Jak vybrat paměťovou kartu do bezpečnostní kamery

Řada nových i dlouhodobých majitelů venkovských domů před odjezdem na dovolenou si dnes instaluje bezpečnostní kamery. Zatímco na výběr kamery samotné většinou padnou dlouhé hodiny, na jeden z klíčových komponentů u většiny z nich, totiž paměťové médium, na které se záznam provádí. Přitom bezpečnostní kamera je jen tak dobrá, jako je délka a kvalita zaznamenaného videa.

I když záznam z bezpečnostní kamery lze u většiny typů provádět do cloudu, pro naprostou většinu kamer je stále nejspolehlivějším úložným prostorem paměťová karta, povětšinou microSD. I když můžete opáčit, že v případě návštěvy zloděje to bývá tak, že ten kameru najde a paměťovou kartu i donese nebo ji na místě zničí. Záznam do cloudu může být rovněž zničen, pokud zloděj vypne proud a tím pádem se vypne i směrovač a modem pro připojení k síti operátora služby, ISP. Málokdo má totiž klíčové prvky domácí sítě zálohované pomocí UPS, zdroje nepřerušitelného napájení.

Pokud ale vyberete možnost, kdy kamera nedává o svém provozu vědět, to značí, že vypnete LED diodu, indikující její provoz, je pravděpodobné při dobře vybraném místě pro umístění kamery si jí zloděj nemusí všimnout. Pak je záznam možný na kartu, pokud je ovšem kamera vybavena záložní baterií, a provedený záznam se tak může stát velmi důležitým důkazním materiálem.

Ale jak vybrat tu správnou paměťovou kartu?

Shrňme si nejdůležitější parametry:

Kapacita

Kapacita microSD karet se pohybuje od 32 GB do 512 GB a jejich velikost jde ruku v ruce s cenou. Každému je jasné, že čím vyšší kapacita, tím vyšší cena. Ovšem i karta s vyšší kapacitou může být levnější než ta – třeba s kapacitou poloviční –, ale s vyšší rychlostí, o tom se dozvíte v následující kapitole.

Dobré je v každém případě začít s kapacitou paměťové karty, kterou doporučuje výrobce kamery. U některých výrobců kamer dostáváte buď přímo s výrobkem nebo v rámci nějakého bundlu obchodu, kde kameru pořizujete, paměťovou kartu jako součást dodávky. Určitě se vám hodí k provedení prvních kroků při nastavování kamery, pořizování prvních záběrů a jejich zpracování. Typicky můžete získat 32GB paměťovou kartu.

U kvalitních modelů kamer ale bývá uvedená maximální možná kapacita paměťové karty, kterou je kamera schopna obsloužit. Je jasné, že třeba 64GB karta poskytne místo pro dvojnásobně dlouhý záznam oproti zmínění 32GB paměťové kartě.

Je tedy třeba zvážit, jak plánujeme kameru používat. Bude nahrávat nepřetržitě nebo až po detekci pohybu? Nepřetržité používání vyžaduje kartu s vysokou kapacitou a vysokou odolností. Kapacitu také samozřejmě ovlivňuje rozlišení pořizovaného záznamu. Videa ve vysokém rozlišení (1080p nebo 4K, UHD) vyžadují více úložného prostoru. Mezi karty s největší kapacitou při vysoké záznamové rychlosti patří karty Kingston Canvas Go! nebo React microSD.

Dá se říct, že délka možného pořizovaného záznamu závisí na rychlosti datového toku, který se může měnit, menší je u méně složitých obrázků, při pořizování záznamů s více detaily pak samozřejmě roste a rovněž tak, pokud se v obraze něco nebo spíše někdo pohybuje. Závisí i na kvalitě (rozlišení) pořizovaného videa, ale tím se v tomto článku ale nemůžeme zabývat. Velmi dobrý článek s informacemi o tom, jak dlouhý záznam při zvoleném rozlišení, najdete třeba zde. V něm získáte představu o tom, jak velkou kapacitu karty máte pro svoji kameru zvolit a pro jaké rozlišení.

Rychlost

Zatímco rychlost běžné paměťové karty je založena na její rychlosti čtení a zápisu, u bezpečnostních kamer záleží jen na rychlosti zápisu. To je rychlost, jakou karta zapisuje (zaznamenává) data do své paměti. Příliš nízká rychlost by mohla způsobit, že video přeskočí nebo zpomalí či vypadne, což značně omezuje funkčnost a použitelnost kamery. My chceme, abychom nepřišli, byť o jediný snímek, protože podle zákona schválnosti výpadek zrovna v okamžiku, kdy je zloději vidět do tváře je to poslední, co bychom si přáli.

Nejnovější karty microSD nabízejí vyšší úložiště a umožňují i pořízení delšího videozáznamu (ideální pro bezpečnostní kamery s nepřetržitým používáním). Pro bezproblémové natáčení Full HD nebo 4K UHD se doporučují karty s minimální rychlostí zápisu 70 MB / s, které podporují třídu rychlosti videa UHS-I (V30).

Ostatně, všimněte si, že rychlost záznamu (ta je při koupi karty rozhodující), najdete několik rychlostních tříd.

Tabulka rychlostí čtení a zápisu paměťových karet

Třída

Minimální rychlost zápisu

Karta je vhodná pro

2

2 MB/s

Záznam videa v nízkém rozlišení (SD)

4

4 MB/s

Záznam videa v kvalitě HD

6

6 MB/s

Záznam videa v kvalitě HD

10

10 MB/s

Pořizování videa ve Full HD (1920×1080)

UHS-1

10 MB/s

Záznam videa vysílaného v reálném čase a záznam dlouhých videí (to je pro případ, kdy zaznamenáváte bezpečnostní kamerou záznam, který není aktivován pohybem)

V10

10 MB/s

Pořizování videa ve Full HD (1920×1080)

UHS-3

30 MB/s

Pořizování videa ve 4K (3840×2160)

V30

30 MB/s

Pořizování videa ve 4K (3840×2160) se snímkovou frekvencí 30 snímků / s

Poznámka: Třídy karet začínající písmenem „V“ (tedy V10 a V30) jsou prioritně určeny pro záznam videa.

Pro vás je nicméně důležité řídit se pokyny a doporučeními výrobce kamery, který udává pro zvolené rozlišení a snímkovou frekvenci minimální třídu paměťové karty. Nešetřete, dbejte rad výrobce, protože jen tak dokážete zachytit spolehlivě záznam v dané kvalitě, bez výpadků, která mohou posloužit v případě napadení vašeho objektu.

Trvanlivost

Kamery, které jsou v provozu nepřetržitě, vyžadují paměťovou kartu, která tento provoz vydrží. Stejně tak kamery umístěné venku musí být osazené kartou vhodnou do extrémních teplot, vlhkého prostředí a silného větru. Pro tento typ karet je ideální vybrat typ Industrial nebo Endurance, jako jsou například paměťové karty Kingston High-Endurance.

 

 

Zveřejněno: 20. 07. 2021 | Počet zobrazení: 160x