Třetina Čechů používá digitální peněženku, obvykle v ní mají nahranou tisícovku

Každý třetí Čech používá k placení v internetových i kamenných obchodech digitální peněženku, kterou má nahranou prioritně ve svém chytrém telefonu. Nejčastěji v ní disponují částkou do jednoho tisíce korun, jak vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Barion, která se zabývá vývojem platebních bran a systémů online plateb.

Digitální peněženkou disponují zejména mladší uživatelé, s věkem podíl jejích uživatelů klesá, vyplývá z šetření, kterého se od 16. do 22. února 2022 zúčastnilo 1000 respondentů ve věku 18 až 65 let z celé České republiky.

„Ukazuje se, že pro mladší uživatele je digitální peněženka naprosto běžným platebním kanálem, kterému důvěřují. Je to bezpečný mezičlánek mezi jejich bankovním účtem a online platbami. V nejmladší sledované cílové skupině uživatelů od 18 do 26 let využívá digitální peněženku takřka každý druhý,“ konstatuje Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, jejíž chytrou platební bránu Barion využívá na 14 tisíc internetových obchodů po celé Evropě. Součástí platebních řešení od Barionu je i digitální peněženka Barion Wallet.

Platí se obvykle smartphony, ale stále častěji i chytrými hodinkami

Češi podle průzkumu nahrávají na svoji digitální peněženku obvykle nižší částky, které pak využívají ke konkrétním nákupům. Téměř tři čtvrtiny respondentů (72,3 %) mají v digitální peněžence částku do 2000 korun, pouze desetina jich touto formou disponuje částkou vyšší než 5000 korun. Vyšší částky mají v digitální peněžence nahrané spíš muži než ženy a obecně je využívání digitálních peněženek častější u mužů (38,9 % populace) než u žen (27,6 % populace). Takřka polovina uživatelů (46 %) používá digitální peněženku zejména k platbám v e-shopech, 37 % pak spíš v kamenných obchodech.

I když většina majitelů digitálních peněženek používá k placení chytrý telefon (85 %), zvyšuje se podíl uživatelů, kteří platí i prostřednictvím chytrých hodinek (takřka 8 %), zejména pak ženy (téměř každá desátá). Starší uživatelé využívají k platbám digitální peněženkou také tablety (téměř 8 % respondentů ve věku 54 až 65 let). Kromě plateb zdarma oceňují na digitální peněžence zejména rychlé a jednoduché párování platebních karet (14,3 % respondentů) a také vysoký stupeň zabezpečení (11,1 %).

Digitální peněženka nahradí hotovost, věří tři z deseti Čechů

Tři z deseti Čechů (30,3 %) se domnívají, že placení digitální peněženkou může v dohledné době nahradit platby v hotovosti. U mladších uživatelů od 18 do 26 let je o tom přesvědčeno dokonce 42,6 % respondentů. Této predikci věří spíš muži než ženy a také obvykleji uživatelé z větších měst.

Digitální peněženka Barion Wallet umožňuje realizovat online platby a sledovat veškeré transakce, aniž by se uživatel musel přihlašovat na internetové stránky nebo si útraty zapisoval. Veškeré podrobnosti jsou k dispozici v digitální peněžence. Díky ní lze také bezhotovostně odesílat a přijímat platby se zadáním pouhé e-mailové adresy a částky. Do digitální peněženky lze jednoduše nahrát platební karty a spravovat je, nebo pokud si to uživatel nepřeje, nabíjet peněženku ze jeho bankovního účtu. Barion Wallet je také mezinárodním platebním nástrojem, který umožňuje platit ve čtyřech měnách: české koruně, maďarském forintu, euru a americkém dolaru. Podporuje češtinu, slovenštinu, maďarštinu a angličtinu.

Doplňkový obrázek: Pixabay

Zveřejněno: 08. 03. 2023