Češi mají esportovce za nezdravé a líné asociály. Realita však ale překvapí!

Sedí celé dny za počítačem, vedle klávesnice energeťák, chipsy a burger. Slunce nebo živé kamarády neviděl již několik dní a doběhne tak maximálně na toaletu. Říkáte si, že přesně takto bude vypadat profesionální hráč videoher? Dál od pravdy už snad ani být nemůžete. Kaufland v rámci spolupráce s esportovým týmem Sinners porovnal názory i životní styl běžných Čechů a profesionálních hráčů a vyvrací nejčastější mýty o životě herní komunity.

Profesionální hráče neboli esportovce vnímá jako skutečné sportovce jen každý desátý Čech (12 %). Svým životním stylem a přístupem ke stravě, kondici nebo mentálnímu zdraví by ale mohli být esportovci pro mnohé vzorem.

Zatímco běžný Čech tráví u obrazovek ve volném čase v průměru 2–3 hodiny denně, u profesionálních gamerů je to více než osm hodin.

Zdravý Čech a nezdravý hráč. Nebo je to naopak?

Naopak to vypadá, že Češi svůj vlastní životní styl projektují i do názorů na hráče her. Podle Českého statistického úřadu ohrožuje obezita každého pátého Čecha, nadváhou trpí dalších 47 % mužů a 33 % žen. Čtyři z deseti Čechů se také nevěnují vůbec žádné sportovní aktivitě a muži u nás mnohem častěji, než ženy nezařazují do svého jídelníčku čerstvou zeleninu či ovoce. Nepřekvapí proto, že podle průzkumu polovina Čechů není spokojena se svým zdravotním stavem a kondicí (51 %).

V tom, jak se dobrat zdravějšího, spokojenějšího života i dobré fyzické kondice, by jim přitom mohli profesionální hráči být vzorem, i když si to myslí jen desetina Čechů. O vítězství nebo prohře v turnaji často rozhodují detaily. „Proto je pro nás velmi důležité být fit nejen po fyzické stránce, ale také si udržovat psychickou pohodu,“ říká Moritz Straube, CEO týmu Sinners. Aktivnímu pohybu se proto denně nebo několikrát do týdne věnuje 65 % profesionálních hráčů, polovina do svého jídelníčku denně zařazuje ovoce i zeleninu a třetina si alespoň jednou denně vaří z čerstvých surovin.

Mnohem častěji, než běžní Češi tráví čas offline se svými přáteli. Alespoň jednou denně tak činí více než polovina hráčů, u běžné populace je to jen zhruba pětina. A i kdyby se mohlo zdát, že hraní her zabírá profíkům většinu dne, až 27 % z nich spí denně přes osm hodin a doporučovaných 6–8 hodin věnují spánku téměř všichni (70 %).

Zdraví hráči vzorem pro mladou generaci

Průzkum tak ukazuje, že zejména mezi rodiči panují ke hraní videoher poměrně silné stereotypy. „Profesionální gameři by přitom mohli být pro mladé lidi vzorem v tom, jak se o sebe starají – často si vaří z čerstvých surovin, pravidelně konzumují zeleninu i ovoce a důraz dávají také na mentální zdraví,“ říká Petr Hoffman, Head of digital ve společnosti Kaufland ČR. Vyváženou a zdravou stravu přitom Kaufland považuje za jeden ze základů pro přípravu na jakýkoliv profesionální výkon.

Esportovcům pomáhá k co nejlepším výkonům nejen pravidelný trénink a intenzivní týmové kempy, kde se kromě hraní her dbá i na regeneraci a odpočinek. Důležité je také složení stravy s důrazem na potraviny, jež mají příznivý vliv na soustředění. Mezi ně patří například brokolice, špenát, vejce, ryby, či hořká čokoláda. Opačný efekt má naopak cukr či tučná jídla, která proto špičkoví gameři v jídelníčku omezují. „Abych dokázal podávat konzistentní špičkový výkon, je pro mě vyvážená, konzistentní a pravidelná strava základem. Každé ráno ovesná kaše, k obědu kuře nebo losos, hodně zeleniny. Můj denní jídelníček by se s trochou nadsázky dal srovnat s krabičkovou dietou,“ říká Patrik „Zero“ Žúdel z týmu Sinners.

Obliba esportu prudce roste

Hraní počítačových her a videoher vnímá stále většina lidí jako zábavnou volnočasovou aktivitu. V posledních letech ale rychle roste obliba takzvaného esportu – organizovaného soutěžního hraní na profesionální úrovni. Nejde přitom jen o příjmy z prodeje mediálních práv a sponzoringů, které loni v globálním esportu přesáhly jednu miliardu amerických dolarů a v Česku se odhadují na zhruba 150 milionů korun ročně. Svými příjmy v řádu milionů dolarů se špičkovým světovým sportovcům začínají přibližovat i nejlepší hráči. „Pokud jste na vysoké úrovni, můžete se esportem živit už i v Česku. Špičkový hráč se dnes bez problémů hraním her uživí,“ říká Straube.

O průzkumu

Průzkumy „Zdravý hříšník“ mapující životní styl profesionálních hráčů her a videoher a názory běžných Čechů na ně realizoval Kaufland v září 2022. Prostřednictvím online panelu vyzpovídal celkem 29 profesionálních hráčů a 2100 Čechů ve věku 18–65 let.

Zveřejněno: 21. 10. 2022