Minirecenze herního headsetu AOC Gaming GH401

Bezdrátový headset AOC Gaming GH401 je novinkou v herním portfoliu AOC. Jde o základní headset s mikrofonem, který lze ale vyjmout – a pak se jedná o klasická stereo sluchátka.

Sluchátka lze k herní konzoli nebo počítači připojit bezdrátově na 2,4 GHz nebo využít s headsetem dodávaný kablík o dálce jen 1,2 metru s 3,5 jacky na obou koncích. Pokud se rozhodnete pro bezdrátové připojení, pak zde máte k dispozici vysílač/přijímač, který zapojíte do USB portu a oceníte svobodu bezdrátového připojení.

Sluchátka vypadají na pohled velmi příjemně a dynamicky. Mušle jsou obloženy příjemnou paměťovou pěnou umístěnou v imitaci kůže, na hlavě drží velmi dobře a obložen je i hlavový most, z něhož vystupují držáky, do kterých jsou uchyceny obě mušle. Po nasazení nikde netlačí a spolehlivě obejmou vaše uši – a i delší pobyt v nich není nepříjemný. Z levé mušle čouhá mikrofon, který lze ale vyjmout a headset používat jen ve funkci sluchátek. Na stejné, levé, mušli jsou i ovládací prvky, tlačítka zapnutí a vypnutí, odpojení mikrofonu, zdířka pro nabíjení vestavěné baterie (USB-C), konektor pro připojení headsetu pomocí 3,5mm jacků ke zdroji zvuku a otočný regulátor hlasitosti.

O zvuk se starají dva 50mm měniče, které u hudby a filmů poskytují dobrý zvuk, výrobce ale neuvádí frekvenční rozsah, subjektivně ale hrají dobře a vyváženě. Ale. Tento headset je „jen“ stereo, takže v dané cenové třídě (tato sluchátka se prodávají za cenu mírně přes patnáct stovek) to může být uspokojující. Pokud ale hrajete hry jako Rainbow Six Sege, Valorant, Escape From Takrov a podobné, budou vám tato sluchátka k ničemu. Proč? Protože – na rozdíl od sluchátek vykrývajících rozšířený zvukový prostor nemůžete slyšet třeba kroky, které přicházejí třeba „zezadu“ a podle toho se ve hře zařídit. Pokud hrajete hry podobné uvedeným, asi bude lepší si připlatit a koupit sluchátka podporující rozšířený zvuk (cca 2.500 korun a výše).

Námitky máme ale k použitému mikrofonu, který se AOC vyloženě nepovedl. Nejen že nedrží tam, kam jste si ho nastavili a samovolně „padá“ vlivem gravitace směrem dolů (ohýbá se tam, kam byste to slušně řečeno nečekali), jeho frekvenční rozsah je jen 100 Hz až 10 kHz, což způsobuje, že „druhá“ strana vám mnohdy „nerozumí“. Tedy nerozumí tomu, co říkáte. Mikrofon, byť vyjímatelný (je zasunut do levé mušle pomocí 3,5mm jacku a dá se silou vyjmout), je nejslabším článkem tohoto headsetu.

Dalším problémem, se kterým jsme se setkali, že zvláštní „bzučení“, které je rušivé především při vyšších hlasitostech. Jediné, co s vím lze dělat, je, že na zdroji zvuku nastavíme maximální hlasitost, aby byl tento dost nepříjemný zvuk evidentně vznikající při bezdrátovém přenosu zvuku do sluchátek potlačen. Původně jsem si myslel, že to je problémem u počítače, kde se do cesty přidává nějaký brum nebo něco podobného, ale podobný problém byl u tabletu i mobilu a stěžovali si na něj i recenzenti z herních serverů, takže půjde o nějakou skrytou vadu či nedokonalost (kde jen soudruzi z NDR udělali chybu?)…

Měřili jsme i dosah komunikace, ta je mezi 9 až 10 metry, než se zvuk začne ztrácet, takže tohle je v pohodě.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Dobré.

Shrnutí: Headset, který měl být jen sluchátky. Mikrofon nedrží tam, kam jste si ho nastavili a padá tam, kde ho nečekáte, komunikace přes něj není kvalitní. Sluchátka jsou jen stereo, a tak u her, kde je třeba rozlišovat i zvuky přicházející třeba „zezadu“, jsou víceméně nepoužitelná. Zvuk sluchátek je ale dobrý, vyvážený, u basů, středů i výšek, takže na poslech muziky nebo sledování filmů značka ideál (za tu cenu). Dobrá je i „životnost“, na plně nabitou baterii při poloviční hlasitosti vydrží headset komunikovat lehce přes 17 hodin. Pozitivní je rovněž usazení na hlavě díky použití náušníků a obložení hlavového mostu z paměťové pěny. Headset nikde netlačí, na hlavě sedí pevně a přesně. Provedení headsetu je naproti všemu ale velmi elegantní.

Zveřejněno: 07. 11. 2022