Podzimní FAST DAY přilákal nákupčí z celého světa

Ve čtvrtek 6. října proběhl v prostorách pražského výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech FAST DAY – největší veletrh spotřební elektroniky v České republice. Letošního ročníku tradiční výstavy se zúčastnil rekordní počet návštěvníků. Téměř dva tisíce hostů z B2B segmentu se sjelo z mnoha koutů Evropy i zemí MEA Regionu.

Na ploše 5000 m2 představilo svou nabídku pro vánoční trh a rok 2023 na sedmdesát značek spotřební elektroniky, nářadí, telekomunikační, kancelářské a zahradní techniky. Mezi vystavovanými značkami byly Sencor, Philco, Fieldmann, Yenkee, Buxton, Lamart, Panasonic, LG, BEKO, Whirlpool, Hisense, Haier, Mora, Amica, Lenovo, Asus, HP nebo Xiaomi a řada dalších zvučných světových značek.

„Výstava nám potvrdila stále rostoucí vliv umělé inteligence, internetu věcí a dalších technologií, které najdeme v chytrých zařízení počínaje výpočetní technikou, přes spotřební elektroniku až po vybavení kuchyní nebo zahradní techniku. Největšímu zájmu se tak těšily již tradičně stánky Sencor, Philco, Beko, LG, Samsung nebo Electrolux, ale i SodaStream, neustále šířící oblibu výroby domácí perlivé vody v ČR,“ říká Marek Bolega, FAST ČR.

Další rozvoj čeká chytrá zařízení, která se z kategorie „propojených“ dostávají do oblasti „spolupracujících“, kdy třeba chytré televizory využívají umělou inteligenci k úpravě zvuku a obrazu vzhledem k okolnímu prostředí nebo rozpoznávání řeči pro jejich ovládání. Zároveň se ale vylepšují i jejich operační systémy a roste počet lokálních a lokalizovaných aplikací. Příkladem mohou být televizory Sencor s rychlým operační systémem VIDAA, řadou českých aplikací jako Voyo, SledovaniTV, Lepsi.TV nebo Televize Seznam, doplněné celosvětovými aplikacemi YouTube, Netflix, Amazon Prime, Disney+, apod. Pro rok 2023 by měla moderní televize mít také WiFi a poskytovat služby jako zrcadlení obrazu.

V oblasti vybavení domácnosti je patrný nárůst jednoúčelových robotických zařízení, mezi jejichž typické zástupce patří vysavače. U těch se stále vylepšuje s využitím kamer, infrasenzorů i laserových systémů jejich přesnost, orientace v prostoru a zároveň roste výkon, kterým přístroje se schopností současného zametání a mopování využívají extrémní podtlak pro perfektní úklid. Rostoucí požadavky na možnost používat domácí vybavení kdekoliv pak přináší do domácnosti bezdrátové spotřebiče s integrovanými bateriemi. SDA – aku systém – bezšnůrové spotřebiče do domácnosti, které chystá značka Sencor na trh již pro tyto Vánoce.

Inovace a změny se nevyhýbají ani tradičním pomocníkům jako jsou výrobníky perlivé vody nebo nádobí. I v těchto oblastech si značky připravily na příští rok novinky. SodaStream, špička v oblasti přípravy sycené vody a ochucených nápojů představila limitovanou edici SPIRIT Cocktail Party, která obsahuje populární výrobník Spirit v černé barvě, dvě lahve typu FUSE v designu Cocktail Party a je doplněna o originální příchutě světoznámých koktejlů, Mojito a Italian Spritz.

Pro příznivce kávy představila značka SAGE nový kávovar Barista Express Impress, který zvládne připravit kávu do jedné minuty, bez nekomfortní manipulace nebo nepořádku z rozsypané kávy.

Na dynamický rozvoj trhu domácích spotřebičů reaguje i „hloupé“ nádobí. Svým uživatelům nabízí možnost využití na všech typech sporáků - plynovém, elektrickém, sklokeramickém i indukčním. Výrobce nádobí LAMART přišel pro zájemce o univerzální nádobí se sedmi kusovým setem NEREZ POUR LT1119 z nerezavějící oceli, což je mimochodem také materiálový trend v provedení přístrojů a kuchyňského nábytku. Špičkovým řešením v případě tohoto setu jsou top funkce cedící poklice s dvěma velikostmi cedících otvorů a výlevky na samotných hrncích.

V oblasti domácí zábavy je na řadu let zřejmý růst obliby gamingu nejen mezi mladou generací, ale čím dál větší oblibu získává i mezi boomery. Proto značka YENKEE připravila herní příslušenství Panzer s možností individuálního přizpůsobení, které je vhodné pro začátečníky, ale i pokročile hráče. Nová řada nabídne herní sluchátka, myš i klávesnici.

Na veletrhu se představila i značka Wahl – historicky první výrobce elektrických střihacích strojků. Její zakladatel Leo Wahl požádal o patent na elektromagnetický zastřihovač vlasů ve Spojených státech v roce 1919 a do konce roku 1920 prodal již několik tisíc kusů. Premiéru na veletrhu měla i značka Ecovacs, patřící mezi přední výrobce robotických vysavačů.

Výstava poukázala na sílící důraz nejen na integraci zařízení do systému chytrých domů, ale potvrdila snahu výrobců vyhovět požadavkům na udržitelnost a snížení energetické náročnosti. 

Zveřejněno: 12. 10. 2022