Zdražuje se – a bude hůř…

Potřebovali jste si koupit v poslední době třeba nějaký výkonný notebook? Nebo stolní počítač? A chtěli jste ho hned? To bylo překvapení, že nejsou nebo mají neskutečně dlouhé dodací lhůty, delší než kdysi hodně dávno v Tuzexu…

Dodací lhůty podle mých kamarádů, prodejců výpočetní techniky, se u značkových výkonných počítačů dostaly až na 180 dní! A pokud chcete zrovna koupit nějaký výkonný notebook, podle hlášení mého jiného kamaráda, máte taky smůlu. Budete čekat – a někdy ani nebudete vědět, jak dlouho budete čekat, takže vyvrhnete příšernou palbu třeba za herní notebook, který má výkon, super grafiku, ale na vaše potřeby je to „trochu moc“. Není ale jiná cesta, když takové zařízení potřebujete.

Nedávno jsme psali o tom, že se zdraží baterie do nositelné techniky. Teď to vypadá, že si budeme muset přihodit i několik procent nebo až jejich desítek za nákup výpočetní techniky. Ba co víc, ale počítač si neodnesete rovnou, ale budete na něj čekat. A možná i hezky dlouho.

Na vině je covid-19, který donutil spoustu lidí vybavit počítačem nebo notebookem či nějakým tabletem s velkou úhlopříčkou své ratolesti, aby se mohly účastnit distančního vzdělávání. Anebo si postavili domácí kancelář, home-office. A když už takový stroj kupovali, koupili raději ten dražší, od kterého očekávali „lepší“ parametry, rychlost, výkon, lepší grafiku, vybavení, u notebooku výdrž. A taky zohledňovali to, že výkonnější stroj bude déle na parametrech pro běžné použití. A je zcela bez debat, že zásoby některých modelů se na skladech začaly povážlivě krátit.

Bohužel se ale začaly krátit o dodávky, díky výpadkům ve výrobních závodech, kde pracovníci prodělali covid-19 a tak závod nemohl plnit slíbené objemy. A protože žijeme v tržním hospodářství, tak je jasné, že nedostatek se bude vyvažovat prostřednictvím vyšší ceny. A tak obchodníci museli přitvrdit, protože distributoři taky přitvrdili. Zaplatí to samozřejmě zákazník.

Ve středu jsme se při sledování Událostí musel smát. Hovězího masa a kuřecího masa je prý nadbytek, a tak jejich cena poklesla za poslední dobu, přesně si to už nepamatuji, snad o 10 % nebo i víc. Nevím ale kde, protože kuřecí prsní řízky stojí furt stejně a nikdo je nedává levněji, snad kromě akcí v hypermarketech.

No – a výpočetní techniky nadbytek zrovna není – a tak bude dražší. Nikdo vám neřekne o kolik a u které značky a možná společnosti sledující cenové pohyby pak uvedou – nebo raději neuvedou –, o kolik procent zase budeme platit víc a za co. A nikdo rovněž neřekne, jak třeba obří nákladní loď, která pod vedením amatérů uvázla v Suezském průplavu v bahně prý díky nepříznivému větru, ovlivní ceny zařízení, která byla po dlouhou dobu uskladněna na nepohybující se lodi. Ale nejde jen o ni, jde o frontu lodí, které čekaly, až se „Suez“ uvolní…

Budeme si muset sáhnout hlouběji do kapes, to je jasné. A tak, pokud reálně něco chystáte koupit, vyberte to, co je – a co vám vyhovuje – a jděte do toho. Neváhejte s nákupem. Teď je ještě čas. Protože třeba už na těchto stránkách avizované zdražení baterií a akumulátorů se jistě za chvíli promítne i do cen celých nových nositelných zařízení…

Milan Loucký, šéfredaktor

Doplňkové foto: Pixabay

Zveřejněno: 16. 04. 2021