Dvoupásmový router postavený na Wi-Fi 6

Výrobce síťových zařízení Mercusys uvádí na trh AX3000 bezdrátový gigabitový router Mercusys MR80X, díky kterému můžete ve své domácnosti či kanceláři vytvořit stabilní bezdrátovou Wi-Fi síť, a vychutnat si domácí zábavu bez zpoždění, s rychlostí až 3 Gbit/s a to vše v elegantním futuristickém designu.

Rychlost 3 Gbit/s je rozdělena do dvou frekvenčních pásem, přičemž obě fungují souběžně. Pro pásmo 2,4 GHz, které je určeno pro méně náročné online aktivity typu běžného surfování na webu, je z této rychlosti vyhrazeno 574 Mbit/s, pro 5GHz pásmo, určené ke streamování videa nebo hraní on-line her, pak zbývajících 2 402 Mbit/s.

Díky čtyřem externím anténám s vysokým ziskem a technologii Beamforming (modelování paprsku) je posílena stabilita připojení v celé domácnosti. Silný bezdrátový signál Wi-Fi tak díky tomu naleznete v každém koutě, i tam, kde jste měli s připojením doposud problémy. Vyšší efektivitu připojení si pak berou na starosti technologie MU-MIMO a OFDMA, které routeru MR80X umožňují komunikovat s větším množstvím koncových zařízení najednou bez kompromisů v rychlosti a stabilitě. Znamená to tedy vyšší propustnost Wi-Fi sítě pro jednotlivá zařízení. Uváděna je zde dokonce čtyřikrát vyšší kapacita než u starších technologií, na nichž nejspíš dosud stojí vaše domácí Wi-Fi síť.

Router Mercusys MR80X navíc nabízí i kabelové připojení v gigabitových rychlostech díky plně gigabitovým portům pro koncová zařízení, jež nechcete nebo nemůžete připojovat bezdrátově (jedná se o 1 gigabitový WAN port a 3 gigabitové LAN porty). Gigabitové porty můžete využít třeba pro připojení stolních počítačů, IPTV, externích úložišť nebo herních konzolí. K dispozici je i režim přístupového bodu (AP), díky němuž můžete rozšířit kabelovou síť pomocí bezdrátové sítě.

Veškeré nastavení probíhá skrze intuitivní webové rozhraní pro komplexní konfiguraci domácí bezdrátové sítě. Router Mercusys MR80X podporuje nejnovější šifrovací standard WPA3, který poskytuje vylepšenou ochranu celé Wi-Fi sítě a dokáže koncová zařízení a soukromá data efektivněji chránit před odposloucháváním a tzv. brute-force útoky (útoky hrubou silou). 128bitové šifrování je považováno za logicky neprolomitelné a vytváří efektivní ochranu proti bezpečnostním hrozbám a potenciálním narušitelům.

K dalším funkcím routeru Mercusys MR80X se řadí také technologie Smart Connect, jež spojuje obě frekvenční pásma, tedy pásmo 2,4 GHz i 5 GHz, do jediné sítě Wi-Fi s jediným SSID identifikátorem (názvem sítě). Vaše koncová zařízení si tak mohou sama inteligentně zvolit aktuálně nejlepší dostupné pásmo se silnějším signálem, které v daný okamžik nabízí vyšší rychlost. Vaše koncová zařízení budou fungovat optimálně i ve chvíli, kdy se s nimi právě budete pohybovat po domácnosti.

Díky funkci Target Wake Time je zase snížena spotřeba energie u mobilních a IoT zařízení v průběhu datových přenosů. Díky tomu dochází k prodloužení výdrže jejich baterie a méně častému nabíjení. Další funkce BSS Color zase minimalizuje narušování signálu sousedními sítěmi, čímž dále roste efektivita datových přenosů.

Zveřejněno: 21. 06. 2022