Chytré domovy pro seniory v České republice

Diakonie Českobratrské církve evangelické a technologická společnost Sigfox spustily v Česku projekt chytrých domovů pro seniory. S péčí personálu pomáhají čidla napojená na internet věcí (IoT). Technologie průběžně sleduje kvalitu prostředí, bezpečí klientů i spotřebu energií. Po úspěšném otestování v ostrém provozu ve dvou domovech pro seniory na východní Moravě bude Diakonie technologii zavádět i do dalších svých zařízení v Česku.

Diakonie je druhým největším nestátním provozovatelem sociálních služeb v České republice. Spravuje více než 150 zařízení po celé zemi, ve kterých ročně pečuje o přibližně 21 tisíc klientů. Její tým tvoří přes dva tisíce pracovníků a využívá také pomoci stovek dobrovolníků. „Hledali jsme inovativní řešení, které posune naši péči o seniory a potřebné na další úroveň. Chytrá technologie zajišťuje vyšší komfort pro naše klienty a zároveň znamená úlevu pro personál, protože nahrazuje část jeho práce,“ vysvětluje Jan Soběslavský, ředitel Diakonie.

V chytrých domovech pro seniory je nainstalováno hned pět typů inteligentních čidel. Velký význam má čidlo, které hlídá kvalitu vzduchu. Ve chvíli, kdy se zvyšuje koncentrace CO2, dává personálu signál, že musí vyvětrat. Součástí setu čidel od Sigfoxu je i kouřový a záplavový detektor, který upozorní na vzniknuvší požár nebo havárií vody. Vedle zabezpečení budovy řeší chytrá technologie také energetiku domova pro seniory. Speciálně vyvinutá čidla pro dálkový odečet energie umožnují mít neustálý přehled o spotřebě energií.

Důležitým zařízením, které může přímo zachránit lidský život je chytré tísňové SOS tlačítko. Ve chvíli, kdy se seniorovi přitíží, může si pomocí něj zavolat pomoc personálu. Na rozdíl od běžného nouzového tlačítka funguje bez připojení k elektřině či internetu. Je napájeno pomocí miniaturních baterií s životností přes pět let.

Zveřejněno: 09. 11. 2021