Nejčastěji na české uživatele s macOS útočí reklamní malware

Zařízení společnosti Apple s operačním systémem macOS se opakovaně potýkají s útoky prostřednictvím reklamního malwaru. Útočníci přicházejí se stále novými způsoby, jak k uživatelům proniknout a vylákat z nich citlivé údaje.

Uživatelé v Česku, kteří používají zařízení na platformě macOS, ohrožuje adware dlouhodobě. Ten svým chováním především znepříjemňuje práci na zařízení, může ale uživatele výrazně ohrozit odkazy na další podvodné a nebezpečné stránky, kde jim hrozí odcizení citlivých údajů.

„Adware je škodlivý software, který zahltí zařízení agresivní formou reklamy a uživateli ztíží práci na zařízení a při surfování na internetu. I když nepředstavuje přímé riziko, je potřeba mít se před tímto typem malware na pozoru,“ vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí viruslabu společnosti ESET v Brně. „Mimo sníženou použitelnost zařízení nelze zanedbat ani to, co reklama inzeruje. Uživatel se často setká s nabídkami nekvalitních produktů, v horších případech přímo s podvodným sdělením. Může být ale také přesměrován na stránku, která z něj vyláká citlivé údaje. A právě v těchto případech dochází již k vážnějším škodám.” 

Adware si uživatel často nainstaluje sám

V srpnu detekovali analytici nejčastěji reklamní malware Pirrit. Ten obsahuje funkce pro zobrazení vyskakujících oken s reklamou a uživateli výrazně omezuje práci na infikovaném zařízení. Počet zachycených hrozeb přitom oproti předchozím měsícům výrazně stoupl. Adware Pirrit si přitom do zařízení stáhne uživatel sám jako součást jiného programu. Reklama je velmi často součástí volně dostupného software, uživatel tak musí být obezřetný a věnovat pozornost tomu, odkud aplikaci nebo software stahuje.

Působení adware v zařízení se pak projevuje například zvýrazněním některých slov při surfování, vkládáním odkazů do webového obsahu nebo vyskakujícími reklamními okny. Skrze adware se ale také může přímo nainstalovat škodlivý kód, aniž by uživatel navštěvoval jiné podvodné stránky. Takové chování je typické například pro škodlivé kódy detekované jako Genieo a Installcore, které se dostaly mezi pět nejčastěji detekovaných hrozeb za srpen 2021.

Počítač nejlépe ochrání sám uživatel   

Velmi účinnou ochranou zařízení je stahovat aplikace z oficiálních zdrojů. Velmi častým útokem na data uživatele je phishing a právě adware výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že uživatel zadá své citlivé údaje na podvodné stránce.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za srpen 2021:

1.       OSX/Adware.Pirrit application (41,32 %)

2.       OSX/Adware.Bundlore application (16,13 %)

3.       OSX/Adware.MaxOfferDeal application (14,52 %)

4.       OSX/Adware.Genieo (4,84 %)

5.       OSX/Adware.InstallCore (4,84 %)

Zveřejněno: 14. 09. 2021