Jaro se blíží, pojďme uklízet s chutí a zachovejme si čisté prostředí

Slovní spojení jarní úklid v mnohých z nás vzbuzuje hrůzu. Je tolik věcí k úklidu, které je třeba udělat a u všeho musíte být. Ovšem my vám přinášíme tipy na pár pomocníků, kteří vám s úklidem pomohou. Udělají mnohdy odpornou práci snazší. A efektivnější. A udrží váš byt v dokonalé a čisté kondici.

A nebudeme chodit kolem horké kaše, když se zeptáte známých, většina z nich vám řekne, že nejhorší jarní prací je mytí oken. Naplnit vědro vodou, otevřít okno, omýt skla, a pak je až do nekonečna čistit papírem nebo čistou utěrkou. A pak okno zavřete – a zjistíte, že na okně zůstaly šmouhy…

Jsme však už v 21. století a tak svěřme práci strojům a robotům – a budete překvapeni výsledkem a snadným použitím. My vám představíme hned dva přístroje, které okna nebo obecně povrchy umyjí samy. K tomu přidáme tip na přístroj, udržující v čistotě vaši postel, a nakonec ještě tipneme čističku vzduchu, která se stará o zdravou kondici prostředí, ve kterém je nasazena.

Robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W110-T

Za velmi příjemnou cenu kolem šesti tisíc získáváte do domácnosti pomocníka, který vám ušetří čas, námahu a pro někoho se stane navíc ještě dalším členem domácnosti, kdy budete sledovat a obdivovat jeho eskapády. Vyplatí se jeho koupě? A jak vlastně funguje a k čemu ho můžete v domácnosti využít?

Základem jarního úklidu je jistě mytí oken. V domácnosti je to prima, okna s běžnou velikostí vyčistí Mamibot iGLASSBOT W110-T bez problémů. Ale přičtěte si k tomu, že může důkladně s účinností až 98 % umýt i zrcadla ve vašem bytě, dveře od sprchového koutu a co se týče oken, zvládne ta klasická, usazená v rámech i bezrámová skla. Dokáže očistit i desku stolu. Na hraně skla nebo okraji desky stolu jej proti vyjetí z čištěné plochy chrání čidla. Ta jej vrátí v tom případě, že by kartáče vyjely mimo čištěný prostor a snížil by se podtlak – robot by pak mohl spadnout. Robot může umývat i dlaždičky v koupelně, pokud spárovací mezery nejsou příliš velké a hluboké, aby se přístroj přisáním udržel na stěně. Výhodou je, že robot se může „plazit“ i po nakloněné stěně, to třeba pokud je koupelna v podkroví. A pokud chcete, může čistit i podlahu. Rozsah jeho možností je tedy velký.

Základním principem je, že čistič oken Mamibot vytvoří díky silnému ventilátoru, ukrytým v těle přístroje, podtlak, který ho udrží na čištěné ploše. K tomu, aby spolehlivě fungoval, jej musíte připojit k adaptéru a zasunout napájecí kabel do příslušné zdířky Mamibotu W110-T. Konektory pro připojení jsou vybaveny závitem pro zajištění vypadnutí napájecího kabelu. Pokud je plocha pro čištění větší, použijte prodlužovací kabel. Před pádem jej chrání jistící lanko, které se připevní pomocí karabiny třeba k záclonové tyči, a druhý konec k čističi. To je pojistka pro ten nejzazší případ, kdy by došlo k pádu. Jinak – pokud by došlo k přerušení dodávky proudu – Mamibot si ve svém vnitřku veze pro ten případ záložní baterii – a pokud je plně nabitá, ještě 30 minut dokáže v tom případě čistit.

Geniální na tomto přístroji, robotickém čističi oken Mamibot iGLASSBOT W110-T, je mechanismus čistění. O čištění se starají dva rotující kartáče, kdy jeden drží a mírným pootáčením určuje pohyb tohoto druhého – rotujícího – po okně. Po chvíli si svou funkci vymění, takže čistí první kartáč a druhý pootáčením určuje další směr čištění.

Co je však na tomto přístroji to nejlepší, je jeho ovládání, které je zcela „blbuvdorné“. Tak za prvé můžete robota ovládat jedním nepřehlédnutelným tlačítkem, které najdete přímo na něm: tím ho zapnete a vypnete a vypustíte „do akce“. Za druhé výrobce dodává dálkové ovládání, kterým můžete robota vypnout a zapnout, vypustit, ale mu třeba i nařídit, aby se přesunul na vámi vybrané místo. A pro ty, kteří nejsou příznivci dálkových ovladačů, které se pak válí po bytě, je tu báječná věc – apka, kterou můžete robota řídit přímo z mobilu.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající

Shrnutí: Mamibot iGLASSBOT W110-T je dokonalý společník pro mytí rámových oken, zrcadel v rámu, dlaždiček i dveří. Jeho ovládání je intuitivní pomocí jednoho tlačítka, může však být ovládán a naveden na správné místo pomocí apky v mobilu nebo z volitelného dálkového ovládání. Je chráněn proti pádu jisticím lankem a vnitřní baterií, která jej udrží v práci po dobu až 30 minut.

Robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120

Za necelých sedm tisíc korun můžete pořídit i robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120, většího bratra právě představeného modelu W110-T. I tento model využívá principu silného ventilátoru, který jej udrží na svislé nebo nakloněné ploše. I s ním můžete čistit skla s i bez rámů, zrcadla, dlaždičky, mramor i hladké povrchy. Tak třeba i dveře – ale výrobce doporučuje nejprve vyzkoušet, na jakých površích robot spolehlivě udrží. I pro něj platí vše, co bylo řečeno u předchozího modelu, lze jej tedy ovládat tlačítkem, dálkovým ovládáním a z apky nainstalované v mobilu. Výhodou je tu jeho výška, která je pouze 8,5 cm, což se hodí u některých domácích instalací pro spolehlivé čistění. To se provádí za pomoci utěrky z nanovlákna a opět i zde výrobce tvrdí, že účinnost čištění je přes 98 %.

Zajímavé je, že poměrně tichý motor, použitý pro vytvoření potřebného podtlaku, si sám díky vestavěné umělé inteligenci může regulovat otáčky a tím i úroveň přisátí na čištěnou plochu dle místa, kde se právě nachází. Výrobce si u tohoto modelu věří, takže jisticí lanko s karabinou chránící robot před pádem nabízí pouze jako doplňkové vybavení, musíte si ho tedy přikoupit. Napájí se podobně jako předchozí model, to znamená ze síťového adaptéru s kabelem se šroubovacími konektory, aby napájecí kabel nemohl při čištění vypadnout. A pokud by došlo k přerušení dodávky elektrického proudu, i v případě tohoto modelu díky vestavěné baterii může robot pracovat až 20 minut od přerušení dodávky proudu.

Pokud jsme zmínili použití umělé inteligence v přístroji, pak vězte, že ta se stará i o stanovení nejideálnější trasy úklidu. Čistič si tak nejprve ohledá čištěný prostor a poté určí trasu, po které se bude pohybovat, aby čištění bylo co nejefektivnější a nejrychlejší. Čidla se starají o to, aby čistič nevyjel mimo čištěnou plochu – to v případě úklidu desky stolu nebo u bezrámových oken či zrcadel. Po skončení úklidu se robot vrátí zpět na místo, kde byl vypuštěn k úklidu.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: Robotický čistič oken Mamibot iGLASSBOT W120 charakterizuje velký přísavný výkon, umožňující ho použít na libovolném rovném povrchu: okna a zrcadla s rámem i bez, dveře, desky stolů, podlaha aj. Jeho velkou výhodou je tichý chod i využití umělé inteligence ke stanovaní trasy úklidu, aby byla co nejefektivnější a nejrychlejší. Při výpadku proudu může díky vestavěné baterii pracovat dál, a to po dobu až 20 minut. Komunikuje s obsluhou pomocí varovných signálů v případě potřeby a ovládá se tlačítkem na jeho těle, s ním dodávaným dálkovým ovládáním nebo pomocí apky z mobilu.

Ruční vysavač s UV lampu Mamibot UV Lite 100

Pokud jste hotovi s okny, přesuňme se dál do interiéru, kde se přes zimu a ve vlhkém prostředí daří nechtěným mikroorganismům. Abychom při jarním úklidu tento apsekt neopomenuli, a pojďme se podívat na ruční vysavač s UV lampu Mamibot UV Lite 100. A hned na úvod uvedeme jeho účinnost, protože ta je velmi zajímavá. Vysavač totiž může zlikvidovat – dle laboratorních testů – až 99,99 % roztočů, bakterií a alergenů, skrytých v matraci vaší postele. To je možné díky vestavěné patentované UV lampě o výkonu 9 W. Matrace totiž představuje díky vlhkosti, teplu a dostatku potravy z odloupnuté kůže ideální prostředí pro roztoče. Kromě toho v matracích najdete i pyly, bakterie i prach, které jsou příčinou alergických reakcí jako je kašel nebo rýma, astma či vyrážka – vysavač UV Lite je ale dokáže účinně likvidovat.

Vysavač funguje při provozu na baterii, která se dobíjí v nabíjecí jednotce. Má aktivní třístupňovou filtraci s HEPA filtrem pro zachycení i těch nejmenších částeček prachu a k likvidaci roztočů a bakterií používá právě zmíněnou 9W patentovanou UV lampu ve tvaru písmene U. Vysavač charakterizuje vysoký sací výkon až 4000 Pa díky rotaci sacích klapek s rychlostí 8000 ot./min., který si z matrace přitáhne i hluboko usazené nečistoty a tvory, přesto je jeho provoz až nečekaně tichý a dosahuje maximálně úrovně 60 dBA. Na jedno nabití s ním můžete vysávat po dobu 25 až 30 minut.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: Ruční vysavač s UV lampu Mamibot UV Lite 100 je přístroj, který charakterizuje vysoký sací výkon a použití trojnásobné filtrace s HEPA filtrem. Přesto je jeho chod na vestavěný akumulátor velmi tichý a umožní vysávat po dobu až 30 minut. Kromě úklidu matrací a zbavení se prachových a pylových částic, díky patentované UV lampě zničí spolehlivě roztoče i bakterie. Je to ideální pomocník pro úklid domácností, ve kterých žijí alergici. Jeho síla spočívá v tom, že kromě matrací může účinně vyčistit i sedačky a koberce i s dlouhým vlasem, což některé jiné klasické vysavače nezvládnou.

Uklizeno?

Tak nejhorší máte za sebou, a pak, že to nejde. Samozřejmě, že do výčtu domácích pomocníků patří i robotický vysavač, například Mamibot Exvac680s, nyní dostupný s výraznou slevou, ale pokud čtete a jste příznivci robotických spotřebičů, měl by být takový vysavač ve vaší domácnosti jako jeden z prvních.

Zveřejněno: 30. 04. 2021 | Počet zobrazení: 307x