Studie: Kodek VVC je u 8K mnohem efektivnější než HEVC

Kodek VVC je právoplatným nástupcem jiného kodeku s názvem HEVC. První zmiňovaný je podle nové studie b<>com o 41 procent efektivnější než ten druhý, hovoříme-li tedy o videu v rozlišení 8K.

Pomalu, ale jistě se sice prosazuje i video kodek AV1, který je osvobozený od licenčních poplatků, ale zdá se, že by HEVC (H.265) mohl docela dobře nahradit i VVC (Versatile Video Coding či chcete-li H.266).

Při subjektivním testování dokáže VVC u 8K videa snížit přenosovou (bitovou) rychlost v porovnání s HEVC v průměru o 41 procent. Při využití objektivních metrik se jedná o zlepšení v oblasti 26 až 35 procent v závislosti na konkrétní využité objektivní metrice.

Do hry však podle autorů studie vstupují i další faktory. Jedním z nich je i vyšší snímková frekvence u 8K videa, která by se měla pohybovat na úrovni 100 až 120 fps. Jenže většina dnešních seriálů a filmů je natáčena při 24 snímcích za vteřinu (fps). Proto pro plnohodnotné 8K rozlišení zdaleka nedostačuje. Situaci komplikuje i fakt, že bitová rychlost požadovaná pro 8K video se liší také v závislosti na konkrétní scéně.

Zveřejněno: 06. 12. 2021