V únoru Česku řádil na zařízeních s Androidem bankovní malware

Bankovní malware Cerberus, který je v Česku přítomný dlouhodobě a je rizikem především pro internetové bankovnictví, byl v únoru detekován v převážné většině všech případů. České prostředí tak bylo v únoru z pohledu kybernetických hrozeb pro platformu Android nebývale konzistentní.

Útočníci nadále využívají lednovou strategii a malware šíří prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos. Vysoká aktivita bankovního malwaru Cerberus je podle bezpečnostních analytiků z ESETu rozhodně nestandardní, současný stav ale dle nich nemá žádnou souvislost s děním na Ukrajině.

Bezpečnostní experti v únoru sice nezaznamenali na území Česka žádný nový druh malwaru, bezprecedentní aktivita bankovního trojského koně Cerberus, který v únoru dominoval téměř v 90 procentech všech detekovaných případů, na sebe přesto upoutala pozornost. Experti se shodují, že se rozhodně jedná o nestandardní stav, a to i s ohledem na skutečnost, že malware Cerberus je v Česku přítomný již dlouhodobě.

Trojici nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pak v únoru doplnil malware Agent.IEG a Andreed. V případě dropperu Agent.IEG zaznamenali bezpečnostní analytici pokles o 47 procent, což je největší propad od doby, kdy tento škodlivý kód začal v Česku útočit.

Malware se nadále šíří hlavně přes falešnou galerii

Dropper, jehož prostřednictvím se malware na platformě Android šíří, je také druh škodlivého kódu, který jako obálka doručí skrytě další malware do zařízení. S ohledem na tuto funkci na sebe droppery berou různé podoby populárních nebo známých aplikací a velmi často a rychle se mění, čímž mohou nepozorovaně projít i přes méně kvalitní antivirový software.

„Bankovní malware Cerberus se i v únoru šířil prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos. Stejné chování jsme u něj pozorovali již v lednu. I to lze pokládat za odklon od běžných strategií útočníků, kdy droppery, které malware šíří, vydávají každou chvíli za jinou aplikaci a službu. V únoru tak rozhodně vsadili spíše na kvantitu a sílu útočných kampaní,“ vysvětluje specialista ESET Martin Jirkal. „Dropper Agent.IEG měl také v únoru nejčastěji podobu aplikace pro přehrávání hudby MX Player, kterou útočníci opět zneužili již v lednu. Trojský kůň Andreed se zase objevoval nejčastěji v mobilních hrách.“

Bezpečnostní minimum: Aplikace z oficiálních zdrojů

Bankovní malware Cerberus je rizikem především pro internetová bankovnictví, ne ale pro samotnou oficiální bankovní aplikaci. Tu by si měli uživatelé stáhnout na oficiálních stránkách své banky nebo v oficiálním obchodě Google Play. Bezpečnost pak posílí také tím, že budou všechny bankovní operace ověřovat prostřednictvím biometrických údajů (otiskem prstu či rozpoznáním obličeje), které jsou v současnosti považovány za nejvíce bezpečnou metodu ověření.

„V případě bankovního malwaru uživatelům doporučujeme dodržovat hlavně tyto tři základní pravidla – stahovat aplikace z oficiálního obchodu Google Play, zařízení i veškeré aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší dostupné verze a nainstalovat si do zařízení kvalitní bezpečnostní program, který dokáže riziko v podobě bankovního malwaru včas odhalit,“ uzavírá Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za únor 2022:

1.            Android/Spy.Cerberus (89,40 %)

2.            Android/TrojanDropper.Agent.IEG trojan (1,34 %)

3.            Android/Andreed trojan (0,89 %)

4.            Android/GriftHorse trojan (0,77 %)

5.            Android/TrojanDropper.Agent.GOP trojan (0,44 %)

6.            Android/Spy.Agent.BYH trojan (0,42 %)

7.            Android/TrojanDropper.Agent.DIL trojan (0,38 %)

8.            Android/TrojanDropper.Agent.ITV trojan (0,31 %)

9.            Android/TrojanDropper.Agent.GCS trojan (0,31 %)

10.          Android/TrojanDropper.Agent.GLC trojan (0,27 %)

Zveřejněno: 23. 03. 2022