Recenze: tiskárna HP s velkoobjemovými zásobníky
I HP se veze na módní vlně multifunkčních přístrojů s vysokokapacitními zásobníky a nová řada Smart Tank je toho důkazem. Nečekejte od tohoto konkrétního modelu žádné zázraky, jde vlastně o multifunkční zařízení, která má tiskový mechanismus a skener. Takže můžete tisknout, skenovat nebo rovnou kopírovat. HP směruje multifunkční zařízení HP Smart Tank 515 konkrétně toto zařízení do malých kanceláří i do domovů.
Pak jsou tu ovládací tlačítka, docela dobře čitelný jednořádkový LCD displej, zpředu na vás vykukují tři zásobníky na barevné inkousty vlevo a vysokokapacitní zásobník na černou barvu vpravo. Tiskárna dík použitým materiálům vypadá velmi lacině a hodí se spíše do kanceláře než do domácího prostředí.
Nedalo mi to a tiskárnu jsem zapnul a očekával věcí příštích, byla mi přivezena s inkousty naplněnými do zásobníků, takže jsem měl o práci méně. Chválím provedení doplňovacích poklopů, které chrání obsluhu před politím a budu věřit výrobci, že se při doplňování inkoustu zaručeně neušpiníte.
Barvy a inkoust? Dobrý!
Stejně tak nemám tolik peněz, abych vyzkoušel, zda dodaná náplň bude stačit na tři roky tisknutí, výrobce totiž tvrdí, že tiskárna potiskne až 18 tisíc černobílých stran anebo až 8000 barevných stran, což by mělo stačit na tři roky bez nutnosti doplňovat inkoust. To je o dost více, než nabízí konkurent Epson EcoTank L3156 (Epson udává výtěžnost 8100 stran černobíle a 8100 barevných stran na jednu náplň, tedy na inkousty, které dostáváte při koupit s tiskárnou). Upozorňuji na slovíčko „až", protože samozřejmě hodně záleží na tom, co tisknete. Pokud budete tisknout fotografie ve vysokém rozlišení na patřičný fotografický papír, už teď vám mohu říct, že budete spokojeni, ale nádržky na inkoust budou ubývat rychleji, než když budete tlačit na papír jen textové stránky s maximálně nějakými náhledy. Takže tento marketingový výlev HPE bych nechal poněkud stranou.
Co se týče barevnosti tisku a jeho podání, byl jsem velmi spokojen. Tisk fotografií na speciální papír 10×15 cm dopadl skutečně na výtečnou. Velmi spokojen jsem byl i s barevným podáním výsledků při kopírování. Zkoušel jsem skenovat dva časopisy, tedy jejich úvodní stránku - a výsledky takřka barevností odpovídaly předloze. Dá se tedy říct, že za 4.600 korun máte docela dobré zařízení, které má dobře barevně vyladěný skener se spolupracující tiskárnou.
Ale…
Ale, jak to tak bývá, je tu ještě jedno ale. Už jednou jsem kritizoval neschopnost HP udělat dobrý skener při srovnávacím testu Epson versus HP. Zatímco tehdy tiskárna HP byla splácána dohromady jen tak, „aby taky něco měli", doplňování inkoustu bylo tehdy u obou testovaných kusů hrozné, tak u téhle tiskárny musím konstatovat, že je už o několik generací vpředu. Jak se sluší a patří, i třeba Epson upravil lavičky s inkoustem tak, abyste se nepolili barvou při doplňování zásobníků v tiskárně.
A teď to ale. Pánové Hewlett a Packard, zakladatelé firmy, si vždy potrpěli na vysoké funkčnosti svých výrobků a měřicí přístroje, se kterými jsme před pětatřiceti lety pracoval, toho byly jasným důkazem. A teď si koupíte tiskárnu, která má krycí víko skeneru plochého tvaru s klouby, které vypadají jako by se měly vylomit hned po týdnu užívání, protože držák u skenovacího rámu okna vypadá tedy hodně lacině a tyčka, do které zapadá na příklopném víku, jakbysmet.
No, budu věřit tomu, že umělá hmota něco vydrží. Ale ten princip přiklápění pochází snad z dob krále Klacka. I laciná tiskárna Samsung stará snad 15 let už tehdy měla posuvné klouby u skeneru, které vypadaly robustně - a dodnes slouží. Pokud na sklo skeneru vložíte časopis, panty se povysunou nahoru a víko přikryje celý vložený materiál bez toho, aby zůstalo pootevřeno, jako je tomu u této multifunkční tiskárny. To ale platí jen tehdy, není-li časopis rozevřen na nějakou stránku - v tom případě musíte na víko přitlačit. Výsledky jsou na obrázcích.
Situace, kdy je krycí víko skeneru jen přiloženo na rozevřený časopis.
A zde je výsledek skenu. Jak vidíte, informace u hřbetu nejsou podány ostře…
Zkusme tedy na víko přitlačit s citem - a uvidíme, co to udělá…
Výsledek je o mnoho lepší. Přesto systém zavírání skeneru nepovažuji za příliš vydařený.
Je zajímavé, že se tedy HP neinspirovalo, kdež koupilo celou divizi tiskáren Samsungu před lety. Pokud totiž budete chtít skenovat třeba tlustší časopis nebo z knihy, víko se přivře, ale zůstane pootevřené, což u A4 nevadí, protože předloha je stejně velká jako potiskovaný papír, ale u menších formátů to vadit může, tam, kde není předloha zcela přikryta, se na výsledný skenovaný dokument „vplíží" šedý flek. Jak vidno, v případě, že necháte víko jen přiklopené, sken u hrany stránky je rozostřený, prakticky nepoužitelný. Pokud jsem víko přitlačil hrubší silou s citem (tak jak jsem odhadl, aby se závěsy víka neulomily), obrázek má trochu vyšší kvalitu. Bez dalšího komentáře.
Možná, že vyšší řady multifunkcí HP mají tohle řešeno jinak, a panty jsou pohyblivé, aby, když na sklo skeneru položím tlustější knihu, se povysunuly a na knihu dosedly rovnoměrně. Nevím, nezajímá mě to, byla mi vybrána k testu a doručena tato tiskárna, a tak recenze je o ní.
Jak to, že HP nepozná svou tiskárnu?
No a další průser jsem zažil, když jsem k tiskárně přistupoval jako úplný laik bez znalostí, tedy běžný uživatel, který neví nic o počítačích, sítích a kdoví ještě o čem. A tak jsem vybalil dva kabely - jeden síťový, který jsem zapojil zezadu do tiskárny - a ten slouží k napájení přístroje. A pak tu byl ještě druhý s USB 2.0 a USB A nebo jak se to jmenuje, který pasoval do tiskárny hned do otvoru nad síťovou zásuvkou. Zasunul jsem tedy kabel do počítače a druhý do tiskárny. Předpokládám, že většina kupujících, běžných uživatelů nečte návody a z toho jsem vycházel - a postupoval tak, jak bych předpokládal, že postupovat mám, intuitivně. Ostatně, žádnou dokumentaci k tiskárně jsem nedostal. Výrobce zřejmě spoléhá na to, že si uživatel všechno najde na internetu. Já to nepředpokládám, a čekal bych existenci alespoň nějaké příručky rychlého zapojení. Nebyla, asi ji chlapci, co testovali přede mnou, vyhodili, jako správní influenceři ji nepotřebují, protože jim firma text většinou napíše sama a oni to jen zveřejní. Tak to bývá velmi často. V lepším případě, v horším HP žádnou takovou příručku s multifunkcí nedodává. Proč?
A začalo to velmi dobře. HP mi oznámilo ve Windows 10, že našlo tiskárnu, pak ji rozpoznalo, a pak jsem byl vyzván k tomu, abych ji připojil. Máte na výběr připojit ji pomocí Wi-Fi a přes tento kabel. Možnost připojit ethernetový kabel tady nenajdete. Tiskárna umí jen přímý USB kabel do počítače nebo Wi-Fi.
No, a abych vás nenapínal, došel jsem do stadia, kdy se tiskárna pomocí dodaných ovladačů na kabelu začala hledat. Když to trvalo pět minut, začal jsem být nervózní. A výsledek se brzy dostavil. Jak vidíte na obrázku, tiskárna není podporována.
Cože? To si dělá HP srandu z uživatelů? A proč musím vyhledávat správný typ tiskárny někde na hp.com? Nechávám bez komentáře.
Pak jsem tedy simuloval situaci, kdy zoufalý majitel této tiskárny dojde do stejného místa, jako jsem došel já - a zvolí podporu přítele (vnuka) na telefonu. Teda protože je neděle, přijede po zavolání vnuk jako Deus Ex Machina a připojí dědovi tiskárnu na síť - bezdrátově. A děda ví houby o tom, že jeho router má dvě pásma, a tiskárna podporuje na Wi-Fi taky dvě pásma - a že připojení této tiskárny k bezdrátové síti je dílem okamžiku. Hurá, vyřešeno. Šlo to fakt hladce. Předpokládám, že podobně bezproblémově se připojí tiskárna i přes Bluetooth.
Nechám opět na úvaze, zda tato tiskárna, určená širokým vrstvám má šanci na zprovoznění, především u starší generace. Já jsem se jen utvrdil v tom, že bych si domů tuto multifunkci nekoupil, protože HPE stále vytváří výrobky, které zvládají uvést v provoz asi jen systémáci… Co ale budeme dělat s uživatelskou přívětivostí, až systémáci vyhynou?
Jsou tu nějaké klady?
Tak a máme to skoro všechno, nechci ale, aby článek vyzněl negativně, to vůbec ne, protože na tuto tiskárnu můžete posílat obrázky nebo texty k vytištěn í třeba i z mobilu, když ji máte připojenou k místní síti nebo před Bluetooth. Ostatně HP byla před lety jedním z průkopníků tisku odevšad, protože stačilo poslat e-mail s přiloženým souborem na jednoznačně vygenerovanou a vám dodanou tiskárnu v internetu a - pokud byla zapnutá -, ono se to vytisklo. Takže jsme mohli poslat elektronicky pohlednici domů, kde na užaslý zbytek rodiny tato fotka vykoukla. Tak to umí dneska ale skoro každý výrobce.
A ještě, než začnu chválit, bych si dovolil jednu poznámku. Skener je totiž subjektivně dost pomalý. Za ty peníze bych čekal trochu vyšší tempo pro malou firmu, ale zase je to vyváženo fakt skvěle barevně odpovídajícími kopiemi na výstupu… Takže vlastně plus i minus dohromady.
A teď se tedy dostávám k závěru. Tiskárna je od pohledu vzhledově a barevně ošklivá a výrobce udává, že použité odstíny jsou kombinací tmavě čedičové a světle čedičové barvy, na mě osobně ale působí depresivně. Je to ale jen můj osobní názor.
Přesto má několik výhod. Tiskne. A tiskne dobře. A nestalo se mi, že by u padesáti papírů nějaký „slízla" špatně z podavače, i když jsem simuloval nasliněním slepení listů, odebrala vždy jen jeden. Takže prima! Barevné podání výtisků - jak jsem už několikrát zmínil - je až obdivuhodné, stejně jako barevnost při kopírování. Tedy, možná specialista na barvy by něco našel, ale mně se barevné podání moc líbilo.
Další, co mě překvapilo, byla rychlost tisku, když tedy považujete 11 stran za minutu černobíle a pět stran barevně za uspokojující. A to, co by mě asi překvapilo za dva tři roky, by bylo to, že jsem ještě nemusel dolévat - nebo spíše doplňovat inkoust. Na tohle, totiž na vysokokapacitní zásobníky sázejí už dlouho Brother, Canon, Epson. I další. A že jim to jde. Od generace, kdy jste při plnění inkoustů museli zásobníky vyndat ven, pootočit je a pak do nich lít inkousty, je už dávno pryč a výrobci do jednoho vymysleli - každý po svém - systém uzávěrů, kde se lahvička s inkoustem pěkně nasune na trn s otvorem, zabublá to a inkoust je v zásobníku. A vaše ruce i stůl pod tiskárnou zůstanou čisté.
Takže, pokud chcete tiskárnu s vyhovující rychlostí tisku, ale s vynikajícím podáním barev, ale šerednou jak noc, jste na správné adrese. HP Smart Tank 515 plně splní vaše tužby.
Ale: nesmíte si ji posadit na stolek, který má jen jednu nohu nebo je trochu rozviklán, ale raději na pevnou skříň nebo pevně uchycenou podložku, třeba poličku. To proto, že stůl vám posunující se hmota uvnitř létající tiskových hlav (jsou dvě spojené dohromady, pro barvy a pro černou extra) dokáže stůl pěkně rozhoupat. Trochu jsem se toho lekl, ale ostatně tisk s přidanou hodnotou, kdy se stůl kýve v rytmu vytvářeného tisku, taky není k zahození - a hned tak někde to nevidíte.
Hodnocení Digitální domácnosti: Velmi dobrá.
Dvojka místo jedničky proto, že tiskárna je ošklivá na pohled a domů se moc nehodí. I když je to jen můj názor, ostatním se může líbit. Dále pak za pomalejší skener a hlavně, za to uchycení krycího víka skeneru, které prakticky znemožňuje skenování z knih a časopisů. Skenování jednotlivých listů je ale v pohodě.
Naproti tomu je pozitivním prvkem podání barev a kvalita i - nakonec - i možná někomu dostačující rychlost skenování i tisku. Takže, když to vezmu kolem a kolem, tiskárnu nebo multifunkci většinou máme na tisk - a tohle tiskárna splňuje, grafické studio si koupí skener za víc než několik tisíc a třeba finanční ústavy využijí pro skenování více stránek speciální skenery, které odebírají vždy jen jeden papír ze stohu papírů na ně položených. Tady musíte papíry podávat po jednom.
Chcete-li tedy dobrou tiskárnu za, dejme tomu, „slušnou" cenu, pak můžete o tomhle stroji, u nějž snad ani nedokážu popsat jeho barvy, uvažovat. Odvede solidní práci a ušetří vám náklady na inkoust. To není už jako kdysi, kdy jsme dlouze hledali na prodejně patrony do tiskáren a platili za ně nehorázné sumy, aby pak třetina inkoustu skončila v odpadové nádobce nasátá ve speciální tkanině při čištění trysek.
Velkokapacitní zásobníky jsou budoucnost a dokážou tisk výrazně zlevnit. V mnoha případech je ale pořízení takové tiskárny kompenzováno její vyšší cenou. Takže to máte prašť, jak uhoď. U laciné tiskárny vyházíte tisíce za inkoustové patrony a u téhle budete sice šetřit za inkoust, dodávaný v lahvích, ale zase bude rána koupě takové tiskárny. I když ne taková…
Ostatně, můžete projít historii článků na DigitálníDomácnosti.cz, kde jsem kdysi dělal srovnání nákladů laser vs. inkoust v patronách a ve velkokapacitních zásobnících. Dost ze závěrů tohoto testu platí stále, i dnes.
Napadá mě na závěr ještě alternativa v souvislosti s předchozím článkem, který byl uveřejněn před touto recenzí. Pokud byste chtěli mít doma elegantní tiskárnu s mnohem vyšší rychlostí tisku (33/15 stran za minutu) v bílém provedení, zajímejte se o nedávno představenou srovnatelnou multifunkční tiskárnu Epson L3156. Je na stejné cenové úrovni, ale na vás je, zda vyhodnotíte tuto nabídku jako dobrou pro využití ve vaší domácnosti nebo v malé kanceláři.
Poznámka: Uvedené zkušenosti byly získány při testu tiskárny, zapůjčené společností HP, v den testu, tedy 12. července 2020. Proto se některé zkušenosti mohly změnit (třeba rozpoznání tiskárny).
Shrnutí: HP Smart Tank je dobrá multifunkční tiskárna s nízkými náklady na inkoust, slušnou rychlostí tisku (pokud moc nespěcháte) a velmi dobrým barevným podáním nejen při samotném tisku, ale i při skenování a kapírování. Je určena těm, kteří se neleknou barevného provedení výrobku z plastů, a nevadí jim, že výsledky skenů z knih a časopisů jsou ne až tak moc dobré díky mechanismu přiklopení víka skeneru. To je ale věcí všech skenerů bez vysunovacích pantů, abychom byli přesní (i zmíněného Epsonu L3160). Jinak chválíme i softwarovou podporu pro počítače (snad HPE v rámci upgradu v budoucnosti nabídne odkazy na správné stránky s pomocí při uvedení tiskárny do provozu a nebudete je muset sami zdlouhavě hledat) i nositelná zařízení, takže vlastně k tisku dneska počítač ani nepotřebujete, můžete tisknout fotky a selfíčka rovnou z mobilu. To je trend. Na zapínání počítače totiž už dnes není čas. A fotky, které tiskárna vyplivne, jsou fakt dobré.
Zveřejněno: 15. 07. 2020