Firmy jsou stále závislejší na úrovni svého IT

Dnes začala největší IT konference v ČR, TechEd Online 2021. Zúčastnění odborníci se v její úvodní části shodli, že dobře zvládnutá IT infrastruktura je pro firmy v současné době podmínkou úspěchu, v posledním roce ji musela polovina z nich inovovat.

Je totiž čím dál tím důležitější, aby firemní systémy byly flexibilní, zvládly obsluhovat uživatele, kteří do nich vstupují vzdáleně, a byly dostatečně robustní, aby firma dokázala reagovat na měnící se potřeby. Firmy také potřebují efektivně získávat data pro analýzu a plánování, a především, zajistit bezpečnost svých systémů.

„Úniky dat způsobují firmám největší škody. Tento nekončící boj se koná na mnoha frontách – data se ocitají na počítačích jednotlivých uživatelů, serverech, v emailech, v cloudu, ukládají se, stahují se, sdílí se a přenáší po sítí. Všude tam je třeba je chránit. Podle statistik by 64 % úniků dat bylo zamezeno, kdyby společnost používala technologie předcházející ztrátě dat (DLP technologie). Ale aby byla taktika ochrany účinná, musíme zacelit i nejmenší skuliny pro úniky,“ charakterizuje nelehkou situaci při ochraně firemních dat jeden z přednášejících, Lubomír Ošmera.

Bezpečnost ale není jediným tématem konference. Již tradičně pro české, ale i slovenské IT odborníky, shrnuje informace o novinkách z prestižních odborných konferencí a seminářů pořádaných po celém světě a vývojářských akcí společnosti Microsoft. Nabídne například informace o strojovém programování, možnostech optimalizace aplikací, ale i o tom, jak optimálně vyhodnotit a využít získaná data.

„Rychlý skok v digitalizaci v posledním roce způsobil to, že zájem o IT odborníky ještě vzrostl. Největší je o programátory a datové specialisty, zvyšující se počty útoků vyžadují efektivní ochranu firemních systémů. Vytížení těchto odborníků je stále větší, zároveň si ale také potřebují doplňovat své znalosti a mít přehled o nejnovějším vývoji. Naše dvoudenní konference se proto soustředí na to nejdůležitější, co se probírá na odborných konferencích i fórech po celém světe a ve zhuštěné podobě to nabízí české a slovenské odborné veřejnosti,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS.

Největší česká konference TechEd pokračuje i zítra. Její 19. ročník ale vzhledem k pandemické situaci mohou hosté shlédnout a diskutovat o tématech pouze v online prostředí.

Zveřejněno: 19. 05. 2021