Parádní monitor do domácího kanclu

Společnost AOC je známa jako výrobce nejen herních monitorů, ale i běžných monitorů pro kancelář, je jedno, zda pro domácí nebo firemní. Dnes se spolu podíváme na 34palcový bezrámečkový model Q34E2A.

Monitor Q34E2A v plochém (neprohnutém) bezrámečkovém provedení na třech stranách byl navržen s ohledem na profesionální uživatele. Tím však není zakázáno, mít ho doma, protože splní spoustu přání, které můžete mít. Je vybaven 34" panelem IPS/3FL, díky této použité technologii můžete počítat s vysokými náhledovými úhly 178°v obou rovinách, svislé i horizontální, s poměrem stran 21:9, jasem 300 cd/m2 a rozlišením WFHD, 2560×1080. A samozřejmě i obří zobrazovací plochu s přirozenými barvami.

Umístění na pracovním stole

Monitor AOC nabízí naklápěcí stojan s možností přiklopení od svislé roviny až o 5,5°a odklopení až 22,5°. Tento držák je snímatelný a nahraditelný držákem VESA 100×100 mm. Bohužel ale výrobce u tohoto modelu neumožňuje monitor výškově nastavovat, výška nad deskou stolu je tedy jednou pro vždy pevně daná. To se může zdát jako nevýhoda, ale vzhledem k širokému úhlu pozorovacích úhlů to ale zas až tak velký problém není. Úzké rámečky jsou pohodové, protože můžete sestavit více monitorů vedle sebe. Podle geometrických zákonů ale, pokud chcete, aby mezi rámečky nebyla žádná mezera, musíte monitory postavit do jedné linie, pokud je chcete naklápět, nebo jejich příklon/odklon nastavit na nulovou hodnotu, pokud byste chtěli monitory na pracovním stole nastavit do půlkruhu. Pak vám mezi monitory nebude prosvítat světlo.


Součástí monitoru jsou dva reproduktory, každý s výkonem 3 W, nechybí tady ani 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Monitor automaticky detekuje příchozí signál (je vybaven 2× HDMI 1.4 a jedním DisplayPortem) a přepne se na zdroj, který signál dodává. Výrobce nezapomněl ani na ekologii a ergonomii provozu, takže tu najdete podporu technologií Flicker-Free, snižující blikání, a režim Low Blue Mode s omezením modré barvy, která očím vadí nejvíce. Osobně si myslím, že tato technologie je sice dobrá, ale výsledek – podané barvy na monitoru – jsou příšerné, prostě chybí modrá, no! Ale zase máte jistotu, že vaše oči nebudou tolik namáhány…

Zobrazení – pochvala

Co se týče zobrazovací frekvence, ta je 75 Hz, což je přijatelné pro domácí aplikace typu Office, ale není to až tak špatné ani při sledování videí i přes celou obrazovku. O 144 Hz si můžete nechat jen zdát, ale zase na druhou stranu pro hraní her 75 Hz vyhoví i se slabší grafickou kartou (144 Hz chce už pro pořádného pařana i pořádnou grafiku). Doby odezvy jsou vcelku přijatelné – v návaznosti na právě popsané – a dosahují hodnoty 4 ms, opět upozorňujeme na to, že tohle není vyloženě herní monitor s dobou odezvy kolem 1 ms, vyžadující výkonnou grafickou kartu!

A ještě pár věcí nám chybí k popsání charakteristik monitoru AOC Q34E2A. A těmi jsou mj. kontrast a počet barev. Takže kontrast je 10 000:1, dynamický však dosahuje hodnoty až 50 milionů ku jedné. Počet zobrazitelných barev je 16,7 milionu, pokrytí Adobe RGB udává výrobce na 91 %. O synchronizaci se stará AdaptiveSync, takže nemusíte vůbec nic dělat, aby se vám na obrazovce objevily obrázky v různém rozlišení, monitor se prostě přizpůsobí tomu, co mu posílá počítač. A to platí i pro hry.

A víte skoro úplně vše

A teď víte všechno. Nebo skoro všechno. Zbývá dodat, že tento monitor nabízí velmi slušný obraz v bezrámečkovém provedení, a to za velmi slušnou cenu, lehce přes sedm tisíc korun. Jeho volba bude zajímavá pro studentský pokojík, kde se nehrají hry na plné kule, ale řeší se běžné úkoly včetně přehrávání videí, úpravy fotek. V tomhle je monitor velmi dobrý, jeho podání barev je přirozené – a pokud by někomu nestačilo, může si dostavit nastavení pomocí OSD menu (On Screen Menu, menu na obrazovce, je to samozřejmě i možnost přepnout se češtinu) sám, tak, aby mu to co nejvíce vyhovovalo. To lze. Dalším cílem zásahu výrobce AOC je pak někdo, kdo pracuje na home office doma. Pokud používáte videokonference, pak vám ale jistě vyhoví nejen obraz, ale i zvuk, takže monitor představuje v takovém případě komplexní vyřešení vašeho problému s komunikací s okolím. V obou případech monitor díky obrovské úhlopříčce, obří zobrazovací ploše a čistému podání barev splní nebo dokonce předčí vaše očekávání.


Někomu může vadit nemožnost výškového nastavení, ale to je tak jediné, co lze tomuto monitoru vytknout. Možné ještě – ale to závisí na hlasitosti – při nastavení hlasitosti na maximum je trochu už slyšet limitace zvuku, především v případě, že zdroj hudby je nahrán „silně“. Stačí tedy ubrat hlasitost a je to v pohodě. Přesto však jsem zastáncem toho, aby si každý pořídil nějaký kvalitní hudební systém, třeba „jen“ typu 2.1, který dokáže zvuk plný basů podat mnohem čistěji a jistěji. U tohoto monitoru „pořádné“ basy tak trochu chybějí… To ale není vada, to je prostě daň za možnost mít hned k dispozici kromě obrazu i přenos zvuku.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: Monitor AOC Q34E2A představuje velmi dobrou volbu, pokud jej chcete používat v kancelářském režimu v práci i doma a obsáhnout s ním většinu běžných aplikací i úprav obrázků či videa. Na zvuk bych se moc nespoléhal, ale podání obrazu je jedním slovem skvělé.

 

Zveřejněno: 06. 04. 2021 | Počet zobrazení: 140x