Pro co nejsnadnější podporu postprodukce

Mnoho lidí se dnes zabývá zpracováním záběrů z kamery, dronů, mobilních telefonů, fotoaparátů a ostatních zařízení. Když je vše natočeno, sejdou videa, obrázky i zvukové záznamy se v postprodukci – a na ní je, aby co nejrychleji zvládla vytvořit obecně multimediální soubor, který bude možné použít na webu, Facebooku nebo na jiných sociálních sítích.

K tomu, aby se podklady co nejdříve dostaly tam, kde je potřebujeme, vymyslela společnost Kingston Digital (výrobce paměťových zařízení a pobočka společnosti Kingston Technology Company) zařízení, které zpracování podkladů znatelně urychluje a zpřehledňuje. Toto zařízení nese název Workflow Station (jeho cena se pohybuje v rozmezí cca 2.600 až 3.100 Kč) a výrobce ho prezentuje jako dokovací stanici. Do ní lze zasunout až čtyři doplňkové čtečky karet pro – jak prezentuje výrobce – pohodlnou práci s médii. Čtečky karet existují ve třech verzích, pro připojení nositelného zařízení pomocí USB a volitelně pak pro dvě SD karty a dvě microSD karty. Ceny čteček pro SD a microSD jsou kolem 35 dolarů (cca 770 Kč) a pořizují se zvlášť.

Celkem tedy lze mít najednou připojených osm karet v různých kombinacích.

K čemu to tedy vlastně je?

Zdrojů obecně multimediálního obsahu je poměrně dost. Kamery, fotografické přístroje s možností záznamu videí, ale i drony s kamerou nebo mobilní telefony či tablety. I další zařízení, jako jsou třeba fotopasti, hlídací kamery s možností záznamu na paměťovou kartu a našli bychom spoustu dalších zařízení. Jednotícím prvkem celého kompletu od Kingston Digital je použití karet SD nebo microSD v přístrojích pro záznam multimediálního obsahu. Za pomoci dodávané čtečky můžeme připojit ale i nositelné zařízení nebo třeba i SSD disk.

No a pokud si představíte postprodukci, jejím úkolem je (například v televizním studiu nebo na webovém zpravodajském webu) vzít všechny dostupné multimediální podklady a vytvořit z nich klip, který pak bude vysílán v televizi nebo umístěn na webu či YouTube.

V jeden okamžik se tedy v postprodukci sejdou redaktoři, kteří mají třeba záznamy nahrané na mobilu na microSD kartě, kameramani, kteří točí na SD karty, a k tomu ještě operátor dronu, který přichází se záznamem na microSD.

Pokud bychom to vzali klasickou cestou, pak samozřejmě, to můžeme vyřešit pomocí známých čteček paměťových karet. Problém ale bude v tom, že taková čtečka umí přečíst vícero karet, ale třeba pro každý typ karty je tu jen jeden slot. Pokud redaktor přinese zprávu dokumentovanou na microSD kartě, kameraman na SD, pak operátor dronu se nechytá a musí počkat, až se „někam“ nahraje obsah – tedy multimediální soubory – třeba z mobilu redaktora. Navíc vzniká úzké hrdlo v rychlosti přenosu, protože spousta čteček zvládá třeba jen standard USB 2.0.

No a právě tento „maglajz“ vyřeší Workflow Station od Kingston Digital. Zdroje videa slízne jako malinu z karty z profi kamery v 4K či 8K, přitom stihne přenést co nejrychleji data z microSD karty akční kamery na dronu a jako přídavek ještě přenese obsah z microSD karty mobilu redaktora nebo připojí jeho telefon jako multimediální zařízení kablíkem do modulární čtečky, jež je součástí dodávky Workflow Station. A výroba klipu může začít.

Název článku hovoří o možnostech využité Workflow Station v postprodukci, ale jistě najdete spoustu dalších možností využití v praxi, kdy je najednou třeba přenést „někam“ vícero záznamů (i obrovských co do velikosti), co nejrychleji – a přitom mít neustále přehled o tom, co přišlo odkud a kam s tím…


Výrobce se chlubí, že i jednotlivé čtečky lze samostatně připojit pomocí USB-C kabelu. To pro případ, že byste pracovali třeba v polních podmínkách a potřebovali jste uvolnit kapacitu SD nebo microSD karty. Obsah karty přenesete do laptopu a ta je opět volná pro další natáčení. To se může hodit – třeba když na vašem laptopu není čtečka SD karet (microSD kartu lze ale zasunout s pomocí dodávané redukce z microSD na SD kartu na USB).

Ale vyvstává okamžitě otázka, proč byste to dělali, když třeba v postprodukci máte počítač, ke kterému připojíte Workflow Station a zde máte čtyři „hnízda“ pro umístění čteček.

A zde máte vlastně odpověď, proč si Workflow Station pořídit. Pokud by totiž váš laptop nebo stolní počítač měl čtečku SD karet, v jednom okamžiku v ní může být zasunuta jen jedna SD karta nebo microSD karta v redukci z microSD na SD. Případně přes port USB můžete připojit další čtečku a do ní umístit druhou kartu naráz. Pokud ale v postprodukci používáte více zdrojů multimediálního obsahu, pak je Workflow Station jediným a přehledným řešením. Vidíte ihned, co je v ní kde zasunuto a odkud můžete čerpat data pro váš projekt.

A co rychlost přenosu dat?

Výrobce uvádí, že interface čteček si rozumí s rozhraním USB 3.2 Gen 1. A tady bych rád upozornil na to, že ne všechno nejmodernější je i lepší nebo rychlejší, vycházím z tohoto velmi realisticky pojatého článku, ze kterého je přejata i následující tabulka:

Generace USB

Přenosová rychlost

Označení USB

Poznámka

USB 1.x

1,5 Mb/s

Low Speed

 

USB 1.x

12 Mb/s

Full Speed

 

USB 2.0

480 Mb/s

High Speed

 

USB 3.0

5 Gb/s

Super Speed

 

USB 3.1 Gen 1

5 Gb/s

Super Speed

= USB 3.0

USB 3.1 Gen 2

10 Gb/s

Super Speed+

 

USB 3.2 Gen 1

5 Gb/s

Super Speed

= USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0

USB 3.2 Gen 2

10 Gb/s

Super Speed 10Gbps

= USB 3.1 Gen 2

USB 3.2 Gen 2×2

20 Gb/s

Super Speed 20Gbps

 

Zdroj diit.cz.

Z právě uvedeného plyne, že průchodnost USB 3.2 Gen 1 je stejná jako u USB 3.1 Gen 1, ale také USB 3.0 – a to 5 Gb/s. Ovšem pozor, připojené mezi Workflow Station a počítačem zvládne už rychlost odpovídající standardu USB 3.2 Gen 2. A to znamená, že celkový datový tok od Workflow Station do počítače, a naopak, je limitován rychlostí 10 Gb/s. Pokud tedy „slízáváte“ obsah ze dvou karet najednou, pak by propojení mezi WorkFlow Station a počítačem nemělo být „úzkým hrdlem“ a průchodnost dat by se měla blížit k uvedeným hodnotám. Předpokladem k tomu, aby to fungovalo (viz tabulka), je podmínka, že váš počítač je vybaven porty USB s podporou USB 3.2 Gen 2 nebo USB 3.1 Gen 2.

Pokud ale připojíte do čtečky ještě další kartu (karty), pak rychlosti toku dat nebude u všech připojených karet maximální možné (do 5 Gb/s), ale karty se budou muset „rozdělit“ o datový tok, který v součtu nemůže být vyšší než 10 Gb/s (limitem je rychlost mezi Workflow Station a počítačem). V našem případě při použití tří rychlých karet SD by průměrná rychlost mohla být asi do 3,33 Gb/s.

Je dobré s tím počítat a brát to v úvahu.

Vyplatí se vůbec Workflow Station?

Odpověď zní ano i ne. Záleží na tom, s kolika paměťovými kartami budete naráz pracovat. Pokud máte a používáte jeden zdroj multimediálního obsahu a máte v počítači přímo vestavěnou čtečku SD karet, pak vám toto řešení postačí – a i vyhoví. Jakmile se ale počet používaných zařízení přehoupne přes dvě, pak pro zachování přehlednosti Workflow Station může být skvělým řešením. Vidíte přesně, jakou kartu máte kde zasunutou (v jaké čtečce) a můžete snadno z počítače „sahat“ na tu, která obsahuje vámi právě teď potřebná data.

Kingston Digital to vymyslel dobře. Jeden kabel vedoucí k Workflow Station od počítače – a ve stanici zasunuté jednotlivé čtečky. Mohou tam být, i když v nich není karta. Operační systém si to zpracuje sám. A s pomocí dodávané karty můžete připojit i mobil přes kabel, aniž byste museli vyjímat microSD kartu z telefonu. U některých telefonů je to snadné, u jiných ale zase obrovský problém…


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající!

Shrnutí: Kingston Workflow Station představuje hub, do kterého lze vsunout najednou až čtyři moduly – čtečky. Ty mohou obsloužit připojení externího zařízení přes kabel USB-C, ale i paměťové karty typu SD nebo MicroSD za pomoci přikoupených čteček odpovídajícího typu. Do každé z nich se vejdou až dvě SD nebo microSD karty. Maximální datový tok z Workflow Station do počítače je 10 Mb/s a je limitován použitým USB rozhraním na straně počítače. Workflow Station zvládne USB 3.2 Gen 2, počítač by to měl umět zvládnout také. Odpovídající možností je, aby počítač byl vybaven rozhraním standardu USB 3.1 Gen 2, jak plyne z textu. Co ale hovoří pro Workflow Station, je možnost zachovat přehlednost, co je připojeno a kde, a snadnost získávání potřebných multimediálních souborů třeba při postprodukci. Věřím ale tomu, že Workflow Station si najde spoustu dalších zájemců pro různé další aplikace.

 

Zveřejněno: 09. 04. 2021 | Počet zobrazení: 807x