První zařízení získala certifikaci pro DisplayPort 2.0

První spotřebitelská zařízení se mohou chlubit certifikací pro standard DisplayPort 2.0, který slibuje výrazně vyšší přenosové rychlosti než doposud.

Certifikace pro DisplayPort 2.0 se zatím dočkaly technologie od společností AMD, MediaTek a Realtek. Standard DisplayPort 2.0 už byl sice představen asociací VESA už v roce 2019, ale tři roky čekal na to, až se ho někdo ujme.

DisplayPort 2.0 slibuje dokonce dvojnásobnou šířku pásma oproti HDMI 2.1 (a trojnásobnou oproti původní variantě DisplayPortu), a tak se dočkáme teoreticky ještě kvalitnějšího obrazu než doposud. VESA oznámila, že akreditaci pro verzi 2.0 oblíbeného rozhraní získal například notebookový procesor AMD Ryzen 6000. Ten podporuje DisplayPort 2.0 při linkové frekvenci 10 Gb/s, která je známá jako Ultra-high Bit Rate 10 (UHBR10).

Kromě toho si certifikaci na DisplayPort 2.0 vysloužily i čipsety od společností MediaTek a Realtek. Podporovaná zařízení od Mediateku zatím nejsou známa, u druhého byla certifikována řešení nazvaná Tx a Rx.

Zveřejněno: 12. 05. 2022