Windows 11 přijdou coby dup

Moc dobře si pamatuji, jak při uvádění Windows 10 Microsoft dušoval, že tohle je poslední verze Windows, kdy se u dalších verzí už nebude měnit pořadové číslo nebo jejich označení. A ejhle, potvrdilo se to, že se nemá slibovat nic dopředu! Nové Windows ponesou za svým názvem číslo 11.

Nové Windows 11 byly přestaveny Microsoftem 24. června 2021 a nahradí postupně v počítačích, ve kterých to půjde, verzi 10. Ta bude podporována do roku 2025, jak sdělil Microsoft. No, a co znamená to spojení „u kterých to půjde“? Podobně jako u Windows 8 a pak i 10 si totiž nainstalujete aplikaci, která posoudí stav a vybavení vašeho počítače a v případě, že jeho komponenty budou vyhovovat, doporučí instalaci nové verze.

Ode dneška se Windows 11 objeví u prvních testerů, kteří jsou zapojení do insiderovského programu. Ti budou s Microsoftem konzultovat nesrovnalosti a chybičky jimi zachycené přímo při běžném provozu. No a jak se nový systém bude ladit, s největší pravděpodobností se do konce roku objeví na prvních počítačích jako součást jejich první výbavy. To proto, abychom mohli vidět v předvánočním čase reklamy na nové krásné stroje s novými a krásnými Windows.

Zda bude dostupný i pro dosavadní uživatele „desítek“ jako upgrade, je ale ve hvězdách a tady bych nevěřil na základě mých dosavadních zkušeností s verzemi 2, 3.0 a 3.11 for Workgroups, 95, 98 a 98SE, neprosto nepoužitelným produktem s názvem Windows Millenium Edition, NT, 8, 8.1 a 10 vůbec ničemu. Jak bývá u softwarových firem známo, tak „až to bude, tak to bude“ po několika slíbených přesných termínech. Termín uvedení tedy bude zajisté velká mlha, ze které se pak zčista jasna vyjde Slunce s nápisem 11, a objeví se – a umožní – i možnost instalace nové verze.

No a protože se říkávalo, že v Microsoftu jsou dva týmy, z nichž jeden umí dělat Windows (XP, 98, ale i 10), doufejme, že existence „druhého týmu“, který to nedovede (Millenium a 8), snad už je za námi a Windows 11 budou pro uživatelem přínosem a ne aktivním společníkem pro rozčilování se nad logikou obsluhy a softwarovými pochody odehrávajícími se „za obrazovkou“ a že nový systém bude rychlejší, jak slibuje výrobce, protože vyšší rychlost sliboval výrobce mimo jiné i u Windows Millenium Edition – a výsledkem bylo, že v kombinaci s tehdy aktuální verzí Office 2007 bylo zpomalení většiny operací v Office v průměru o tuším až přes 20 %.

Moudří mladí hoši jistě už vědí všechno pro tento okamžik ještě nepodstatné, já bych jen rád upozornil na to, že jediné, co je jisté, je, že operační systém bude jen 64bitový a bude vyžadovat „lepší“ hardware (doufejme, že do doby uvedení Windows 11 na trhu už budou běžné k dostání grafické karty i procesory, na které se nyní čeká i několik měsíců, i když si je můžete za několikanásobek jejich ceny koupit od překupníků).

A tak pokud jste dobruslili se svou „peckou“ až do této doby, pak máte do roku 2025 ještě čas na to, pořídit si nový počítač, který hardwarovým nárokům Windows 11 vyhoví. Tady vám ale víc neřeknu, protože značná většina – třeba – procesorů, které bychom očekávali v rámci kompatibility za vhodné, v aktuálních specifikacích Microsoftu k Windows 11 chybí. Nacházíme se tedy v časném raném období vzniku (jak to bývá) a musíme si počkat až na zkoušku ohněm, kterou rozjedou právě dnes ostří hoši, účastníci programu Insider. Z jejich poznámek na (solidních) sociálních sítích i diskusních skupinách pak poznáme, do čeho se vlastně ženeme. Nebo, vlastně jinak, kam jsme hnáni.

Co se týče záplatování přehlédnutých nebo nedomyšlených chybiček, bude na to opět vyhrazeno úterý, kdy váš počítač dostane záplaty, které tyto drobné chybičky odstraní. Dvakrát do roka jsme byli zvyklí očekávat i inovovanou verzi ve formě velkého upgradu – takže to končí a bude to jen jednou do roka. O to kvalitnější to jistě bude. :-o

A na co se můžete těšit nebo čeho se někteří můžete bát? Tak především to bude nový, zcela jistě dynamický a současné době vyhovující vzhled. Možná bude zajímavé, že nové Windows 11 spolknou i některé aplikace pro Android, které na nich půjdou spustit. Tak si třeba právě teď představuji, jak si do auta vezmu notebook a na něm si spustím Waze, aby mě navigoval… . Vlastně ne, obraz přenesu do digitálního rozhraní auta na jeho obrazovku, která se stala součástí automobilů a která nám přenesla počítač z obýváku a pracovny i na palubní desku automobilu a možnosti nastavení jsou tak široké, že musíte auto zastavit a hluboko v menu pak nastavit kromě mnoha jiných píčovin třeba vlhkost vaší sedačky nebo její teplotu v zimě (jímá mě hrůza – a díky tomu jsme se dopracovali do situace, že nejsou čipy pro auta, kterých tisíce stojí na různých letištích i jinde, čemuž se ani nelze divit, auto už není autem, ale elektronickým mechanismem s velkou obrazovkou).

No a abych se nechoval jen jako správný Čech, který všechno ví dopředu a všechno hned i kritizuje, myslím si, že Windows 11 mohou být silným hnacím motorem pro vaše vhodné (podotýkám) počítače. I silou, která žene pokrok kupředu. To ale teprve uvidíme.

PS: Microsoft se pustil na cestu, ze které už není cesty zpět. Ohlásil nové Windows a prezentoval jejich možnosti a filosofii. Bude velmi zajímavé, jak se k tomu postaví výrobci ostatních operačních systémů. Zda navržený termín uvedení Windows 11 na trh nebude výzvou k uvedení jiných systémů, které budou chtít strhnout na svou stranu hardwaru chtivé zákazníky. Jistě to může být i výzva pro výrobce mobilů. Protože když všechnu chytrost máme v cloudu, nepotřebujeme několik zařízení (třeba počítač a mobil) k tomu, abychom s ní mohli manipulovat. Těším se na další půlrok, možná, že začne bitva. A jen tak mimochodem, pamatujete na mobil, který předvedl Microsoft po spojení s Nokií? Že ne? Já jo. Bylo to zařízení, ke kterému se dala připojit bezdrátová klávesnice i myš a monitor. Že ten pokus skončil v propadlišti dějin, je bohužel pravdou – myslím si totiž, že právě taková zařízení se teď mohou objevit na trhu.

Rád se na stránkách DigitálníDomácnosti.cz budu tomuto tématu věnovat i nadále.

Milan Loucký,

šéfredaktor

 

Zveřejněno: 28. 06. 2021