Prototyp displeje nové generace používá technologii NanoLED

Společnost Nanosys představila prototyp displeje nové generace skutečného QLED, což je elektroluminiscenční displej s kvantovými body.

Nová technologie nese název NanoLED, která je ochrannou známkou. Aktuálně je technologie QLED spíše mírně nafouknutou bublinou, i když svoje opodstatnění samozřejmě má. Současné QLED televizory jsou totiž jen konvenční LCD televizory s vrstvou kvantových bodů navíc, která má zlepšit reprodukci barev.

Dnešní displeje využívající kvantové tečky jsou tzv. fotoluminiscenční, což znamená, že kvantové body absorbují světlo a přeměňují ho do jiného spektra (například modré na zelené a podobně). Jenže elektroluminiscenční displej znamená, že elektroluminiscenční kvantové body přeměňují na světlo elektřinu. Což znamená, že k tomu nepotřebujete samostatné světelné diody.

Díky této průlomové technologii by se mohla zlepšit kvalita obrazu, jas a energetická účinnost a mohly by se snížit výrobní náklady, protože takové displeje by se v podstatě mohly jen tisknout. Vypadá to ale, že na reálné použití NanoLED technologie si ještě pár let počkáme.


Obrázek ve větším rozlišení přikládáme ještě jednou.

Zveřejněno: 23. 01. 2023