Čas potřebný k aktualizaci softwaru lze využít produktivně

Ani tak rutinní a nudná záležitost, jakou je pravidelná aktualizace softwaru, nemusí nutně znamenat promarněný čas strávený lelkováním. Společnost Kaspersky v rámci své akce Pain in the neck (Bolest v zátylku, ale také nuda nebo otrava) zkoumala přístup uživatelů k aktualizaci jejich zařízení.

Podle průzkumu, který v dubnu 2021 realizovala prostřednictvím agentury Savanta na vzorku 15 tisíc respondentů, čtyři z deseti (40 %) věří, že čas potřebný pro aktualizaci software lze strávit produktivně, a také to ve svém každodenním životě dokazují v praxi.

Aktualizace softwaru neslouží jen k instalaci nových funkcí či uživatelského rozhraní, jsou velmi důležité i kvůli zabezpečení. Výrobci softwaru své produkty pravidelně testují a hledají možná zranitelná místa, která by se mohla stát cílem nejrůznějších útoků. Včasná instalace aktualizací tudíž slouží jako efektivní obrana proti kyberzločincům. Samozřejmě vyžaduje jistý čas, ale ten se dá využít prospěšným a produktivním způsobem.

Na tomto závěru se respondenti v zásadě shodují – 40 % z nich uvádí, že se čas nutný pro aktualizace dá využít účelněji, i když to může mít vliv na produktivitu, a 39 % oceňuje, že si může dát při využívání moderních technologií pauzu.

Vítaná přestávka od práce na počítači

Uživatelé během instalace většinou přecházejí k jiným aktivitám. Například 31 % respondentů se pokouší vypnout a relaxovat (dívají se na televizi nebo si čtou knížku), 18 % se věnuje vaření a 9 % dává přednost sportu nebo procházce. Téměř čtvrtina (23 %) respondentů ale pokračuje v tom, co dělala dosud, jen na jiném zařízení.

Navzdory všem výhodám 50 % respondentů většinou neinstaluje aktualizace hned poté, co jim je systém nabídne a zpravidla instalaci o nějakou dobu odloží. Nejčastěji proto, že v danou chvíli mají moc práce (30 %), nechtějí hned přestat používat své zařízení (26 %) nebo nechtějí zavírat spuštěné aplikace (25 %). 63 % z nich nevidí v odložení aktualizace žádný problém.

„Když se na zařízení instaluje aktualizace, má rozhodně smysl přejít na jiný přístroj. A samozřejmě je i dobré strávit potřebný čas sportem, vařením či meditací – na chvilku to člověka vytrhne z pracovní rutiny, můžete si odpočinout a dobít baterie. Potěšilo nás, že se podle průzkumu hodně lidí věnuje zdravým aktivitám, je to skvělý příklad pro ostatní. Vylepší to nejen náladu, ale i produktivitu,“ říká Maria Namestnikova, vedoucí týmu GReAT pro Rusko ve společnosti Kaspersky.

 


Zveřejněno: 18. 05. 2021