Přesune se televize do deseti let na internet?

Bude v České republice po roce 2030 pokračovat pozemní digitální televizní vysílání s bezplatně přístupnými programy, nebo se toto vysílání přesune na internet? Zásadní diskusi o budoucnosti terestrické televize otevřela na středeční konferenci DIGIMEDIA 2021 předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková.

Podle jejího osobního názoru je neekonomické provozovat vedle sebe sítě pro terestrickou televizi a silnou internetovou infrastrukturu, na kterou by se mohlo televizní vysílání přesunout.

Podle Hany Továrkové není jisté, zda ČTÚ v roce 2030 prodlouží kmitočtové příděly stávajícím celoplošným sítím pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Zároveň počítá s tím, že se České republice nepodaří obhájit pásmo 600 MHz pro televizní vysílání. Postupnou konverzi terestrického televizního vysílání a datových sítí 5G předpokládá i náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko. České Radiokomunikace jako největší provozovatel televizních vysílačů v tuzemsku se podle ředitele sekce regulace a právní Marcela Procházky již připravují na testování nové vysílací technologie 5G Broadcast, kterou úspěšně vyzkoušelo Německo nebo Rakousko.

Bez změny legislativy to nepůjde, upozorňuje ředitel ČT

Operátoři pozemních televizních sítí ale zároveň neztrácejí víru v to, že bezplatná terestrická televizní platforma zůstane v České republice zachovaná i po roce 2030. „Je to bezplatný příjem, zatímco kdyby se k domácnostem dopravoval signál jakýmkoliv jiným způsobem, musely by za něj platit,“ upozornil generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan. Podle Jakuba Juhase, výkonného ředitele společnosti Digital Broadcasting, která provozuje celoplošnou televizní síť 24, je bezplatný pozemní příjem televizního signálu nejvyužívanější televizní platformou, kterou využívá 55 % českých domácností a vidí její budoucnost i po roce 2030. Generální ředitel České televize Petr Dvořák upozornil, že pozemní televizní vysílání je pro ČT definované zákonem.

Roste podíl IPTV, ale bezplatný příjem televize stále vede

Využívanost bezplatného pozemního příjmu televize se nezměnila ani druhou televizní digitalizací a přechodem na DVB-T2. Zatímco zájem o satelitní a kabelovou televizi klesá, raketově vzrostla využívanost IPTV z 2 % v době první televizní digitalizace na současných 22 % domácností, upozornila Tereza Šimečková, předsedkyně představenstva výzkumné agentury Nielsen Admosphere. Roste i zájem o placené televizní služby. Podle průzkumu agentury Atmedia jsou české domácnosti ochotny měsíčně investovat v průměru 354 korun za příjem placených televizních služeb. Zároveň se zvyšuje zájem o tematické kanály.

 

Popularity úžeji zaměřených televizních stanic si všímají i velké mediální domy. FTV Prima se chystá spustit již desátý program Prima Show, kvůli němuž podle Business Development Directora Lukáše Kubáta patrně sníží rozlišení svých programů v pozemním televizním vysílání z HD kvality na standardní rozlišení. „Řešíme, zda v HD kvalitě ponecháme hlavní program Primy, a určitě bude vyšší rozlišení u CNN Prima News, kde je tonutné kvůli titulkům a zprávám v liště,“ vysvětlil Kubát.

ČT, Nova a Prima hledají společnou řeč nad „Czechflixem“

Nova nyní sází na prolínání lineárního vysílání a nelineárních služeb, konkrétně vlastní placenou streamovací službu Voyo. Na tu od září přesunula oblíbený seriál Ordinace v růžové zahradě. Česká televize podle výkonného ředitele pro nová média Marka Doležela pokračuje v jednání s Novou a Primou o vzniku společné streamovací služby označované jako „Czechflix“, která by mohla čelit globálním značkám, jako je Netflix nebo HBO. Podle Grunda závisí úspěch tohoto projektu na tom, aby se od začátku správně nastavila spolupráce a podíly hráčů zapojených do „Czechflixu“. O tom, že mají streamovací služby před sebou ještě strmý růst diváckého zájmu, svědčí vývoj počtu televizorů připojených k internetu v českých domácnostech. Podle Tomáše Hynčici z agentury Nielsen Admosphere jich v roce 2017 bylo pouhých 20 %, předloni 31 % a ke konci prvního pololetí letošního roku již 44 %.

Jak ovlivní trh se streamovacími službami a pozemní televizní vysílání nastupující mobilní sítě 5G? Podle Jiřího Grunta, výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí, se 5G může stát primárním zdrojem televizního vysílání a streamovacích služeb mimo městské aglomerace.

ČTÚ pro DAB+ vyčlení dvě celoplošné a dvě regionální sítě

Rozvoj čekají také pozemní sítě pro digitální rozhlas. ČTÚ by mohl podle Jiřího Duchače již v příštím roce přidělit dvě celoplošné a pravděpodobně i dvě regionální sítě pro DAB+. Nejprve ale musí počkat na žádost Českého rozhlasu o vyčlenění kmitočtů pro veřejnoprávní multiplex ČRo DAB+, potvrzený nedávno schválenou novelou zákona o elektronických komunikacích. Ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka předpokládá, že rozhlas o tyto kmitočty požádá ihned poté, co novelu zákona podepíše prezident a vyjde ve Sbírce zákonů. Teprve poté bude moci ČTÚ zahájit přípravu tendru na sítě DAB+ určené pro komerční rádia. Zájem o výběrové řízení potvrdili nejen stávající operátoři sítí DAB+, České Radiokomunikace, Teleko digital a RTIcz, ale i společnost Digital Broadcasting.

 

 

Zveřejněno: 24. 09. 2021