Může vás zajímat: AMD viditelně roste v souboji o trh procesorů a snižuje podíl Intelu

Zajímavou zprávou nejen pro vás, ale i pro vaše počítače je, že podíl Intelu na světovém trhu procesorů od konce roku 2017 stále klesá. Oproti tehdejším 80 % nyní Intel ovládá už jen 60 % trhu. Největším konkurentem, který naopak stále rychle roste, je firma AMD. Za stejnou dobu se její podíl na trhu procesorů vyšvihl z přibližně 20 % na 40 %.

Vždy jsme se setkávali s názorem, že procesory od AMD dlouhodobě platily za levnější, ale méně výkonnou alternativu k procesorům od Intelu. Běžně jsme se s nimi tak setkávali například v levnějších modelech notebooků. Toto už ovšem dávno neplatí – zejména s příchodem ultra výkonných EPYC procesorů. AMD především v roce 2019 celý trh s procesory doslova šokovalo. Po více než deseti letech na pozici dvojky – jak v oblasti desktopů, tak i serverových platforem – představilo nové procesory. Ty totiž v drtivé většině případů předčily dosavadní jedničku, značku Intel.

„Dlouhou dobu, a je třeba říct, že zaslouženě, kralovaly procesory Intel v segmentu počítačových hráčů i na serverovém trhu. Zájem se však nyní překvapivě otáčí a zájem zákazníků o AMD procesory rychle roste,“ komentuje David Lintimer ze společnosti vshosting~, zabývající se serverovými službami na českém trhu. Právě tato firma zaznamenala nárůst popularity AMD procesorů i u serverů, kde je spolehlivost naprosto klíčová. „Ještě vloni klienti téměř ze 100 % požadovali procesory Intel. Z letošních instalací je ale už 10–15 % s procesory od AMD,“ komentuje rostoucí oblibu procesorů od AMD Lintimer.

 

AMD se pro Intel opět stalo vážnou konkurencí už v roce 2015, kdy dokončilo design zbrusu nové architektury procesoru Zen, na trhu byly tyto procesory od začátku roku 2017. Následně se objevil s „Ryzen“. Vícečipové procesory od AMD jsou na výrobu mnohem levnější, než kdyby byly tvořeny jedním velkým čipem. To zapříčiňuje lepší poměr cena/výkon. Během roku 2018 vyšlo najevo, že zranitelnosti zvané Meltdown a Spectre v procesorech Intelu při jejich zneužití umožňují, aby jeden program běžící na procesoru získal data jiného bez ohledu na zvolenou ochranu. Procesory Intel jsou na tyto chyby nejnáchylnější. Opravy Intelu ovšem vedly ke snížení výkonu jeho procesorů.

„Dá se říci, že v roce 2018 byla nabídka firem AMD a Intel v případě desktopových procesorů vyrovnaná, pokud vezmeme v potaz to, že měly stejný maximální počet jader. Intel vedl především ve výkonu na jádro a AMD zase ve vícejádrovém výkonu s ohledem na pořizovací cenu. Rok 2019 to ale všechno změnil, a to nejen s ohledem na desktopová CPU, ale především ta serverová. Tehdy AMD totiž představilo extrémně výkonné EPYC procesory,“ vysvětluje Lintimer a zakončuje: „AMD EPYC procesory mají až 64 jader a 128 vláken, což je opravdu úctyhodný výkon. Oproti standardu Intel Xeon Scalable, kde ve vshosting~ poskytujeme procesory s maximálně 28 jádry na jeden CPU, se objem výpočetních jader na jednotku více než zdvojnásobil. EPYC procesory od AMD se těší oblibě i mezi velmi náročnými klienty. Dokonce jsme nedávno upgradovali celou infrastrukturu předního e-commerce hráče GymBeam právě na tyto procesory.“

 

 

uploaded picture

Podíl společností Intel a AMD na celosvětovém trhu procesorů, 2012–2020.

Zdroj: cpubenchmark.net

Zveřejněno: 03. 10. 2020 | Počet zobrazení: 1060x