Seznam.cz pojede na SSD discích od společnosti Kingston

Nejmodernější datové centrum společnosti Seznam.cz pojede na SSD discích Kingston. Jde o jednu z největších spoluprací pro Kingston ve střední a východní Evropě. Mezi dodávané produkty, které se v jednom datovém centru uplatní v řádu stovek až tisíců, patří serverové paměti 3200 MHz a výkonné SSD z řady Enterprise.

„V obou případech jde o produkty ve špičkových konfiguracích, které převyšují evropské průměry v rámci používaných frekvencí, či kapacit,“ říká Marcin Gaczor, obchodní ředitel pro Českou a Slovenskou republiku. Podle něj je pro Kingston zajímavé podílet se na takto významné zakázce nejen v České republice, ale v rámci celého regionu střední a východní Evropy. „Projekt dodávek nových SSD do datacenter Seznam.cz je výjimečný svým rozsahem i významem, protože tým Seznamu unikátně designuje datová centra podle svých potřeb, čímž se řadí mezi největší světové hráče.“

„Když dosáhnete určité velikosti a začnete přemýšlet o optimalizaci, zjistíte, že standardní řešení vám nevyhovuje nákladově ani tím, co poskytuje. My jsme navíc technologická firma, proto si dokážeme vytvořit nebo poskládat existující technologie tak, aby to pomáhalo našemu byznysu,“ říká Vlastimil Pečínka, jednatel společnosti Seznam.cz datová centra.

Společnost Seznam.cz provozuje v České republice zatím tři datová centra, jedno vlastní, a dvě pronajatá. V plánu je ale výstavba dalšího vlastního datového centra. Datová centra mají obsluhovat pouze potřeby Seznamu.

„To, jak se nám daří v digitálním světě, se odráží i v tom fyzickém. Naše infrastruktura potřebuje absorbovat vyšší a vyšší nároky na výpočetní výkon a uložená data. Data jsou ropou 21. století. Generují je nejen naše služby poskytované uživatelům, ale v nemalé míře i sama infrastruktura,“ vysvětluje Vlastimil Pečínka.

Přecházíme na nové formáty

Poptávka ze společnosti Seznam.cz po výkonných a spolehlivých SSD dokladuje nástup těchto řešení i v podnikové sféře a datacentrech.

„Výhody SSD jsou zřejmé – rychlost čtení a zápisu a nízké latence, v případě NVMe i propustnost sběrnice. U NVMe se přidává i malý rozměr, klasické SATA SSD drží ‚form factor‘ z dob rotačních disků. To je výhodné snad už jen tam, kde potřebujeme upgradovat starší stroj bez podpory pro NVMe,“ říká Pečínka. Jeho názor potvrzují data z nejnovějšího výzkumu mezi českými datovými centry, na kterém se společnost Kingston podílela. Z něj vyplývá, že v minulém roce jich 50 % navyšovalo svou kapacitu s ohledem na zvýšenou poptávku a objem dat. Druhá polovina rozšiřuje svou kapacitu průběžně, nebo provedla rozšíření už před rokem 2020, využila tedy své rezervy. Při rozšíření, modernizaci nebo optimalizaci všechna datová centra, s výjimkou jednoho, uvedla, že nově instalují úložiště Enterprise SSD, a to všech typů (SAS, NVMe, SATA).

SSD na zkoušku

Podle expertů společnosti Kingston bude rozvoj datových center pokračovat i v nejbližších letech. Posunuje ho několik faktorů: generování většího objemu dat u koncových uživatelů i firem zaměřených na elektronické služby.

„Nejde pouze o výkon a kapacitu. Další posun k SSD v datových centrech je motivovaný snahou o prostorové a energetické úspory a také větším důrazem na zabezpečení, tedy pokročilé šifrování úložišť,“ říká Tony Hollingsbee, EMEA business manager pro produkty SSD.

Společnost Kingston letos uvede další pokročilý model SSD pro uživatele Enterprise: U.2 NVMe DC 1500M disk, určený pro širokou škálu datově náročných úloh, včetně cloud computingu, webhostingu a virtuálních infrastruktur.

V rámci filozofie Kingston Is With You nejde pouze o vývoj nových produktů, ale o přístup, který pomůže zákazníkům hledat ideální řešení, a to i na míru.

 

 

Zveřejněno: 09. 04. 2021