Recenze multifunkčního zařízení Epson L6570: Lepší, než si myslíte

Pokud řešíte problematiku tisku a skenování, pak pro vás máme tip. Tiskárnu Epson L6570, která dokáže i faxovat a přijímat faxy a kopírovat. Její výhodou je rychlost a kvalita tisku, snadné ovládání a díky přehršli podpůrných prostředků od výrobce, také snadná ovladatelnost a nastavování zařízení. Tiskárna je vhodná pro domácí kanceláře i menší firmy. Pojďme si to projít pěkně postupně.

Začneme opět trochu netradičně. Při dumání o tom, jakou tiskárnu pořídit, většinou padne volba na tiskárnu laserovou, pokud vaše dokumenty mají být jen černobílé. Samozřejmě, existují i barevné laserové tiskárny, kde ale spotřební materiál kvapem mizí – a vy se můžete podivovat nad tím, kolik vás provoz takové tiskárny stojí. Říká se tomu TCO (Total Cost of Ownership), neboli náklady za pořízení a spotřební materiál za celou předpokládanou životnost zařízení. A ty jsou v případě laserové tiskárny – a barevné varianty zvláště – skutečně velké. K tomu si ještě připočtěte spotřebu elektrické energie, protože toner se na papír zapéká selenovým válcem, což taky nějakou elektrickou energii stojí. Nehledě na to, že první stránka z uspané laserové tiskárny vyleze až za několik sekund nebo jejich desítek – to proto, že se selenový válec musí nejprve nahřát, aby plnil svou funkci. No, a jak bývá v českých zemích běžné, ve snaze ušetřit se používají tonery nejlevnější, neznačkové, které mohou poškodit obrazový válec – a jakmile se na něm objeví (díky třeba příliš tvrdým zrnkům neznačkového toneru) škrábanec, všechny vytištěné papíry jsou od té chvíle navždy znehodnoceny tímto jako rýha viditelným škrábancem, dokud tiskový válec nenecháte vyměnit.

Tohle je takový výčet drobností, o kterých jste v souvislosti s pořízením laserové tiskárny asi nikdy neuvažovali – nicméně je to realita.

Proč inkoustovku?

A teď si vezměte tiskárnu inkoustovou – a buďme konkrétní, budeme se bavit právě o modelu, který testujeme. Takže: výtisk první stránky je tu pro vás za 5,5 sekundy u černobílého tisku, za 6 sekund u barevné stránky, protože se nemusí čekat na nahřátí válce (ten tu totiž vůbec není, inkoust se přenáší z tiskové hlavy kapičkami přímo na papír). Abychom byli přesní, pokud s inkoustovou tiskárnou déle netiskneme, přejde sama do režimu spánku. A protože inkoust si čerpá do zásobníků v tiskové hlavě z velkokapacitních zásobníků, umístěných vpředu vlevo, po určité době „odplivne“ přebytečný inkoust do odpadové nádobky a usne. A pokud spustíte tisk, musí se nejprve inkousty znovu do zásobníků napumpovat, aby bylo čím tisknout. A tady může být prodleva i delší, jak jsme zjistili. V každém případě ale – na rozdíl od laserové tiskárny – to nezpůsobí energetický šok, jako je tomu při zahřívání selenového zapékacího válce u laserovky. Takže vlastně šetříte.

Dalším plusem této inkoustové tiskárny je inkoust samotný. Ten je totiž umístěn ve čtyřech velkokapacitních zásobnících na čele přístroje vlevo a díky inovovanému způsobu plnění je prakticky nemožné se doplňovaným inkoustem polít nebo postříkat. Vezmete lahvičku, otevřete ji a nasadíte na hrdlo zásobníku a necháte inkoust zvolna vytéct. Jak vidíte z obrázku, zásobník na černý inkoust je větší, než u zbývajících barev (RGB), takže z jedné náplně vytisknete až 4500 černobílých stran a až 2800 stran z barevných náplní. Z praxe (používám tiskárnu Epson L4160) plyne, že nejrychleji ubývá barva azurová, ačkoli jsem si vždycky myslel, že nejrychleji bude mizet žlutá. To je ale jedno, záleží na tom, co tisknete.

Tolik na úvod, pojďme se ale podívat na novinku Epsonu podrobněji z uživatelského hlediska.

Co na té multifunkci vlastně je?

Pokud budete prohlížet nabídku tiskáren na e-shopech, pak vás jistě bude zajímat především rychlost tisku. Výrobce uvádí velmi dobrých 32 stran za minutu a 21 stran za minutu při oboustranném tisku. Bez rozlišení, zda tisknete černobíle nebo barevně. To je dáno tím, že tisková hlava PrecisionCore, kterou si Epson hýčká a stále zdokonaluje, si veze najednou 800 trysek pro každou barvu. Velikost kapek létajících na papír je navíc modulována, nejmenší kapička má objem 3,8 pl (pikolitru).

Pokud jste to nepobrali nebo tomu nevěnovali patřičnou pozornost, znovu připomínám, že papíry lze potiskovat oboustranně. A funguje to úplně bez problémů. Ani jednou při 50 potištěných stranách se nám nestalo, že by se papír zašmodrchal.

Aby tiskárna tiskla, musíte ji připojit k nějakému zařízení. To jde pomocí USB k počítači nebo ethernetovým kabelem k lokální síti – pak se z tiskárny stane tiskárna síťová a vy si můžete nastavit pravidla, kdo z uživatelů sítě ji bude moci využívat. Pak ji ale připojíte i prostřednictvím Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5) k routeru Wi-Fi nebo můžete ustavit připojení Wi-Fi Direct mezi tiskárnou a nositelným zařízením.

Velmi dobrá podpora výrobce

A tady musíme konstatovat, že Epson má tohle velmi dobře vymyšleno. Součástí instalace tiskárny je nejen nainstalování ovladačů pro tisk, ale i podpůrných programů, které zahrnují třeba české manuály pro použití, ale i hlídacího psa, který bedlivě sleduje to, co Epson pro vylepšení uživatelské spokojenosti vymyslel a dodal. Takže vám automaticky připomenou, že jsou tu třeba nové ovladače – a pokud to schválíte, nainstaluje je –, to samé pak třeba i u nové verze firmwaru pro tiskárnu. Prostě koupí téhle tiskárny a instalací startovací sady si Epson přebírá veškerou péči o vás a vy se nemusíte o nic starat.

A abych dokončil myšlenku, můžete si nainstalovat podporu cloudového tisku, to značí, že pokud nějaký dokument pošlete na vám přidělenou e-mailovou adresu, systém pozná, co došlo, a vytiskne to, pokud je tiskárna zapnuta nebo v režimu spánku. Pokud je vypnuta, čekají tyto dokumenty ve frontě a vytisknou se po zapnutí tiskárny. A ještě něco, obslužný systém sám pozná, co chcete tisknout, takže vy prostě jen naskládáte do e-mailu soubory typu, co já vím, DOCX, PDF, JPG i další, a o vše ostatní se postará bohatá podpora téhle tiskárny. No a samozřejmě můžete tisknout i z nositelného zařízení, tedy z mobilu nebo tabletu za podpory apky Epson Connect (umí i skenovat do cloudu) a v případě zařízení Apple pak Apple AirPrint.

Logika věci mě nutí teď pohovořit o tom, jak se zařízení obsluhuje. Je to snadné jak facka. Na čelním výklopném panelu je zapínací tlačítko a všechno dění ovládáte pomocí barevného velmi čitelného displeje s úhlopříčkou 10,9 centimetru. A pozor. Pokud nezapnete počítač a hlídací pes tedy nemá možnost oznámit vám příchod nové verze firmwaru, upozorní vás na to zpráva na displeji (pokud je tiskárna připojena k lokální síti kabelem nebo přes Wi-Fi), že je připravena nová verze firmwaru. Vy si ho pak (bez pomoci počítače) necháte nainstalovat. Jediné, co je zapotřebí, je nechat tiskárnu po čas instalace nové verze firmwaru zapnutou. To je velmi důležitý moment, který přispívá ke zvýšení komfortu pro uživatele! Proč? Protože nemusíte sami hledat programy na internetu, stahovat je, rozbalovat a instalovat. I takového maličkosti berte při volbě tiskárny v úvahu, ale Epson je takovými potřebnými vychytávkami proslulý.

Podávání papírů jedna báseň

A pak je tu další věc, která je u Epsonu vychytaná. Skener. Respektive jeho podavač. Na vrchu multifunkce najdete podavač až na 50 listů papíru. Pokud zvolíte skenování nebo kopírování, listy jsou automaticky nabrány pod skenovací lištu, a to i oboustranně naskenovány. Ani jednou se nám nestalo, že by se papír nějak vzpříčil nebo byl nutný zásah obsluhy. Bezproblémové podávání papíru Epson prostě umí. A pokud to není dost jasné, můžete skenovat oboustranně a při kopírování potiskovat v tomto případě obě strany papíru, tedy rovnou tvořit oboustranné kopie.

No – a pokud jste ve vaší firmě v dotyku s dobami dávno minulými, pak vám prozradíme, že díky skeneru můžete i faxovat. Zásuvka pro připojení do telefonní sítě je tu rovněž k dispozici.

Takže možná víte všechno, nebo vícero. Ale ještě pár věcí byste měli vědět.

Co je dobré vědět

Tak třeba to, že používaný papír by měl být typu A nebo B. Papíry k tisku se totiž dělí do tří kategorií, A, B a C. A je nejkvalitnější ale nejdražší, má hlazený povrch a velmi malou prašnost vedoucí k znečištění vnitřku tiskárny. Obrázky a tisk jsou pak velmi kvalitní. Typ B má rovněž sníženou prašnost, ale není leštěný, je však cenové výhodnější. Typ C je levný, má zvýšenou prašnost, do inkoustovek se nehodí, zato laserovka ho spolkne jak malinu.

Multifunkční tiskárna Epson L6570 má dva přední podavače papíru s kapacitou 550 listů. Výstupní podavač umístěný vpředu nad zásobníky papírů má ale kapacitu jen do 125 listů. Papír s gramáží 64–255 g/m2 je možné vkládat i zezadu, jednotlivě – například pokud potiskujete nějaký silnější papír či materiál.

Pokud vás zajímá rozlišení, díky tiskové hlavě PrecisionCore můžete počítat s rozlišením 4800×1200 dpi. I když se to může zdát málo, tisk na fotografický papír Epson byl více než uspokojivý a myslím si, že budete s kvalitou vytištěných obrázků spokojeni. A pokud byste chtěli nějaké vyšší rozlišení, zvažte koupi speciální tiskárny s velkým rozlišením.

Jaká multifunkce je v praxi?

Jedním slovem: jedinečná. Co se týče podavačů papíru jak u tiskárny (používali jsme papír typu B), tak u skeneru. Tady se můžete spolehnout na to, že k „zašmodrchání“ podávaného papíru může být skutečně jen ojedinělé. Nám se to v průběhu testu ani jednou nestalo. Výhodou je možnost oboustranného tisku, což přináší úsporu práce (taky se vám stalo, že jste u tiskárny bez podpory oboustranného tisku, kde je nutné obracet z jedné strany potištěné papíry ručně a vkládat je do zásobníku, hromadu už potištěných stran s lichými čísly stránek vložili do tiskárny opačně a potiskli jste už potištěné stránky nebo jste na druhou stranu papírů tiskli vzhůru nohama, a museli jste většinu papíru potiskovat znovu – tak to se vám tady opravdu nemůže stát!).

Multifunkci lze velmi snadno ovládat – je-li to zapotřebí – pomocí přehledného a jasného LCD displeje. Kvalita tisku jak obchodních dopisů, tak i grafiky na speciální papír je velmi dobrá.

Co je velmi potěšitelné, je podpora ze strany výrobce. Množství dodaných podpůrných prostředků totiž zaručuje, že se můžete věnovat jen tomu, k čemu multifunkci potřebujete – tedy k tisku, skenování, kopírování a faxování. Ostatní věci „na pozadí“ hlídají nainstalované aplikace včetně automatické aktualizace ovladačů i firmwaru. Za jedinečné pak považujeme možnost provedení automatické aktualizace firmwaru i bez zapnutého počítače. Vždy tedy máte jistotu, že používáte nejnovější verzi firmwaru, aniž byste se museli nějak starat o to, že ho budete hledat, stahovat, rozbalovat, instalovat a pak tiskárnu ručně aktualizovat. Vlastní tiskový ovladač je možné konfigurovat mnoha různými způsoby – přesně tak, jak potřebujete. Co se týče uživatelské pohody, Epson je v tomto ohledu jednoznačně na úrovni.

Z vlastní zkušenosti ale vřele doporučuji tiskárnu po skončení „šichty“ vypínat. Vypínacím tlačítkem! Tím se vystříká přebytečný inkoust umístěný v nádržkách u tiskové hlavy do přepadové nádobky a nemůže dojít k zaschnutí inkoustu v tiskové hlavě. NIKDY NEVYPÍNEJTE multifunkci vytažením ze zásuvky, pokud jste ji před tím nevypnuli tlačítkem na ovládacím panelu! To může způsobit problémy. Ne může, ale v naprosté většině případů způsobí.

Tiskněte aspoň jednou za čtrnáct dní. Po dvou letech zkušeností s používáním modelu L6140 vím, že může dojít z ucpání některých trysek a je třeba provést čistění hlavy. Jednou za dva roky jsme dokonce museli provést tak zvané hloubkové čistění tiskové hlavy, a po dvou opakováních se tiskovou hlavu opět podařilo zprůchodnit. Stojí to ale čas (čistění hlavy trvá asi šest minut, hloubkové čištění pak víc než dvojnásobek tohoto času) i inkoust. Zapnutí tiskárny a občasné vytištění alespoň jedné stránky udržuje inkoustovou tiskárnu stále v kondici. Jinak ucpání trysek se projeví tím, že u vytištěného dokumentu chybí řádky jedné či více barev. Takže výstup je vlastně nepoužitelný třeba pro obchodní korespondenci.

Nešetřete. Používejte jen inkousty dodávané výrobcem, jen tak máte záruku spolehlivé činnost na dlouhá léta. Při mém objemu tisku tak dvakrát do týdne jedna až typicky deset stran jsem za dva roky s inkousty zhruba na polovině. Tady je skvělý právě systém velkokapacitních nádržek, protože stále vidíte, jak na tom s inkousty jste. Inkoust na stránkách výrobce stojí cca 470 Kč pro černou (větší patrona) a po 380 korunách za barevné náplně. Myslím si, že nutit se do koupě jiných levnějších neznačkových inkoustů je chyba.

Stránky podpory (nejen) této multifunkční tiskárny si zaslouží pochvalu. Najdete tu totiž všechno, co kdy můžete potřebovat.

Jediné, co bychom mohli multifunkci vytknout, je barevnost kopírovaných stránek. Tedy, že barvy ne úplně odpovídají kopírované předloze. Ale, existuje řešení na delší sobotní odpoledne: spočívá ve vyladění parametrů skeneru tak, aby se barvy na skenu a na výsledném tisku sobě více podobaly. Nic není neřešitelné.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: vynikající!

Shrnutí: Multifunkční zařízení Epson L6570 využijete v domácnosti, malé firmě nebo menším pracovním kolektivu. Jde o velmi vyspělé, spolehlivé a přehledně ovladatelné zařízení. Jeho výhodou je levný provoz při nízké spotřebě tiskového materiálu i energie. Umožní tisknout, skenovat, kopírovat i faxovat a přijímat faxy. Plnění zásobníků inkoustu je bezproblémové a díky speciálním uzávěrům lahviček nemůže dojít k potřísnění okolí. Tiskárna je hbitá a má velmi dobrý tiskový výstup, rychlý a přesný. Velkým plus jsou spolehlivé podavače – a časem pak samozřejmě oceníte možnost bezchybného automatického oboustranného tisku.

 

Zveřejněno: 28. 03. 2021 | Počet zobrazení: 236x