Windows: Spyware Formbook potvrdil, že je novou hrozbou číslo jedna pro české počítače

V listopadu se počet detekcí spywaru Formbook nečekaně přiblížil k podílu téměř poloviny všech zachycených případů v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice od společnosti ESET.

V listopadu se nejvíce objevovaly nebezpečné e-mailové přílohy s českými překlady, které útočníci v některých případech vydávali i za domnělé faktury s vyúčtováním energií.

Podle expertů společnosti ESET již spyware Formbook definitivně nahradil v Česku dlouhodobě dominující spyware Agent Tesla. Ten se pro tuto chvíli drží co do počtu detekcí na druhé příčce pravidelné statistiky. Podobně jako ostatní typy spywaru, i Formbook útočníci používají ke krádežím citlivých informací z počítačů s operačním systémem Windows. Formbook se specializuje na naše údaje uložené v prohlížečích, dokáže pořizovat snímky obrazovky, zaznamenávat stisknuté klávesy a stahovat a spouštět další soubory.

„Spyware Formbook stál v listopadu téměř za polovinou všech případů škodlivého kódu v Česku. Útočné kampaně, ve kterých ho útočníci využili, byly nejsilnější v období od 13. do 15. listopadu. Útočníci nadále pokračují v rozesílání falešných e-mailů, které vydávají za informace k objednávkám nebo nákupům. Již od minulého měsíce si navíc opět dávají práci s překlady názvů nebezpečných příloh obsahujících spyware do češtiny – nejčastěji zastoupená příloha se jmenovala Úhrada faktury k platbě 12. listopadu 2024.xlsx.exe,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

V listopadu bezpečnostní experti zachytili také kampaně spywaru Agent.BWU. Byly zacílené na celý region střední Evropy. Na české uživatele a uživatelky pak konkrétně cílily e-mailové přílohy, které útočníci vydávali za faktury s vyúčtováním energií.

„Vynalézavost útočníků je velká a dokládá to i jejich dobrá znalost chování uživatelů a přehled pohledávek, které pravidelně v určité období musí zaplatit. Vánoce pro ně bohužel bývají z pohledu útoků úspěšným obdobím, protože řada z nás může ve spěchu falešný e-mail přehlédnout a přílohu se spywarem spustit,“ vysvětluje Jirkal a dodává: „Spyware se zaměřuje na naše hesla a přístupové údaje do různých online účtů. Pokud bych měl uživatele upozornit na jednu oblast, které by v kontextu této hrozby měly věnovat pozornost, tak jsou to naše hesla a jejich bezpečná správa. Úplně tím základním pravidlem je to, že si pro každý účet vytvoříte jedinečné heslo, které nikde nebudete opakovat. V případě jeho krádeže totiž zamezíte tomu, aby útočníci po jeho získání prolomili stejnou kombinací vašeho e-mailu a hesla i jiné účty pomocí automatizovaných útoků.“

Spyware jde po heslech, Češi tuto hrozbu ale vážně neberou

Podle nejnovějšího průzkumu od společnosti ESET, který byl zaměřen na nákupní chování českých uživatelů a uživatelek na internetu, pouze čtvrtina z nás správně využívá unikátní heslo pro přihlášení do našich účtů v e shopech. Třetina z nás pak hesla používá opakovaně nebo je minimálně obměňuje. Meziročně se v tomto chování bohužel příliš nelepšíme, a to ani v kontextu stále připomínané hrozby v podobě spywaru.

„Dostatečně silné heslo by mělo mít minimálně 12 znaků včetně velkých a malých písmen, číslic nebo speciálních znaků. Dále je také důležité, jak svá hesla spravujeme a uchováváme. V našem posledním průzkumu lidé nejčastěji odpovídali, že si hesla pamatují z hlavy, někam si je zapíšou na papír, nebo je uloží do prohlížeče. Právě ale internetové prohlížeče mohou být vůči spywaru zranitelné. Speciální programy, tzv. správce hesel, využívá 15 % lidí. Jedná se přitom o nejspolehlivější nástroj k bezpečnému uchovávání přihlašovacích údajů v zašifrované podobě,“ upozorňuje Jirkal.

Správce hesel si mohou uživatelé pořídit samostatně nebo v rámci moderního bezpečnostního softwaru. Usnadňuje používání unikátních silných hesel, která jsou příliš složitá k zapamatování z hlavy. Uživatelé si musí pamatovat jen jedno heslo, a to pro přístup do této služby.

Moderní bezpečnostní software je navíc vhodnou profesionální ochranou před spywarem a pojistkou, pokud přeci jen v nepozornosti otevřeme nebezpečnou e-mailovou přílohu se škodlivým kódem. Konkrétně v případě škodlivých e-mailů vytvoří program bezpečnou složku, do které detekovanou hrozbu přesune. Uživatelé si mohou poté e-mail ve složce v případě zájmu prohlédnout a pak jej smazat. Pokud bezpečnostní program rozpozná škodlivý kód v nějakém souboru, dokáže spuštění souboru zablokovat a přesunout ho do tzv. karantény, o čemž jsou uživatelé vždy informováni.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2024:

1.            Win32/Formbook trojan (42,30 %)

2.            MSIL/Spy.AgentTesla trojan (4,23 %)

3.            PowerShell/Agent.BWU trojan (3,73 %)

4.            MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,26 %)

5.            Win32/PSW.Fareit trojan (1,24 %)

6.            Win32/Expiro virus (1,18 %)

7.            Win32/Rescoms trojan (1,17 %)

8.            VBS/Agent.QMG trojan (1,09 %)

9.            Win32/Fynloski trojan (1,03 %)

10.         Win64/Rozena trojan (0,91 %)

Zveřejněno: 11. 12. 2024