Jak vybrat přenosný systém pro ozvučení akcí

Pro ozvučení veřejných akcí, jako jsou koncerty v sálech či na stadionech se používají takzvané PA systémy. Jejich primárním úkolem je naplnit prostor dostatečně intenzivním a zároveň co nejautentičtějším zvukem.

Kvalitní a výkonný zvuk chtějí ale i provozovatelé restaurací a sálů, muzikanti na menších vystoupeních nebo pořadatelé outdoorových party akcí. Pro ozvučení podobných událostí se výborně hodí malý, přenosný a cenově dostupný PA systém. Investice do něj zprostředkuje návštěvníkům či posluchačům silný zážitek, za kterým se budou vracet. Jak si vybrat ten správný?

Mobilita

Pro dosažení kvalitního a dostatečně hlasitého zvuku není třeba komplikovaný systém se zesilovačem a velkými reproduktory. Zkrátka větší neznamená vždy lepší. K dosažení „profesionálního“ zvuku s dostatečným výkonem pro to, abyste zvedli vaše hosty ze židlí, nepotřebujete ve výše uvedených případech obří PA systém za mnoho peněz. živou hudební produkci, karaoke večery, diskotéky a dobře poslouží i pro ozvučení firemních akcí.

Pokud jste zpěvák s kytarou hrající v barech nebo organizátor pořádající firemní akce nebo taneční či karaoke večery na různých místech, nepotřebujete těžkopádný hudební systém, který musíte vozit dodávkou ani autem. Dnes jsou k dispozici kompaktní přenosné PA systémy s více vstupy a Bluetooth rozhraním, které poslouží výborně pro všechny uvedené případy. Kvalitní a výkonný přenosný PA systém, jako je Bose S1 Pro+ lze donést na místo v jedné ruce a veškeré nastavení zvuku lze snadno ovládat dálkově pomocí mobilní aplikace s mixpultem. A navíc otevírá možnost hrát i na vestavěné dobíjecí baterie.

Zvažte počet vstupů pro individuální potřeby

Zásadní otázkou je, kolik vstupů potřebujete. Pokud pořádáte taneční večery, pravděpodobně se spokojíte s bezdrátovou reprodukcí pomocí Bluetooth a jedním ideálně bezdrátovým mikrofonem. Pro karaoke akce budete potřebovat zapojit nejlépe dva mikrofony a hudební základ z počítače nebo jiného zdroje. V případě individuálních hudebních vystoupení zapojujete pravděpodobně mikrofon, kytaru nebo jiný hudební nástroj a případně další hudební podkres. Výše uvedený vzorový přenosný PA systém se dvěma vstupy pro mikrofon / hudební nástroj a dalším vstupem s Bluetooth rozhraním / konektorem pro kabelové připojení hudebního přehrávače pokryje všechny tyto situace. Navíc váží pod sedm kilogramů a jeho zvuk překvapí výraznými basy. V případě potřeby je připraven na možnost propojení se subwooferem a využít lze samozřejmě dva tyto reproduktory pro stereo reprodukci. Zkušenosti nicméně ukazují, že v naprosté většině případech postačí jeden kus bez subwooferu.

Bezdrátové ovládání a připojení mikrofonů a nástrojů

Technickou stránku produkce usnadňují moderní technologie. Výhodou v tomto ohledu je dálkově ovládaný mix jednotlivých vstupů pomocí mobilní aplikace. Dalším benefitem je možnost bezdrátového připojení mikrofonů nebo hudebních nástrojů. Veškeré úpravy zvuku PA systému Bose S1 Pro+, úroveň jednotlivých vstupů, doladění výšek / basů a intenzitu prostorového reverb efektu pro nástrojové / mikrofonní vstupy lze řídit v rámci dosahu Bluetooth vzdáleně pomocí aplikace Bose Music. Pomocí samostatně prodávaných bezdrátových vysílačů lze do dvou vstupů zapojit mikrofony nebo hudební nástroje i bez kabelů a po použití vložit vysílače do slotu v PA systému, kde se automaticky dobijí a nemohou se nikam zakutálet.

Dostatečný výkon

Zásadní otázka je prostor a počet lidí, které očekáváte na akci, kterou zvučíte. Na naprostou většinu výše zmíněných událostí bude uvedený vzorový reproduktor Bose S1 Pro+ plně dostačovat. Podle zkušeností dokáže vytvořit hutnou zvukovou kulisu pro přibližně 70 posluchačů k poslechu i tanci. Kromě toho vyplní prostor velmi působivě díky použitému systému tří různě nasměrovaných výškových reproduktorů. Tento princip simuluje takzvané „line array“ sloupy využívané na velkých koncertech v halách a na stadionech.

Jde to i na baterie  

Potřebujete zvučit zahradu nebo venkovní party? Pak vybírejte takový systém, který dokáže hrát alternativně i na baterie. Plně nabitá baterie vestavěná do Bose S1 Pro+ zajistí plnohodnotnou hudební produkci až po dobu 11 hodin, což dává pořadatelům i hudebníkům dostatek prostoru předvést nekončící show. Totéž platí pro pouliční umění na ulici nebo v parku (busking).

Snadné a rychlé použití

I tato vlastnost hraje mnohdy klíčovou roli. Dlouhé natahování kabelů a nastavování zvuku pro konkrétní prostor je otravné. Zde hrají roli dvě věci. První je již zmíněná možnost vzdáleného nastavení zvuku pomocí aplikace, která usnadňuje a urychluje nalezení ideálního zvuku v daném místě. Druhou je pak možnost uložení všech nastavených parametrů pro konkrétní prostory do pamětí. I to umožňuje aplikace Bose Music. Pokud to uděláte, před další akcí na stejném místě stačí reproduktor zapnout a vyvolat z paměti příslušnou „scénu“. Kompletní nazvučení a zapojení všech vstupů je tak otázkou několika málo minut. 

Cenové relace různých řešení

Ozvučení prostoru skýtá nespočet možností i cenových kategorií. Každý provozovatel, organizátor či hudebník má jiný rozpočet a požadavky, nehledě k tomu, že potřeby se mohou v průběhu času měnit. Na výběr jsou v zásadě tři možnosti – investovat do levného „party systému“ za několik tisíc, do kvalitního přenosného PA systému jako například Bose S1 Pro+ (cca 18 tisíc korun), jehož zvuk odpovídá profesionálním nárokům, nebo pořídit velký a těžce přenositelný hudební aparátu v hodnotě mnoha desítek až několika stovek tisíc.

V každém případě pamatujte na jedno: pokud je hlavní náplní večera hudební produkce, pak platí přímá úměra mezi kvalitním zvukem a zážitkem, který si hosté odnesou.

Zveřejněno: 19. 12. 2023