Minirecenze: Telefon Realme GT Neo 3 150 W – bude to trhák!

Začnu trochu netradičně. Pamatujete si ještě na klasické žárovky? Tak třeba žárovka 100 W. Pokud by svítila, dovedete si vůbec představit, že byste na ní udrželi ruku? Ne! Spálili byste se a dost by vás to bolelo.

A teď si představte, že byste měli sáhnout na žárovku se 150 W. Vaše prsty by po sáhnutí na ni nevypadaly vábně a smrad, který by se šířil po bytě, by byl nepředstavitelný. A teď si představte, že telefon Realme GT Neo 3 používá a s telefonem dodává k nabíjení nabíječku právě se 150 Watty. Hrozná představa. Množná ale jenom pro mě.

Pokračujme dál: tenhle telefon se z nulové kapacity na deset procent dostane už za jednu minutu, na padesát procent pak za šest minut a do plného nabití se uvede za 16 minut. Myslíte si, že telefon při nabíjení musíte položit na kovovou podložku a přikrýt ho sáčkem s ledem, aby lépe rozptyloval teplo, ztracené při nabíjení do baterií?

Odpověď zní: vůbec ne! I při nabíjení telefon můžete držet v ruce a být při tom zcela v pohodě. A tady se projevuje to, proč je možná Realme nejrychleji rostoucí značkou v mobilních telefonech. Tak ono je to trochu tím, že z nuly (to má ale Realme už dávno za sebou) se roste vždycky rychle, ale důležité je druhá věc. V Realme se sešlo spousta chytrých chlapců i dívek, kteří hýří nápady. Takže třeba zrovna ta baterie: Má kapacitu 4500 mAh a je rozdělena do dvou článků, tedy 2x 2250 mAh. No – a pokud budete dumat o tom, proč to tak hoši v Číně udělali, pak zjistíte, že povrch těchto dvou baterií je větší, než pokud by použili jen jeden článek. Takže vyzařované teplo, doprovázející nabíjení, má větší plochu pro vyzařování do okolí. Ale, hoši šli ještě dál. Použili totiž navíc ještě pro zvýšení plochy výparníkovou komoru z nerezové oceli v kombinaci s mědí, takže i v telefonu dosáhli celkové plochy pro chlazení o malinko méně než 40 tisíc milimetrů čtverečních! Pokud jste dávali v matematice na základní škole pozor, tak tato plocha představuje třeba desku o rozměrech 100 x 400 mm! Představte si to! A teď si ještě představte, že povrch takové plochy je vtěsnán do prostoru mobilu o celkových rozměrech 163 x 76 x 8 mm! Chápete to? Já ne – a o to větší úctu k lidem z Realme chovám! Na něco takového přijít, to je hodné opravdu mistra. To, že se teplo snáze předává, umožňuje diamantová teplo vodivá pasta a grafen. No, jsem trochu zvědav, u klukova počítače mažeme grafitovou pastou grafickou kartu mezi grafickými procesory a chladičem co chvíli, protože tím tepelným namáháním vysychá a karta ztrácí výkon… Tady to ale po měsíčním testu vypadá, že se nic neděje a telefon i při rychlém nabíjení se stále netváří, že by vám chtěl upálit prsty.

A navíc potěšující zpráva je, že Realme tvrdí, že vestavěná baterie vydrží minimálně 1600 cyklů než její kapacita i při takovém hustém nabíjení klesne pod 80 %. Jen pro ty, co absolvovali základní školu, těch 1600 nabíjení (protože telefon vydrží v pohodě pracovat celý den, takže mu stačí jedno nabíjení za den, někdy i za dva) představuje čtyři roky a čtyři a půl měsíce. Pak vám Honza v servisu odvedle dokáže baterku vyměnit pod 20 minut. Takže životnost baterky bych vůbec neřešil.

A ještě jednu věc. Telefon stojí skoro 16 tisíc a mnozí recenzenti mladších ročníků zvyklých ze svého Porsche nebo Tesly, na které si vydělali psaním článků (haha), upozorňují na to, že Realme zcela ignoruje bezdrátové nabíjení, ani jeden telefon zatím tuhle vymoženost nemá, a tak kapsa mezi řidičem a spolujezdcem může být využita pro odložení telefonu, ale ten se bude nabíjet až tehdy, pokud k němu připojíme nabíjecí kabel.

A ještě něco: hoši si stěžují na to, že telefon nemá krytí IP, takže s ním nemohou zřejmě telefonovat pod vodou a zdá se jim, že by telefon měl mít i 3,5mm jack pro připojení sluchátek, když už vládne Dolby Atmos. No, nechme hochům trochu času, protože Sony před léty u své Xperie taky hlasitě prohlašovalo, že jack není třeba, protože většina lidí používá stejně bezdrátová sluchátka – aby se hned v následující generaci opět vrátil k montáži jacku do telefonu a telefon mohl snést i obstřik vodou, možná dokonce krátkodobé ponoření do vody. Já ale beru tyhle řeči jen jako výstřely do prázdna, a věřím tomu, že na všem hoši z Realme trpělivě a odpovědně pracují – a pak nás, i konkurenty, překvapí svým řešením, tedy bezdrátovým nabíjením, odolnosti proti vodě i jackem. Nechme tomu chvíli do příštího modelu, ono není třeba vystřílet všechen prach hned na začátku.

Dovoláte se

Kdysi byly telefony určeny jen k telefonování, a i zde máte jistotu, že pokud zrovna nejste v potravinách v Chrástu u Poříčan, že se dovoláte vždy a s každým. Vše ostatní, tedy internet a ostatní věci jako jsou komunikační nástroje a weby, fungují bez jakýchkoli problémů.

Vyfotíte se i si

Kamera má vzadu tři objektivy. A možné se vám může zdát, že by telefon mohl fotit lepší fotky. Já měl problém jen s nočními scénami, se širokoúhlými a normálními fotkami už ale ne. Protože si můžete přečíst na celém internetu hodnocení výkonu telefonu, tak jen tady uvedu, že hlavní foťák má 50 megapixelů, objektiv je od Sony a je vybaven optickou i elektronickou stabilizací. Pro neználky, to, že má optickou stabilizaci, je velmi dobře! A samozřejmě vpředu je taky foťák pro selfie, takže holky mohou besedit s kamarádkou, která sedí u jiného stolu…

Přítelkyně, která jak zběsilá fotí vše, co jí kvete na zahradě, byla s kvalitou všech fotek naprosto spokojena. V nocí spí, pokud nemá noční, ale to nefotí, takže jsem dal na její hodnocení. Fotky jsou barevně pěkně vyvedené, nepřepálené, dámy v práci jí její úrodu v květináčích záviděly. Hlavně durmana – rekordmana, který letos obkvetl bez mála sty zvonic! A o to tady jde. O radost z focení a ukázání toho, co se mi líbí i ostatním. A mám to furt po ruce, fotit můžu hned jak telefon vyndám z kapsy a potáhnu směrem doprostřed obrazovky kolečko z pravého dolního rohu.

Co se týče videa, dostal jsem víceméně to, co jsem čekal, rozlišení až ve 4K, scény přehrávané na padesáti pěti palcové obrazovce televizoru hned po nahrání videosekvence vypadaly docel dobře.

Tady mám jen jednu výtku: telefon nemá šuplík na paměťovou kartu Micro SD, ale zato vzorně obslouží dvě SIM karty. No a pokud se bojíte, aby vám někdo nenakukoval do telefonu, je zde pod displejem čtečka otisků prstů, která funguje naprosto spolehlivě a velmi rychle, takže ani přítelkyně nenadávala na její pomalost.  

Ještě k nemožnosti vložit paměťovou kartu. Základní vestavěná paměť je 256 GB (operační u zapůjčeného modelu měla velikost 12 GB RAM) a protože telefon je přes váš účet propojen s účtem na Googlu, můžete využít i funkce přenosu právě vytvořených fotografií na Google Disk. To je takové automatické zálohování, takže paměťovou kartu vlastně ani nepotřebujete. Můžete si v hlubinách nastavení operačního systému dokonce najít i to, zda se právě vytvořená fotografie nebo video má přemístit do cloudu na Google Disk hned nebo třeba jen při nabíjení nebo třeba jen pokud jste v dosahu své sítě Wi-Fi.

Ukážete se

Nelíbí se mi americká auta. To poté, co mě jeden sběratel svezl v jednom korábu silnic a málem jsme nevybrali zatáčku. Zato auto bylo plné pruhů přes kapotu, nechyběly mu kosmické přídavky kolem blinkrů a tak dále. Byl jsem proto trochu skeptický k vyvedení telefonu v modro fialové barvě, se dvěma rychlými pruhy přes zadní čelo, zřejmě právě inspirovanými americkými koráby ze šedesátek. Vzpomněl jsem si na onoho kamaráda, který mě málem umístil do křoví v lehce levotočivé zatáčce…

Tady ale jde o něco jiného. Když telefon nakláníte, barvy se mění z modré na fialovou, fakt mě to nadchlo. Až do té chvíle, kdy jsem ne úplně suchou rukou vzal telefon do ruky – a ejhle, on mi vyklouzl. Chytil jsem ho druhou rukou, a to mi ještě více připomnělo příhodu z jízdy v US car. Ale Realme dodává s telefonem i krycí silikonové pouzdro, takže jsem ho okamžitě nasadil. A dobře jsem udělal. Je šikovné, příjemné na omak, a i když jsem měl vlhkou ruku, telefon nevyklouzl. Inu, chlapci z Realme jsou šikovní. A s telefonem dodávané pouzdro beru jako takový dobrý nápad.

Navíc sklo je kryté proti prasknutí systémem Gorilla Glass 5 a telefon bez i s nasazeným pouzdrem je velmi elegantní, takže si s ním žádnou ostudu před ostatními rozhodně neuděláte. Navíc rám je kovový a tuhý, takže telefon se vám nebude kroutit.

Zhodnotil bych odstavec jako: za mě dobrý!

Zahrajete si

No a pokud se vám zdá cena za telefon poněkud vysoká, blížící se jiným světově proslulým značkám, pak vězte, že třeba 6,7palcový AMOLED displej dokáže na vás mrkat rychlostí až 120 snímků za sekundu, takže pokud si dáte nějakou hru, budete naprosto spokojeni, co se týče zobrazení, výkon vnitřku (opět ho nebudu popisovat najděte si to v recenzích, kde měří a vědí úplně všechno) je naprosto (za mě) nadprůměrný. Navíc se hry nesekají a vy jste potěšeni z toho, co před sebou vidíte.

Jo, asi ještě jedna věc. Pokud se pustíte do nějaké mohutné hry, kde se toho děle spoustu, pak vám baterka nevydrží celý den. Ale – a to je právě výhoda tohoto telefonu – než se stačíte vyčurat a umýt si ruce, máte v telefonu z nabíječky umístěné v zásuvce za barovým pultem třeba až o polovinu energie více. Beru to podle sebe, mladší čurají rychleji, což má ale nevýhodu, že se jim baterie nabije třeba jen o 30 %.

Android 12

Ano v telefonu je Android ve verzi 12. Nastavit si v něm můžete úplně všechno, práci vám usnadňuje i nadstavba operačního systému Realme. To vám umožňuje nastavit třeba i rychlost dobíjení, tedy jestli do telefonu pustíte rovnou 150 W nebo si budete šetřit baterie a využijete nižší příkon pro nabíjení. A pokud jsem to dobře pochopil, pokud se přiblíží kapacita nabití baterie stovce procent, telefon omezí přítok energie a tím šetří baterie uvnitř. Ostatně příkon snížíte i tím, že použijete méně výkonnou nabíječku od přístroje, který jste vyhodili a po něm vám zbyla.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající

Shrnutí: Realme GT Neo 3 150 W je podle našeho mínění skvělý telefon, který by mohl lépe fotit v noci, a jehož neoddiskutovatelnou výhodou je ale nabíjecí příkon až 150 W, takže nabíjení probíhá „až do plných“ v řádu minut. Chválíme výkon čipové sady, skvělý AMOLED displej i rychlost obnovování obrazovky, která přispívá k lepší čitelnosti pohyblivých scén (především u her). Osobně se nám velmi líbí i provedení telefonu a jeho pevná konstrukce, kdy se telefon neprohýbá ani nekroutí – k tomu by asi byla zapotřebí sakra síla. Takže telefon je stavěný i na nošení v zadní kapse kalhot. Podle dostupných pramenů se ale na uvedení tohoto modelu na náš trh ještě čeká a cena uvedená ve článku je jen informativní a může se nakonec změnit. Nahoru i dolů. Varianta, kterou jsme testovali, stojí v Číně 2.900 juanů, tady kolem deseti tisíc.

Zveřejněno: 09. 08. 2022