Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Dávejte si pozor na rizika související s koronavirovými pasy, tedy digitálními covidovými certifikáty, které prokazují, že osoba je očkovaná, má imunitu po prodělaném kovidovém onemocnění nebo nedávno absolvovala negativní PCR test.

Stále je totiž možné koupit padělané negativní koronavirové testy a očkovací certifikáty na darknetu a přes chatovací aplikaci Telegram.

Výzkumný tým Check Point Research upozorňuje, že od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 %, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. O podobné služby mohu mít zájem lidé, kteří byli pozitivně testováni, odmítli se nechat testovat nebo se nechtějí nechat očkovat.

Dalším problémem je snaha o zneužívání uživatelů, kteří hledají informace, rady nebo mobilní aplikace související s koronavirovými pasy. „Od konce roku 2020, kdy se naplno rozběhlo očkování, jsme zaznamenali 25% nárůst domén souvisejících s koronavirovými pasy. Ze 703 domén bylo 86 označeno jako podvodné nebo podezřelé. Důrazně varujeme před napodobeninami oficiálních stránek a také před jakoukoli instalací neověřených aplikací z neoficiálních obchodů,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineering Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Obecně je potřeba dávat si pozor především na QR kódy, protože mohou sloužit jako brána k informacím uloženým v zařízení. Hackeři často nahrazují legitimní QR kódy podvodnými variantami, které po naskenování otevřou škodlivou URL adresu nebo se pokusí stáhnout malware. Škodlivý kód pak může krást přihlašovací údaje k dalším aplikacím v telefonu nebo dokonce realizovat platby na účty hackerů.

„Vlády se musí spojit, spolupracovat a rychle jednat v boji s falešnými certifikáty a potvrzeními. Bez jasného centrálního systému je pro hackery a podvodníky mnohem snazší proklouznout nějakými skulinkami,“ dodává Petr Kadrmas. „Uživatelé si také musí uvědomit, že QR kód je jen rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat na příslušné webové stránky, ve většině případů není ani patrné, kam odkaz skutečně vede. Chybí tedy jistota, že se jedná o legitimní zdroj a kód není součástí nějakého útoku. EU a národní vlády sice tvrdí, že očkovací pasy jsou bezpečné a zabezpečené, ale hackeři se budou vždy snažit najít cesty, jak nové příležitosti využít. Proto doporučujeme vždy používat mobilní bezpečnostní řešení, které ochrání zařízení a data před phishingem, škodlivými aplikacemi i malwarem.“

Doplňkové foto: Pixabay

Zveřejněno: 07. 07. 2021