Kromě koronavirové pandemie rok 2020 přinesl i pandemii kybernetickou

Zpráva Security Report o stavu kybernetické bezpečnosti v roce 2020 od Check Point Research upozorňuje na hlavní taktiky, které kyberzločinci používali k útokům na organizace po celém světě.

Report zároveň kyberbezpečnostním odborníkům a vedoucím pracovníkům poskytuje informace, které potřebují k ochraně svých organizací před kybernetickými útoky a hrozbami páté generace.

Epidemie útoků na zdravotnictví

Ve 4. čtvrtletí 2020 došlo k nárůstu kybernetických (zejména ransomwarových) útoků na nemocnice o 45 %. Celkově patří zdravotnictví mezi nejčastější cíle hackerů a za uplynulých 12 měsíců stoupl počet podobných útoků zhruba o 37 %, jak ukazuje přiložený graf.

„Koronavirus změnil naše životy a změnil i chování hackerů a kyberzločinců. Útočníci se snaží zneužít pandemie a přetížených nemocnic, které si nemohou dovolit výpadky provozu, s čímž roste pravděpodobnost zaplacení výkupného. Bohužel očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021, protože některé předchozí útoky byly úspěšné. To zvyšuje motivaci kyberzločinců, proto je potřeba důrazně bojovat s koronavirovou i kybernetickou pandemií. Nemocnice musí nasadit komplexní preventivní bezpečnostní řešení a zároveň musí vzdělávat zaměstnance a informovat je o hrozbách a rizicích, protože i jeden zdánlivě nevinný e-mail může způsobit tragické škody,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.


Bezpečnostní zpráva Check Point 2021 Security Report odhaluje také další trendy, techniky a taktiky kyberzločinců:

·         Pokulhávající ochrana cloudových prostředí: V roce 2020 došlo v důsledku pandemie k urychlení digitální transformace, ale zabezpečení veřejných cloudů je pro 75 % organizací stále velkým problémem. Více než 80 % podniků také zjistilo, že jejich stávající bezpečnostní nástroje nefungují nebo mají v cloudu jen omezené funkce, což ukazuje, že problémy se zabezpečením cloudu budou tématem i v roce 2021.

·         Terč na zádech vzdálených pracovníků: Hackeři často cílili na uživatele pracující mimo kancelář a snažili se ukrást cenná data nebo proniknout do sítě pomocí trojanů Emotet a Qbot, které měly dopad na 24 % organizací po celém světě. Prudce vzrostly také útoky na systémy pro vzdálený přístup, jako jsou RDP a VPN.

·         Ransomwarové útoky s dvojitým vydíráním: Ve 3. čtvrtletí 2020 téměř polovina všech ransomwarových útoků zahrnovala i hrozbu zveřejnění ukradených dat, pokud nedojde k zaplacení výkupného. Nějaká organizace se stane obětí ransomwaru v průměru každých 10 sekund.

·         Pohyblivé cíle: Ve 46 % organizací si nejméně jeden zaměstnanec stáhl škodlivou mobilní aplikaci, která ohrozila síť a data. S rostoucí oblibou mobilních telefonů během koronavirových restrikcí rostl i počet útoků mobilních bankovních trojanů a hrozeb zaměřených na krádeže informací.

 

Zveřejněno: 01. 03. 2021