Recenze monitoru Philips 242B1G: Zelený až do morku kostí

Monitor Philips 242B1G je jedním z nejzelenějších monitorů řady Philips B Line. Jeho úhlopříčka je 23,8" neboli 60,5 cm, takže od něj můžete očekávat poměrně solidně velkou zobrazovací plochu, která nabídne zobrazit detaily a barvy tak, jak si představujete.

Výrobce tvrdí, že tento model je určen ekologicky smýšlejícím profesionálům, ale tohle bychom vlastně mohli být my všichni, komu záleží na zachování ekologické udržitelnosti, ne?

U tohoto modelu se setkáváme s novými prvky úrovně úspory energie, takže i z tohoto důvodu může být zajímavý i pro domácí kancelář nebo domácí využití. Jeho předností je vynikající zobrazovací komfort, když použitý zobrazovací panel IPS poskytuje věrné barvy a široké pozorovací úhly. Jako zajímavá informace se může jevit i cena, která se pohybuje kolem 5.400 korun. To je velmi zajímavý prvek.

Jak vám pomůže šetřit

Výrobce uvádí, že nový Philips 242B1G má superenergeticky efektivní design, což přináší značné úspory energie a předurčuje ho i pro složitá nastavení. Abychom to převedli do lidské mluvy, jeho energeticky úsporné funkce využívají novou LED technologii podsvícení, která udržuje jas a barvy při výrazně nižší spotřebě energie. Monitor ale má i řadu dalších technologií pro úsporu energie, jako je třeba PowerSensor, LightSensor a 0wattový vypínač napájení.

PowerSensor detekuje přítomnost nebo nepřítomnost uživatele prostřednictvím neškodných infračervených signálů a automaticky odpovídajícím způsobem snižuje jas monitoru, což pomáhá ušetřit až 80 % nákladů na energii. To je zajímavé a funguje to opravdu výtečně, navíc sami víte nebo asi správně tušíte, že před monitorem nesedíte celý den. Ten sám pozná, kdy jste se vzdálili, a redukuje jas obrazovky – a tím i spotřebu v době, kdy vlastně není nutné nic zobrazovat, protože před monitorem nesedíte.

Technologie LightSensor zase snímá okolní světlo a následně upravuje jas obrazovky. Další důležitou funkcí, díky níž je tento monitor obzvláště efektivní při snižování uhlíkové stopy uživatelů, je Zero Power Switch. Nehledejte v tom žádnou vědu, jde o kolébkový vypínač, který znáte z mnoha přístrojů a který se dříve používal i u monitorů. Jeho vypnutím monitor nebude odebírat ze sítě ani 0,6 W, jak bývá běžné u jiných monitorů, u kterých vypnutí značí vlastně jen převedení do úsporného režimu (Power Save). V případě tohoto monitoru ušetříte tedy opravdu maximum, víc to fakt nejde. Ekologie vše vyřešila tak, že si monitor musíte sami zapnout před začátkem práce. A ten hřejivý ekologický pocit…!

Tím to ale nekončí

Uživatelé, kterým opravdu záleží na životním prostředí požadují ekologicky šetrné a udržitelné materiály, aby účinně snížili svou uhlíkovou stopu a podpořili cirkulační spotřebu. Tento model je pro ně proto ideální volbou. Skládá se z 85 % recyklovaných plastů a může se pochlubit certifikací TCO Edge. Philips 242B1G je zcela bez škodlivých látek, jako je rtuť, halogen (pro minimalizaci dopadu na životní prostředí) a PVC / BFR. Kromě toho jsou všechny obaly tohoto modelu ze 100 % z recyklovaných materiálů a splňují hlavní mezinárodní standardy, jako jsou EnergyStar 8.0, EPEAT a RoHS.

Design, pohodlí a obsluha

Philips 242B1G je navržen tak, aby splňoval standardy maximálního pohodlí a vysoké produktivity. Proto je vybaven technologií IPS pro krásné barvy a ostrý obraz, která je ideální pro mnoho úkolů – od úprav fotografií přes procházení webů až po profesionální aplikace, které vyžadují přesnost barev a stálý jas. Monitory s IPS panely poskytují mimořádně široké pozorovací úhly 178/178 stupňů, což je užitečné zejména při práci v týmech, ale i v domácnosti, kdy se na výsledek práce na monitoru dívá vícero osob ne vždy z úhlu rovin kolmých v obou osách na plochu obrazovky. Co se týče barevnosti a jasu, i kontrastu nemáme sebemenších námitek, monitor vyhovuje našim předpokladům, a to i bez nějakého dalšího dolaďování, které je ale rovněž pomocí OSD menu možné.

Pro pohodlí uživatelů, zejména těch, kteří tráví mnoho hodin před monitorem, obsahuje tento model tři funkce pro minimalizaci namáhání očí. Režim LowBlue omezuje škodlivé modré světlo – počítejte ale s tím, že vaše oči sice budou chráněny, ale barevnost obrazu bude „tak trochu podivná“ a ne každému bude vyhovovat – ale je to trend a „někdo to třeba rád“ tak, aby u monitoru vydržel déle (dá se na to zvyknout). FlickerFree reguluje jas a snižuje blikání pro pohodlnější sledování zobrazovaného děje nebo obrazu Třetí funkcí je EasyRead, která umožňuje čtení jako z papíru, to souvisí s funkcí Pivot, kdy monitor natočíte o 90° a ten se ocitne ve vertikální pozici. Použitý ovladač tuto změnu ihned pozná a nastaví vám zobrazení „na výšku“. Tohle využijete, pokud jste třeba kreativec v oblasti tvorby textů nebo článků.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: Monitor Philips 242B1G je produkt, který je zaměřen na úspory energií. Přesto ale využití všech možností úspory nepřináší nějaké omezení v práci s ním. Obraz, jas, kontrast a barevnost jsou naprosto v pořádku, ovládání je snadné, oceníte i možnost natočení monitoru na výšku. Od monitoru očekávejte rozlišení Full HD (1920 × 1080) a poměrně solidní odezvu (na běžné práce i sledování videa) 4 ms. Monitor zvládne i přehrání zvuku díky vestavěným reproduktorům s výkonem 2× 2 W. Na luxusnější a přesvědčivější poslech ale určitě volte externí reproduktorovou soustavu s vlastním zesilovačem…

 

Zveřejněno: 30. 05. 2021