzity slunečního záření, které pokoje vyhřívá. Termostatická hlavice také díky funkci Detekce otevřeného okna automaticky zastaví topení při zjištění, že se v místnosti větrá. Ale i když zapomenete okno otevřené, po 30 minutách chytrá hlavice topení znovu otevře.

Šetřit může každý  

Inteligentní termostaty i radiátorové hlavice Netatmo lze použít se všemi běžnými typy kotlů i radiátorů a jejich výměnu zvládne skoro každý. Minimalistický, moderní design termostatů a hlavic nepůsobí v interiéru rušivě a součástí balení jsou i čtyři barevné folie na změnu vzhledu těchto chytrých zařízení.

Nejen majitelé inteligentních termostatů a radiátorových hlavic Netatmo mohou ušetřit díky dalším trikům na ekonomické vytápění:

-      Nepřetápějte místnosti – Nastavte si správnou teplotu v různých místnostech. I snížení teploty o jediný stupeň ušetří pár stovek. S mobilní aplikací můžete snadno kontrolovat teplotu ve všech místnostech.

-      Regulujte teplotu – Většina domácností nechává zapnuté topení bez ohledu na to, zdali někdo místnosti používá, i když všichni odjedou na víkend pryč. Týdenní plánování teploty v celém domě nebo bytě ušetří čas i peníze.

-      Větrejte krátce a intenzivně – Pravidelné větrání je důležité, ale stačí jej provádět několikrát denně, otevřením všech oken v místnosti na několik minut. Stav vzduchu v místnosti pomůže hlídat Inteligentní Senzor Kvality Ovzduší v Interiéru od Netatmo.

-      Dbejte na správnou izolaci oken – K největším únikům tepla z místností dochází okny. Plastová okna je nutné správně seřídit a starší dřevěná okna opatřit nalepovacím těsněním.

-      Nezakrývejte radiátory – Po jejich optimální výkon by neměly být zakryté sušícím se prádlem ani těžkými závěsy. Šíření tepla směrem do místnosti lze podpořit umístěním odrazové folie za radiátor a je vhodné pravidelně kontrolovat odvzdušnění radiátorů.

Zveřejněno: 29. 09. 2021