Recenze: Parní mop AENO SM2

Vytírání podlahy asi nepatří k nejoblíbenějším činnostem většiny z nás. Pokud však máte správné vybavení, můžete si práci značně usnadnit. Naštěstí v dnešní době již existují i jiná a modernější řešení, než těžký kýbl s vodou a hadr. Méně nároční uživatelé si vystačí s klasickými mopy, ti náročnější ocení multifunkční parní mop, se kterým nemusí zůstat jen u úklidu podlahy.

Parní mopy jsou spotřebiče, které najdou uplatnění v každé domácnosti. Úklid pomocí horké páry o teplotě až 130 °C zbaví vaši podlahu nejen zašlé špíny, ale i virů a bakterií, což ocení zejména alergici. Nevýhodou parního mopu se na první pohled může zdát vyšší cena oproti běžným mopům, ale je to jen úhel pohledu. Při úklidu totiž nemusíte používat už žádné čistící přípravky, což vám počáteční investici trochu kompenzuje, a navíc budete šetřit životní prostředí.

Testování na vlastní kůži

Když se naskytla možnost otestovat v redakci parní mop značky AENO, která je na českém trhu poměrně nově, neváhali jsme produkt vyzkoušet. Testovaný mop AENO SM2 se cenově pohybuje okolo 2.800 korun, což je vzhledem k jeho vlastnostem a širokému využití velmi zajímavá cena. Pojďme se podívat konkrétněji, kolik muziky za své peníze dostanete.

První dojmy

Uvnitř krabice najdeme samostatně zabalené části mopu v bílých látkových sáčcích, je tedy zřejmé, že výrobce myslí na ekologii a nepoužívá zbytečné plastové obaly. Krabice mimo samotného mopu obsahuje i mikrovláknové návleky, konvičku na plnění vody a různé nástavce, díky kterým se z „obyčejného“ mopu stane multifunkční pomocník. Sestavení je velice jednoduché a intuitivní, zvládne to každý i bez návodu. Po sestavení lze mop zaaretovat a tím zajistit samostatné stání bez nutnosti zavěšení na zeď. Disponuje také praktickým držákem na napájecí kabel, takže ho elegantně namotáte a nebude vám nikde překážet.

Sliby nebo fakta?

Výrobce udává nahřátí a možné použití mopu již za pouhých 15 sekund, což se při testu skutečně potvrdilo a mop byl připraven na úklid skutečně za pár okamžiků. Přístroj má hmotnost necelé dva kilogramy, takže s ním bez problémů můžete manipulovat i v jiných pozicích než jen na zemi, například při mytí oken, ba i zrcadel. Výrobce dál slibuje až 24 minut provozu bez doplnění vody, což záleží na použitém režimu intenzity páry. Pokud mop používáte na nejslabší intenzitu, pak i výsledný čas odpovídá slibu. Při použití nejsilnějšího režimu se provozní doba o něco zkrátí, stále je to však dostačující pro pohodlný úklid jedné větší místnosti. Napájecí kabel měří pět metrů, což je trochu nepraktické, pokud chcete uklidit celý byt najednou, ale s použitím prodlužovacího kabelu je tento problém vyřešen. Nádržka na vodu má 275 ml, což postačí tak akorát na jednu místnost.

Použití v praxi, jak to tedy funguje?

Nutno říci, že skvěle! Uvedení do provozu je opravdu snadné. Podle plánované činnosti nasadíte nástavec, doplníte čistou vodu a zapnete mop. Po nahřátí si pomocí tlačítka, které zároveň slouží i pro samotné zapnutí a vypnutí, zvolíte režim páry, který chcete použít. Použitý režim poznáte podle LED indikátoru, který se nachází hned pod tlačítkem. Pak už jen přiložíte na místo, které chcete vyčistit a kocháte se pohledem na mizející špínu. Pokud například potřebujete umýt okna, stačí nasadit stěrku a díky anti-gravity technologii, která zajišťuje možnost vertikálního i horizontálního čištění bez ztráty tlaku páry, jednoduše a efektivně okna vyčistíte jak od běžných nečistot, tak i zaschlé špíny a skvrn od barvy po malování. Okna poté stačí pouze doleštit suchou utěrkou a máte vystaráno i bez chemie a namáhavého čištění. Pokud vám dojde voda, nečekejte žádnou signalizaci, poznáte to jednak na první pohled sami – nádobka je průhledná, je tedy vidět, kolik vody v ní ještě zbývá a pokud si v zápalu úklidu nevšimnete, mop prostě přestane vypouštět páru. Pak stačí vodu dolít a můžete pokračovat v krasojízdě, je však lepší hlídat, aby vám v průběhu úklidu voda nedošla.

Zhodnocení

Musíme konstatovat, že by se zde skutečně dala použít fráze „hodně muziky za málo peněz“. Přístroj si poradil i se zaschlou špínou velmi efektivně, a to pouze pomocí čisté vody bez chemických přípravků.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: Podlahu lze vyčistit bez větší námahy během chvilky, a hlavně bez přebytečné vody, díky čemuž je doba schnutí podlahy podstatně kratší, než při použití běžného mopu nebo klasického kýble a hadru. V redakci jsme ho nejvíce ocenili při mytí oken, kdy zvládl odstranit i zaschlé skvrny, které nepustily ani při použití saponátu na okna a hrubé síly. Použít ho můžete na většinu povrchů včetně dřevěných podlah, poradí si i se spárami a těžko přístupnými místy. S ohledem na poměr cena/výkon je tento parní mop určitě skvělým řešením.

Zveřejněno: 14. 11. 2022