UPS CyberPower OLS1000E v testu
Tímto se dostáváme ke zkušenostem, které máme z několikatýdenního provozu našeho malého výpočetního centra. Ostatně nebude to příliš dlouhé, protože jediné, co vám zabere nejvíce času, je definování toho, co a kam zapojíme. A pak ještě instalace podpůrného softwaru, protože tady CyberPower skutečně vše promyslel až do posledního detailu.
CyberPower doporučuje model se čtyřmi zásuvkami OLS1000E v provedení věž jako záložní zdroj pro: datové skříně, NAS a servery, systémy domácího kina, DVR/dohledové systémy, POS systémy, dopravu a infrastrukturu, vozidlo/jachta, nouzové systémy, elektrické osvětlení, Back Office, serverovny a datacentra. A protože spousta umístění je důležitá pro domácí provoz, podívali jsme se na tento záložní zdroj zblízka. Výstupní zátěž může mít až 1000 Va nebo 900 W.
Samozřejmě ale nejdůležitější je definování typu UPS, kterou budeme potřebovat. To spočívá ve stanovení součtu příkonu všech spotřebičů, které k UPS připojíme. Většina dobrých výrobců UPS pak má tabulky, ve kterých pro zadaný odběr vám doporučí správný model UPS. A zde je nutné hned na začátku CyberPower pochválit za přístup k celému problému. Na webových stránkách společnosti si najdete přístroj, který vám vyhovuje. A to v češtině, což nebývá vždy zvykem. Stejně tak je pak k dispozici příručka (tištěná) nebo stáhnutelná z webu, která s vámi v oblasti instalace a zapojení UPS rovněž komunikuje česky. Dokumentace k obslužnému softwaru je pak k dispozici v několika jazycích, protože se předpokládá, že instalaci budou provádět odborníci, která vládnou anglickým jazykem. Nedokážu si totiž sám ani představit, jak by třeba instalaci do VMwaru prováděla osoba, která o tom vůbec nic neví.
A ještě něco. Námi testovaný přístroj je totálně univerzální, myšleno z pohledu kapacity a výdrže připojených přístrojů v provozu na akumulátor. Výrobce totiž přesně pro tento typ dodává externí bateriové bloky, které můžete připojovat do série tak, že připojíte první externí akumulátor do příslušné zásuvky pod krytkou. Pokud by to bylo málo, můžete si přikoupit další a další akumulátory, které pak připojujete stejným způsobem k poslední dosud připojenému akumulátoru. Tohle považuji za špičkový nápad, protože potom UPS roste s vámi.
Pokud tedy vaše přístroje mají odběr 500 W a postupem doby připojujete další zařízení a potřebujete na jejich vypnutí dobu nejprve deset, ale později i třeba 30 minut (to je případ například vypínání NASu), prostě si přikoupíte další akumulátor a je to. UPS vám pak vydrží (zjednodušeně řečeno) dodávat energii dvakrát déle (třikrát, čtyřikrát atd.). Akumulátorové bloky přitom mají stejný design, jako původní UPS, takže i z hlediska estetiky je takové rozšíření příjemné.
A ještě jeden pořádný plus pro CyberPower: baterie, které jsou používány jsou většinou olověné. A tím se zde setkáme s problémem, zvaným přebíjení. Pokud totiž takový akumulátor nabíjíte stále velkým proudem, kromě jiného dochází k jeho přebíjení a přehřívání a tím pádem se snižuje jeho životnost. CyberPower tohle u svých UPS řeší použitím „inteligentního nabíjení", Smart Battery Managementu, kdy - ve třech krocích - reguluje nabíjecí proud tak, aby akumulátor vydržel, co se doby jeho používání v UPS týče, co nejdéle. Tím se snižují i celkové náklady na vlastnictví po dobu provozu (TCO, Total Cost of Ownership). Po určité době dochází k poklesu kapacity akumulátoru, což se projevuje zvýšením jeho vnitřního odporu, a akumulátor je pak nutné vyměnit za nový, protože nedokáže odevzdávat tak velký proud, jako na počátku své živostnosti. Při správném dobíjení - a to je právě případ CyberPower - vydrží akumulátor podstatně déle ve srovnání s UPS jiných firem, které dobíjejí akumulátor konstantním (neregulovaným velkým) proudem. A nebojte, nic vás nepřekvapí. Vestavěná elektronika vás sama včas s dostatečným předstihem upozorní na to, že akumulátor se blíží ke konci své živostnosti a je třeba jej vyměnit.
CyberPower navíc u externích akumulátorových bloků umožňuje výměnu baterie přímo za provozu. To jen, abyste věděli, jak hluboce promyšlená je stavba těchto UPS.
A je tu ještě jedna věc. Totiž online režim ECO, jehož aktivace se projeví na systémovém displeji. Pokud je totiž kvalita dodávané elektrické energie ve „velmi dobrém stavu", co se týče napětí i frekvence, dojde k přemostění elektroniky tzv. by-pass propojením, o kterém jsme už psali. Tehdy se propojí vstup UPS přímo s výstupem a díky tomu, že se nepoužívá usměrňovač a digitální měnič, dosahuje účinnost hodnot přes 95 %.
UPS dokáže zásobovat připojené přístroje při poloviční jmenovité zátěži po dobu zhruba 15 minut, při plné zátěži je to pak asi 5-6 minut. Tuto dobu máte k dispozici, abyste ukončili běh všech připojených zařízení.
Co se týče obsluhy, všechny ovládací prvky jsou naprosto jasně umístěny kolem dobře čitelného displeje s minimem potřebných indikačních prvků. A tak si můžete nechat pomocí dvou cyklických tlačítek, které mění význam zobrazované informace, tam a zase zpět kolem dokola, nechat zobrazit třeba napájecí napětí v přívodní zásuvce (v síti), napětí na výstupu UPSky, stejně tak frekvenci a podobně. V případě výpadku napájení a přechodu na záložní napájení, pak vidíte dobu, po kterou UPSka ještě vydrží zásobovat připojená zařízení. Můžete si zvolit to, co se má provést, pokud dojde k výpadku napájení. Takže třeba zda se má zapnout i akustický signál a podobně. Cílem obsluhy pak je, aby včas dokázala ukončit běžící procesy správným způsobem, aby, až se opět obnoví dodávka energie, naběhly přístroje bezproblémově. A například tam, kde je o proces, který by neměl být nebo naopak nesmí být přerušen, zásobuje záložní akumulátor toto zařízení po dobu, než se dokončí nějaká operace. To je například příklad tisku na 3D tiskárně. Tady totiž, jakmile přerušíte aditivní tisk, kdy se model vyrábí stříkáním média a jeho vrstvením v tiskovém prostoru, musíte nedokončený model odstranit a tisknout ho celý znovu. Podobně tomu je například v automatických robotických buňkách nebo robotizovaných linkách (kde ale figurují obří UPS), kdy je třeba dokončit rozdělanou práci a ukončit jeden krok nebo dovést proces tak daleko, aby mohl být ukončen nebo přerušen s možností startovat buď od „nuly" nebo ze stádia přerušené operace, na kterou je možné navázat.
Jinými slovy, tahle UPSka je dokonalá každým coulem. A to jste ještě nerozbalili návod na instalaci softwaru. Tady jde o dvě věci. Pokud spustit UPSku poprvé, můžete zjistit, zda v ní nainstalovaný obslužný software (firmware) je aktuální nebo zda došlo od doby, kdy UPSka opustila výrobní linku, k nějaké další úpravě firmwaru. Instalační program vám pak pomůže aktualizovat firmware na nejnovější verzi. A to je prima.
A pak tu máme ještě obslužný software. A to je opravdu něco démonického. Ale i tady si musíme něco vysvětlit. Totiž jak ovládat počítače v síti (a v případě výpadku je uspat nebo vypnout), a k tomu jako ovládat UPS. Možnosti jsou tři. Za prvé je UPSka připojena buď před USB kabelem k počítači nebo může být připojena přes sériové rozhraní RS-232C. Tak je možné počítač vypnout manuálně, a i UPS ovládat z tohoto počítače. Podobně UPSka může vyslat signál o tom, že není napájena a že jí brzy dojde anergie - a tak může nechat připojený počítač vypnout.
Za druhé pak můžete UPS vybavit síťovou kartou, na kterou je na zadní straně připraven otvor, do kterého se vloží a připojí se ethernetovým kabelem k místní síti. No a pak můžete mít velký počítač, jakéhosi velkého správce, který ovládá všechny počítače v síti - i ty, které mají připojenou k sobě UPS, jak bylo zmíněné v prvním případě nebo jsou připojeny k síti síťovou kartou, jak bylo zmíněno ve druhém případě. Možnosti jsou obrovské, a tak můžete povypínat všechny počítače a vypnutým počítačům pak můžete vypnout i jejich napájecí zdroje - UPS.
Co mě ale naprosto odrovnalo, je výbava nebo podpora, kterou CyberPower nabízí. Tak, že zvládne Windows od xp pře 7 i Server 2003, 8, 10, to bych bral jako základ. Trochu navíc je tu obslužný systém pro MacOS přes několik verzí „zpátky". Pak tu máme podporu různých verzí Linuxu, k tomu může běžet podpora na virtuálních strojích pod VMware i dalších operačních systémech. Software PowerPanel Business Edition s certifikací VMware Ready podporuje virtuální aplikace na serverech VMware a umožňuje monitorování stavu napájení, správu, řádné ukončení provozu a oznamování událostí v reálném čase. Naprostá bomba, takovou výbavu jsem ještě neviděl a kdybych rozhodoval o tom, za CyberPower koupím jako CIO, pak by CyberPower byl hodně vysoko na žebříčku volby správné UPS. Ono to tímhle totiž zdaleka nekončí. Vy si totiž můžete pro UPSky pořídit třeba modul, který dokáže monitorovat vnitřní teplotu, ale i vlhkost v přístrojích - a mnoho dalšího.
Katalog s výměnnými nebo rozšiřujícími bateriemi je přehledný jak facka, takže nemusíte dlouho dumat, jestli tahle baterie padne zrovna do tohoto modulu (většinou to končí tak, že stejně objednáte jinou, ale u CyberPower se to snad ani stát nemůže - jinak byste totiž museli zodpovědného pracovníka nechat zastřelit pro totální blbost).
UPS jsme zkoušeli v ostrém provozu a musíme vám sdělit ještě jednu pozitivní zprávu. A tabulky, ve kterých je pro daný odběr určována „životnost" UPS na akumulátor, naprosto přesně odpovídá skutečnosti a našim měřením. Neuvádíme je, protože to je zbytečné.
Když to sečteme a podtrhneme, naše hodnocení už znáte. Pokud UPS, pak CyberPower je velmi doporučení hodný výrobek.
Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: vynikající!
Shrnuto: UPS CyberPower OLS1000E představuje velmi univerzální řešení. Když jsem si říkal, jestli pak by tam nebyla podpora pro VMware, ejhle, ona tu je. Pro Linux? Prosím, zde ji máte! Pro Jabka? Jo! Windows jsou samozřejmostí. Takže CyberPower má k dispozici širokou škálu UPS pro různé příležitosti i operační systémy a nikdy vás nenechá na holičkách! To platí obecně pro většinu strojů, protože jsme k dispozici na test měli hned tři modely: stojací stolní provedení, provedení do racku výpočetních center a vysokovýkonnou UPS v „ležatém" provedení. U všech jsme provedli testy a splnily vše, co jsme od nich čekali, někdy (nebo skoro vždy) nabídly i něco navíc (třeba připojení externích akumulátorů, možnost ovládaní po síti a podobně). Takže investice do UPS této firmy se rozhodně vyplatí.
Zveřejněno: 30. 07. 2018