Zahoďte rozdvojky a prodlužovačky a přejděte na šikovné zásuvkové systémy!
Nedávno jsme psali o zásuvkách PowerCube, které jsou velmi šikovné a zdály se nám být chytrým doplňkem chytré domácnosti. To proto, že jsou stavebnicového provedení a navíc, některé modely jsou vybaveny dvěma 5V přípojkami USB, takže z jedné zásuvky můžete nabíjet doma hned dvě elektronická zařízení typu mobil nebo tablet.
Sami jsme si to vyzkoušeli a tak volně navazujeme na článek, který už vyšel zde - externí odkaz . V tomto článku přinášíme pár praktických postřehů k tomu, jak takové zařízení používat a co vám jeho koupě přinese.
Obrovskou výhodou celého systému PowerCube je to, že do něj zapojíte třeba i několik napájecích adaptérů, což se vám u prodlužovaček, byť by byly vybaveny zásuvkami, natočenými o 45° nemůže podařit. A zvláště v tom případě, že používáte výkonnější adaptéry, například pro napájení externích nebo síťových disků - viz obrázek. Na něm vidíte, že ač zásuvková lišta prodlužovacího kabelu má čtyři pozice, dva velké adaptéry (respektive jeden z nich) zablokoval druhou zásuvku odshora, takže je nepoužitelná.
Tím, že u PowerCube jsou zásuvky umístěny na stěnách kostky, která tvoří základ systému, můžete adaptéry poskládat tak, že si navzájem nebudou vadit. Opět viz obrázek.
Kostky PowerCube, které mimochodem získaly cenu RedDot Award 2014 za ergonomii a estetické provedení, totiž mají poskládány zásuvky tak, že horní zásuvka míří do strany, boční dopředu a spodní opět do strany, ale na druhou stranu, než ta horní. Pokud nepoužíváte USB model, pak zásuvka umístěná proti zástrčce je myšlena jako průchozí, je umístěna tak, jako zásuvka, ve které je kostka zasunuta.
Dovoluji si tvrdit, že provedení těchto zásuvkových systémů opravdu výrobce promyslel do nejmenšího detailu jak z hlediska estetického, tak ergonomického i z hlediska funkčnosti!
PowerCube Original USB
S tímto provedením mám jen ty nejlepší zkušenosti. Po umístění do zásuvky v kuchyni nad jídelním stolem se stal tento model nejvyužívanějším zařízením v domácnosti. Kdokoli přijde s prázdnou baterií v mobilu, položí si ho na stůl, připojí se jedním ze dvou volně visících, ale přitom neobtěžujících USB kabelů a nechá si telefon nabíjet. A protože PowerCube Original USB je vybavena dvěma zásuvkami USB, přes noc v něm nechávám nabíjet tablet, přítelkyně si v něm dobíjí telefon před tím, než odejde do práce, a když se z ní vrací, někdy se sejdou při nabíjení během dne i dva telefony.
Měřil jsem pomocí digitálního voltmetru napájecí napětí v USB zásuvkách. Jeho hodnota naprázdno byla 5,11 V. Na průběh napětí v USB zásuvkách jsem se podíval i pomocí osciloskopu. Napětí je bezvadně vyfiltrované bez toho, že by se na něm objevovalo nějaké zvlnění. To svědčí o velmi dobře provedené filtraci - a kdo rozumí elektronice, asi ví, o čem mluvím. Vy ostatní se ale můžete těšit z toho, že vašemu zařízení, připojenému k PowerCube, se nic nestane. Po připojení zátěže (tabletu) se napětí ve druhé USB zásuvce zvedlo na 5,21 V, což je stále velmi dobré a vyhovuje to mezním hodnotám pro připojená zařízení. Usuzuji, že napájení obou USB zásuvek je paralelní, je používán regulovaný aktivní napájecí zdroj, protože při zkratu napětí i ve druhé USB zásuvce spadlo na nulu a bylo třeba zařízení odpojit a opětovně připojit, aby se opět „nahodilo zpět" a mohlo se dále nabíjet. Přesto každý z USB portů má své vlastní proudové jištění. Při postupném zatěžování jednoho z portů docházelo při překročení odběru při 2,12 A k limitaci výstupního napětí. Z toho plyne, že pokud napájíte telefon nebo tablet s odběrem do cca 2,1 A, Original USB PowerCube stačí zásobovat zařízení a nabíjet jeho baterii. V případě zařízení, které mám doma, je jejich nabíjecí proud do 1,8 A, takže PowerCube spolehlivě stačí dobít baterii v nich na 100% úroveň.
V případě, že se doma sešlo více mobilů, které bylo třeba nabíjet, nebo se objevil iPad či iPhone, věc se vyřešila zastrčením originální nabíječky od Applu do jedné ze zbylých čtyř zásuvek. Pokud ale používáte zařízení Apple, doporučuji si pořídit buď originální dobíjecí kabel připojitelný do USB nebo společnost PowerCube dodává kabel PowerCable s „roztrojkou", na které najdete tři konektory: mini USB, mikro USB a Apple Lighting. Tento kabel je 80 cm dlouhý.
Čtyři zásuvky Original USB PowerCube se dají používat bezproblémově pro připojení dalších spotřebičů. Celkový odběr z jedné „kostky" by neměl překročit 16 A, tedy součet příkonů všech v něm připojených zařízení by neměl překročit 3680 W.
Original USB PowerCube poznáte podle toho, že zásuvky mají modrou barvu.
PowerCube Original
Tato kostka se vyznačuje tím, že jejích pět zásuvek má barvu zelenou a nenajdete v ní USB porty. Platí zde vše, co jsem řekl u předchozím modelu, včetně toho, že ji lze zatížit spotřebiči až do 3680 W. Ostatně je to i proto, že zásuvkové obvody jsou jištěny 16A jističem.
PowerCube ReWirable a ReWirable USB
A tohle jsou velmi příjemné výrobky! Pokud si totiž koupíte kostku s výměnnými „vidličkami", pak ji můžete používat i v zahraničí. Výhodou PowerCube ReWirable je to, že si vyberete správnou zástrčku, zasunete ji do ReWirable, zasunete do zásuvky v zahraničí a tím se tato jediná věc v případě ReWirable USB stává vašim společníkem pro nabíjení až dvou telefonů (obecně elektronických zařízení), a ještě navíc můžete z PowerCube sytit další čtyři zařízení, třeba dva notebooky, nechat nabíjet kameru a vaše přítelkyně si může ještě připojit i kulmu. Pokud máte ReWirable, k dispozici na cestách máte pět volných zásuvek. Takže s sebou do zahraničí vezete v kufru jen jednu PowerCube, zatímco, pokud byste používali řešení jako do teď, museli byste si vézt několik převodníků z místního elektrického rozvodu na evropský, pro každé zařízení jeden. Nebo byste museli čekat, až se nabije kamera a pak si připojit nabíječku na mobil, nabít jeden a pak druhý…
Možná namítnete, že americké zásuvky v plochými vidlicemi umožňují zapojit i úzkou nabíječku, která má zástrčku bez zemnícího kolíku. Ano, ale nespoléhejte na to. V některých hotelech to třeba jde, ale na jiných místech nemusejí být zásuvky takto upraveny!
To jde, ne? A ještě něco: pokud máte doma ReWirable USB, nabíjíte z ní do poslední chvíle telefon, pak ji vyjmete ze zásuvky, dáte do kufru, vezmete si s sebou správné „vidličky" pro tu zem, do které jedete - a můžete vyrazit. A na místě pak máte možnost si připojit - kromě dvou zařízení přes USB - další čtyři zařízení se síťovou šňůrou. Jen si ale ověřte, zda budou fungovat tam, kam jedete. Někde je totiž napětí v síti jen 110 nebo 120 Voltů.
Ještě pro upřesnění. Sada v sobě má čtyři výměnné vidlice pro různé státy. Kromě evropské zástrčky je tu zástrčka pro Ameriku, Velkou Británii a Austrálii. Tyto modely jsou vybaveny i 10A pojistkou, která zabrání přetížení odběrného místa. Jde o trubičkovou pojistku, takže nebude od věci, pokud si jich pořídíte na cesty několik s sebou jako náhradních. Pro 230V rozvodnou síť je maximální zatížení 2300 W, pro 110V pak už jen 1100W, pro 120 V pak máte stovku wattů navíc: 1200 W! To si uvědomte! V každém případě ale máte díky pojistce jistotu, že nezpůsobíte vypálení zásuvky, ve které je PowerCube zasunuta.
Osobně bych - pokud chcete jen jednu PowerCube do domu - doporučil koupi této varianty ReWirable nebo ReWirable USB. Ve srovnání s Original (i Original USB) a následně popsané Extended (i Extended USB) ale počítejte s tím, že součet příkonu spotřebičů, připojených do této kostky nesmí převýšit 2300 W u nás (230 V). U ostatních modelů je to 2680 W, protože snesou přenést výkon, odpovídající proudu 16 A, což je mez pro většinu zásuvek, ale to už víte z předchozího textu.
ReWirable i ReWirable USB mají barvu zásuvek tmavě růžovou. A k této variantě si můžete přikoupit i sadu TravelPlugs, tedy čtyři vidličky, pokud byste ty své původní uložili někam tak hluboko nebo dobře, že byste je při plánované cestě nemohli najít.
PowerCube Extended a Extended USB
Tyto dva modely jsou v podstatě stejné jako modely už popsané, tedy Original a Original USB. Jediné, čím se liší, je to, že nemají zástrčku, ale ta je nahrazena 1,5metrovým kabelem, takže mohou sloužit jako prodlužka. S každým tímto zásuvkovým modulem dostáváte držák s oboustranně lepicí samolepkou, který si připevníte na stůl. A na něj pak nasunete jednou (pozor jen jedinou, tuto vlastnost nemají všechny zásuvky na kostce!) zásuvkou PowerCube a pootočením ji zafixujete třeba na stole. Garantuji vám, že to přispěje k zpřehlednění vašeho domácího připojovacího schématu oproti prodlužovacím šňůrám se sadou zásuvek v řadě. Jediná nevýhoda při využití stolního držáku je ta, že přijedete o jednu zásuvku, takže v případě Exdended máte k dispozici čtyři a u Extended USB pak jen tři plus dvě USB. Ale: zase můžete využít toho, že můžete připojit do horní zásuvky další kostku PowerCube (třeba Original) a tak se z tohoto spojení vyklube najednou osm přípojných míst (pro variantu Exdended) nebo sedm míst (pro variantu Extended USB). A tohle je prostě super.
Barvy zásuvek verze Extended je červená a u varianty Extended USB pak tmavě šedá.
Řešení rozvodu v pracovně
Nedá mi to, abych vám popsal mou situaci: vedle pracovního stolu mám skříňku s tiskárnou. Na ní jsem měl položeny tři prodlužovací šňůry s natočenými zásuvkami o 45°. Celkem jsem v ní měl připojena tato zařízení: tiskárnu, monitor, aktivní reprosoustavy, směrovač, dvě síťová úložná zařízení NAS, napájení notebooku a ještě jsem připojoval i externí pevný disk pro zálohování. To je osm zařízení. Ale: externí pevný disk a NAS používají - jak už víte - externí adaptér velkých rozměrů, takže jeden takový mi zakryl dva otvory v rozvodné liště. Z používaných osmi zásuvek jsem měl tři překryty adaptéry, takže pětizásuvková lišta, do které byla připojena další lišta se čtyřmi zásuvkami, odkud byla připojena další čtyřzásuvková lišta, byly neustále obsazeny. Když to spočítáte, měl jsem čtyři zásuvky v první, tři v druhé a v poslední čtyři. To je celkem jedenáct zásuvek, tři byly překryty adaptéry, takže jsem měl volných jen osm zásuvek. A všechny byly obsazeny.
Řešení s PowerCube je o dost elegantnější, i když se zasunutými adaptéry to vypadá jak vánoční stromeček, posuďte sami. Na stole je přilepen držák, ve kterém je Extended PowerCube a v něm Original PowerCube. Mám tedy „dole" volné tři zásuvky a „nahoře" jich mám volných pět. Celkem tedy osm. To vše je ale mnohem elegantnější řešení než to s prodlužovacími šňůrami! A protože externí disk pro zálohování připojuji jen někdy, mám neustále volnou jednu zásuvku nahoře, která se hodí na připojení testovaných zařízení. Možná se ptáte, proč jsem nepoužil variantu USB? To proto, že v mém monitoru mám rozbočovač na čtyři USB s napájením do 2 A, takže mi z monitoru visí dva USB napájecí kablíky, kterými dobíjím mobil a zapůjčená zařízení k testování.
Vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, než začnete doma budovat rozvodné hnízdo, které s pomocí PowerCube vyřešíte velmi elegantně a snadno.
PowerCube Docks
Pokud chcete přemisťovat některou ze zásuvek PowerCube, můžete si přikoupit sadu dalších tří úchytek, na které pak PowerCube můžete umístit. Ke každé z nich je tu opět oboustranná lepicí páska, takže držák můžete mít třeba na pracovním stole a další třeba na skříni, samolepicí páska drží i na stěně.
V každé PowerCube je jedna (jediná!) zásuvka vybavena možností nasadit na úchytku a pootočením ji v ní aretovat. Víc není třeba říkat, snad jen to, že samolepky se nalepí zespodu na úchytku po stranách a po vyhledání vhodného místa se na něj přilepí. Lepicí pásky drží neuvěřitelně dobře.
PowerBar
Poslední věc, kterou vám chceme představit v praxi, je lišta PowerBar v červenobílém provedení a PowerBar USB v šedobílém provedení. Jejich výhodou je, že používají úzkou zástrčku a nabízejí čtyři úzké síťové zásuvky u verze PowerBar nebo dvě ploché síťové zásuvky a dvě zásuvky USB u verze PowerBar USB. Výrobce dodává v sadě ještě držák, který lze opět pomocí dodávané oboustranné samolepky upevnit třeba na skříňku, abyste měli PowerBar po ruce tam, kde ho potřebujete. Držák výrobce opět vymyslel skvěle, upevnit ho můžete tak, aby osa zásuvek byla rovnoběžná s rovinou stolu nebo jen „naklopit" směrem vzad, takže pokud máte zásuvky na pracovním stole, budou vám „koukat do očí", protože budou oproti rovině stolu nakloněny asi o 30° směrem nahoru, při montáži na desku stolu zespodu, pak logicky o 30°dolů. PowerBar se z úchytky vyjímá snadno, nic nedrhne, takže jej můžete i přemístit a poté jej zase vrátit „na základnu".
Praktické řešení s PowerBar USB: Upevnil jsem držák na noční stolek a do něj umístil PowerBar USB. V něm mám dva USB kabely a tak v noci mohu nabíjet telefon a případně i tablet. Do síťové zásuvky jsem pak zasunul zástrčku od noční lampičky a jednu úzkou síťovou zásuvku mám jako rezervu.
Co se týče elektrických vlastností, oba USB porty mají proudovou ochranu nastavenu - jak už víte - na 2,1 A, každá z USB zásuvek má své vlastní jištění na 2,1 A. Maximální proudový odběr současně připojených síťových zařízení by neměl překročit 10 A! Pojistka tu ale není! Součet maximálních příkonů připojených zařízení může být maximálně 2300 W!
Shrnuto
Nikdy jsem si nemyslel, že je možné věnovat tolik místa tak běžné věci, jakou jsou rozdvojky a prodlužky. Až do té doby, než jsem si na doporučení prodavače koupil PowerCube a musel jsem o tom napsat. Nejde totiž o běžné zásuvky, ale o zásuvkové systémy. Na nich mě zaujalo nejen bezvadné a elegantní provedení, ale i špičková ergonomie, kdy řešení kostek je takové, aby si připojovaná zařízení nevadila, a přitom jste ušetřili maximum prostoru. Tak třeba jedna PowerCube Extended s v ní zapojenou PowerCube Original USB nahradí hned tři v sérii zapojené prodlužovačky. Tím, že lze PowerCube Extended umístit na přilepený držák, stejně jako PowerBar, to ještě zvyšuje operativnost nasazení a užitkovost těchto výrobků.
Myslím si, že cena RedDot Award 2014 směřovala přesně tam, kam měla, protože tohle jsou výrobky, které vám - i svou veselou barevností - zpříjemní život. Ale abych jen nechválil, našel jsem na nich i jednu závadu - totiž kontakty. Než se zásuvky tak zvaně „ochodí" častým zasunováním a vysunováním zástrček přístrojů, jdou tyto zprvu zasunovat velmi ztuha. Já vím, že to dělá každá nová zásuvka, ale jak na naprosto dokonalé věci najít alespoň něco, co by se jí dalo vytknout?
Pokud tedy v moderní domácnosti budete řešit problém třeba toho, že vám na kuchyňské lince nezbylo zásuvek, poohlédněte se po PowerCube. Pozor ale na příkon současně používaných spotřebičů!
Ocenění tento zásuvkový systém už dostal, zbývá tedy poslední věc: vyjádřit se k cenové hladině. I když se na první pohled může zdát, že kupujete věc ne úplně levnou, za jednu PowerCube Original dáte 359 korun, ve verzi se dvěma USB pak 539 korun, popřemýšlejme.
Rozdíl mezi normální verzí PowerCube a verzí USB je tedy 180 korun. No-name nabíječka stojí běžně kolem stovky (originál i třikrát víc) a umožní připojit jedno zařízení, ke stejné funkčnosti byste tedy potřebovali dvě, to jsou dvě stovky, takže koupí USB verze PowerCube už šetříte dvacku. Musíte si ale - oproti nabíječce - přikoupit USB kablíky.
A teď si zdůvodníme koupi základní verze. Pokud si koupíte tak zvanou „rozdvojku", zaplatíte za ni kolem osmdesáti korun až stokoruny. A budete mít dvě velké síťové zásuvky a jednu malou. PowerCube Original jich nabízí pět a velkých. A dvě „rozdvojky" do sebe nezapojíte. Takže to není správné srovnání. Pokud si koupíte srovnatelnou věc, totiž prodlužovačku s 1,5mterovým a pěti zásuvkami natočenými o 45°, její funkčnost bude pochybná, pokud do ní připojíte větší adaptéry - viz článek. Její cena bývá něco přes tři stovky. Takže dát o padesát korun za elegantní a promyšlenou věc, která uspořádá vývody z vašich nabíječek, nebo koupit základ domácího kabelového hnízda, je nasnadě.
Sečteno a podtrženo: PowerCube a PowerBar jsou výrobky určené přesně pro vaši dnešní moderní a hlavně CHYTROU domácnost!
A ještě něco, výrobce, společnost Allocacoc, chystá další novinky, takže brzy se na trhu objeví kostky s možností bezdrátového nabíjení nebo bezdrátová nabíječka jako podložka…
Zveřejněno: 14. 03. 2015