Když dojde k výpadku napájení, UPS to zachrání
V dnešním testu se budeme věnovat UPS od společnosti CyberPower. Ta nám byla zapůjčena a naše zkušenosti se pokusíme vám nyní předat. Ještě byste měli vědět, že jde o UPS neboli Uninterruptible Power Supply neboli zdroj nepřerušitelného napájení s označením CyberPower OLS1000E.
Na začátek lze říci, že UPS slouží k překlenutí doby, po kterou trvá výpadek elektrické energie. V případě krátkodobého výpadku překryje dobu, za kterou bude energetická síť opět funkční. Je však třeba zjistit, jak dlouho „proud nepůjde", protože pokud by měl být výpadek dlouhodobějšího charakteru, typicky nad 15 minut, pak je třeba vypnout zařízení, která jsou k UPS připojena. To platí třeba o počítačích, kdy se musejí ukončit běžící aplikace a vypnout operační systém.
V případě datacenter nebo tam, kde je k dispozici generátor na výrobu elektrické energie, slouží UPS k překlenutí doby, která je potřebná k naběhnutí tohoto záložního motor generátoru.
Většina těchto záložních zdrojů dokáže napájet a zálohovat běžná zařízení, jako jsou počítače, tiskárny, monitory, routery (směrovače), přepínače (switche), síťové úložné systémy (disky, NAS), světla, ale i další kancelářská či domácí zařízení, u kterých je důležité, aby stále běžela, nebo je nutné před jejich úplným vypnutím provést nějakou ukončovací činnost, vedoucí k jejich následnému vypnutí (tak jako u počítače). UPS však nejsou vhodné pro všechny domácí spotřebiče - například zálohování otopného plynového kotle nedoporučujeme, protože jde o zařízení s induktivní zátěží (v kotli jsou elektromagnetické ventily pro spínání průtoku plynu, které při spínání a odpojování mohou směrem do UPS vyslal napěťovou špičku, která může „odrovnat" UPS). Pokud tedy chcete zálohovat zařízení typu plynový kotel, je nutné se zeptat přímo výrobce UPS, zda je takové zařízení připraveno a schopno tyto spotřebiče obsloužit. Podobná situace se může vyskytnout u oběhových čerpadel, starajících se v domácnosti o nucený oběh otopné vody v radiátorech. Elektrokotel zálohovat v podstatě lze, ale vzhledem k jeho příkonu, mnohdy je totiž připojen k rozvodné síti třífázově, tedy 3x 400 V, je tak trochu pochybné. Pro to, aby elektrokotel dlouhodobě běžel na UPS, museli byste mít pořádného „macka" s obrovským akumulátorem.
Podobná situace je i s chladničkami a mrazničkami, které mají v sobě motor. Takže opatrně, i když většina těchto „bílých" spotřebičů má uvedeno v dokumentaci, jak dlouho „udrží" potraviny vychlazené nebo zmrazené. Je logické, že čím lepší přístroj, tím déle dokáže udržet potraviny v chladu nebo mrazu.
Další funkcí UPS je rovněž filtrace napětí z elektrorozvodné sítě. Některé modely mají totiž zásuvky, které nejsou „kryty" akumulátorem, ale slouží k omezení průniku napěťových špiček do k nim připojené elektroniky. Stejně tak zde mohou být průchozí filtry na telefonní linku (třeba v případě připojení faxového přístroje) nebo ethernetového kabelu. To v případě, že internet k vám do domu „leze" bezdrátově přes mikrovlnné pojítko. Ethernetový kabel se pak připojí mezi toho pojítko s přijímačem a převodníkem (modemem) na signál datové sítě a router. V případě, že jste připojení ke kabelové síti, lze chránit kabel vedoucí ze zásuvky poskytovatele (VDSL, ADSL, operátor kabelové televize) a modem nebo router s vestavěným modemem. Tak je zaručeno, že případné napěťové špičky, které mohou vzniknou třeba při úderu blesku, se nedostanou do elektroniky.
Tolik na úvod, abyste věděli, proč uvažovat o nákupu UPS.
(Pokračování - externí odkaz )
Zveřejněno: 30. 07. 2018