Recenze: Monitor AOC Q32V5CE – Do kanceláře jedinečný

A nejen do kanceláře. Díky obnovovací frekvenci 75 Hz si vychutnáte nejen videa v rozlišení až 4K, ale monitor zaručí i dobré zobrazení her, kde vám dává obnovovací frekvence dostatek času na rychlou reakci. S tím souvisí třeba i technologie AMD FreeSync, jež provádí synchronizaci obnovovacích frekvencí grafické karty a monitoru, což zajistí plynulý obraz bez trhání a zasekávání.

Nízké zpoždění na vstupu pak zejména oceníte, když požadujete co nejkvalitnější obraz v rychlých hrách. Navíc doba odezvy pohyblivého obrazu, MPRT, vypíná a zapíná podsvícení monitoru při změnách obrazu. Díky zkrácené době zobrazení snímku na monitoru se snižují efekty duchů a rozmazání, což vede k hladšímu a plynulejšímu zobrazení a tím i hernímu zážitku. Ten podporuje i technologie AOC Flicker-Free, která využívá panel s podsvícením stejnosměrným proudem, takže na blikání monitoru během používání i hraní (i práce) můžete klidně zapomenout.

Hodí se i pro hry?

Hodí se tedy tento monitor i pro hraní her? Uváděné přednosti o tom doposud svědčí. Odpověď zní: ne až tak docela, na trhu jsou speciální monitory pro hráče, které tento model jejich schopnostmi předčí. Ale pokud potřebujete monitor pro běžné pracovní nasazení s tím, že si během dne odpočinete třeba tím, že si střihnete nějakou tu hru, jste tady na správné adrese. Ano, tento monitor je prioritně určen pro práci, ale dokáže vás tu a tam uspokojit i při hraní her.

Co tedy AOC Q32V5CE umí?

Tím jsme naznačili jeho zařazení, ale pojďme dál k jeho přednostem. Monitor používá panel VA s rozlišením QHD, tedy 2560 × 1440 obrazových bodů, a to v širokoúhlém provedení, poměr stran je 16:9. Předností tohoto panelu je hlubší černá a kontrast 3000:1 (statický) a 20 milionů ku jedné (dynamický) zaručuje, že obraz bude živý, kontrastní a jasný. Dodá vám 16,7 milionů odstínů barev a jeho pozorovací úhly jsou shodné v obou rovinách, vertikální i horizontální, a to 178°.

Co se týče ochrany zraku, tento model přináší i funkci Low Blue Light, omezující vyzařování modrého světla směrem k očím uživatele. Kupodivu obraz je sice trochu ovlivněn, ale určitě to není ten stav, kdy někteří výrobci před obrazovky nasazují účinný filtr modré barvy nebo barevné podání obrazu ladí tak, aby v něm převládala žlutá barva nebo modrou barvu ve spektru úplně vymažou. Výsledkem je sice očím prospívající zobrazení, ale naprosto nevyhovující, co se barevnosti týče. Nutno říci, že aktivace této funkce je sice znát, ale „dá se s ní žít“. Je tedy na vás, zda ji budete používat a šetřit si oči nebo raději necháte zobrazení barev v plné palbě.

Další zajímavou vymožeností je bezrámečkové provedení, tedy, abychom byli přesní, na třech stranách, vlevo, vpravo a nahoře. To umožňuje při použití propojení monitoru pomocí kabelu DisplayPort spojovat obrazovky do větších celků, jde tedy o prostorovou montáž, kdy monitory na sebe navazují a díky tenkému rámečku mezi nimi nevzniká nijak velká a rušivá mezera nebo přerušení širokoúhlého obrazu. Při takové instalaci ale nezapomeňte na to, že displej monitoru musí být nastaven na nulový odklon/příklon, aby mezi monitory nevznikala směrem nahoru nebo dolů mezera. A monitory musejí být ve stejné výši, to je snad jasné. Jinak výrobce umožňuje výškové nastavení monitoru na noze v rozmezí 130 mm, příklon monitoru do 3° a odklon do cca 21°. Pokud byste to ale s montáží monitorů do sestavy mysleli opravdu vážně, pak vám doporučujeme uchytit je na stěnu s využitím držáků VESA (100×100 mm).

Propojovací místa

Kromě jednoho DisplayPortu 1.4 a jednoho HDMI 2.0 kompatibilního se systémem ochrany digitálního obsahu HDCP, jež je podporováno současnými herními konzolemi, grafickými kartami a set-top boxy. Verze HDMI 1.3–1.4b podporují obnovovací frekvenci až 144 Hz při 1080p a 75 Hz při 1440p, zatímco verze HDMI 2.0–2.0b podporují 240 Hz při 1080p, 144 Hz při 1440p a 60 Hz při 2160p (4K). A to je náš případ.

Napájení je uvnitř, k dispozici USB hub a USB-C

Vynikající zprávou je, že se vám na stole nebude válet žádný napájecí adaptér, v případě tří monitorového řešení pak nebudou viset ze stolu rovnou adaptéry tři. Napájecí zdroj je totiž součástí těla monitoru. A s tím souvisejí dvě věci: najdete tu rozbočovač USB z jednoho portu na čtyři s tím, že konektory jsou šikovně umístěny, takže je nemusíte hledat. Navíc je tu USB-C. Proč o něm hovoříme? Zjednoduší totiž připojování tím, že budete používat jen jeden kabel! Připojení pomocí rozhraní USB-C poskytuje možnost využívání funkce funkci DisplayPort Alternate Mode pro přenášení videosignálů ve vysokém rozlišení z notebooku do monitoru (!) při souběžném nabíjení baterie připojeného notebooku z monitoru prostřednictvím napájecí funkce portu USB.

Standard USB 3.1 zajišťuje bleskově rychlý přenos dat. A navíc, prostřednictvím zmíněného jediného tenkého kabelu poskytuje technologie AOC USB-C napájení o výkonu až 65 W sloužící k nabíjení připojených zařízení (myši či klávesnice), chytrých telefonů a notebooků. To je dostatečně šikovná věc, která účinně omezuje rozsah kabelového salátu na vašem stole.

A blížíme se k závěru – a tady opět musíme sdělit, že monitor je sice vybaven dvěma reproduktory o výkonu 2× 5 W, ale je to jen z nouze ctnost. Reprodukci citelně chybějí basy, a tak opět doporučujeme pořídit si externí zvukový systém, nejlépe 2.1 nebo (pokud vám to finančně nevadí), pak 5.1 nebo 7.1. To však ale není chybou AOC, ale obecně všech monitorů s vestavěnými dvěma reproduktory (bez subwooferu). Tak to prostě chodí, přenášené frekvenční pásmo (neměřeno) odhadem začíná tak u 100–200 Hz…

To je snad opravdu jediná výtka vůči tomuto zralému a parádnímu monitoru.

Věci navíc, které potěší

Ale na úplný konec jsme si nechali tři věci, které hodnotu tohoto monitoru (a obecně všech od AOC) posunují na vyšší úroveň. A tím jsou doplňkové programy pro ovládání monitoru pro Windows. Z vlastní zkušenosti víte, že na vašem monitoru je „někde“ umístěn ovládací joystick neboli kříž pro vyvolání OSD (On Screen Menu), na obrazovce zobrazujícího se menu. Ale kde sakra vězí? Je uprostřed? Vpravo? Vlevo? Nebo na boku? A když jej najdete, nestisknete ho přesně uprostřed, ale třeba trefíte šipku a nastavujete hlasitost, aniž byste to chtěli nebo jas (taktéž). Trefa doprostřed knoflíku je někdy zatraceně záludná činnost…

Tak na to rovnou zapomeňte a naistalujte si aplikaci iMenu, kterou ovládnete celý monitor a všechny jeho možná nastavení v klídku, na obrazovce, myší, které vám leží vedle klávesnice. To je jeden plus. Pak si nainstalujte iSaver, což je program, který umožňuje automatické vypnutí monitoru po uplynutí nastavené doby nečinnosti pro jednotlivé režimy počítače (zapnuto, vypnuto, spánek nebo spořič obrazovky). No a třetím je pak Software Screen+ pro rozdělení obrazovky, který ji rozdělí na několik pracovních ploch, zobrazujících každá jiný obsah. I to se může hodit.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající!

Shrnutí: Monitor AOC Q32V5CE je vyspělý monitor s vynikajícím obrazem, barevností, rychlostí odezvy, který je primárně určen pro kancelářské nebo domácí použití. Díky svým parametrům ale dokáže uspokojit i občasné hráče, když to na ně přijde. Mezi jeho hlavní přednosti patří vestavěný napájecí zdroj, možnost připojení notebooku pomocí jediného kabelu USB-C s možností napájet připojené zařízení až 65 Watty. A zcela jistě pak, pokud uvažujete o koupi 31,5palcového monitoru, do plusů přidejte i možnost ovládání pomocí programů přímo z počítače, protože joystick pro ovládání monitoru prstem se, mrška, těžkou hledá a někdy provádí činnosti, o které jste ho nežádali!

Milan Loucký

Zveřejněno: 29. 08. 2022