Detekce spywaru vzrostly v červenci téměř na třetinu

Spyware Agent Tesla zůstává největší hrozbou pro uživatele operačního systému Windows v Česku, a to s téměř třetinou všech zachycených detekcí. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb za letošní červenec od společnosti ESET.

Bezpečnostní specialisté i přes převládající kampaně v cizích jazycích varují před manipulativní e-mailovou komunikací s česky pojmenovanými přílohami. Spyware může být rizikem především pro uživatele, kteří opakovaně používají stejná hesla u svých online účtů.

Poslední data z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro uživatele operačního systému Windows v Česku potvrdila výrazný nárůst detekcí u dlouhodobě sledovaného spywaru Agent Tesla. Ten se v červenci objevil téměř ve třetině všech případů.

„V červenci jsme u spywaru Agent Tesla zaznamenali větší podíl detekcí. S ohledem na statistiky z předešlých měsíců se tak jednalo o významnější nárůst jeho výskytu v českém prostředí. Útočné kampaně tentokrát nebyly přizpůsobeny na míru českým uživatelům a e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se infostealery šíří, se tak neobjevovaly s českými překlady. Dle našich aktuálních pozorování je to ale pouze přechodné a v následujícím období se s českými překlady opět budeme setkávat,“ shrnuje vývoj kybernetických hrozeb Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Útočné kampaně spywaru Agent Tesla proběhly 11., 20. a 24. července. Nejčastěji zachycenými přílohami, v nichž útočníci malware ukrývali, byly soubory s názvy „IMG000000012072023 Scan_Remittance CA15 SKMBT Filled .exe“ a „DBNote - CRNote - MBL HBL KGNSA2212999 CA15-CB13 Statment DOCS.exe“.

Na nebezpečnou komunikaci upozorní naléhavost nebo strojový překlad

V případě dalších nejčastěji zachycených škodlivých kódů již bezpečnostní specialisté objevili pokusy o české překlady názvů e-mailových příloh. Nejčastěji zachycené nebezpečné přílohy byly v případě spywaru Formbook „Copia di pagamento.exe“ a „RE NaléhavéĠ_o 4501226854., pdf.exe“, v případě malwaru Agent.QMG pak „6480754836_AWB_20230727_411.vbs“ a „Produkt nové objednávky.vbe“.

„Na jedné straně mají útočníci po ruce nástroje umělé inteligence, které jim s lepšími překlady mohou do velké míry pomoci. Na druhé straně se ale stále setkáváme s překlady, které jsou nápadně strojové a uživatele mohou již při prvním pohledu upozornit na to, že něco není v pořádku,“ říká Jirkal. „Můžeme také nadále vidět osvědčenou strategii útočníků, kterou využívají v komunikaci se svými potenciálními oběťmi – prostřednictvím zaslané e-mailové zprávy s přílohou chtějí v uživatelích vyvolat pocit naléhavosti a stále také sázejí na to, aby zaslané dokumenty vypadaly jako nějaké platební doklady. Jedná se o typické případy manipulativní komunikace, jejímž cílem je uživatele zmást a přinutit ho přílohu ve chvíli nepozornosti nebo ve spěchu spustit.“

Riziko je vysoké pro účty se stejnými hesly

Útočníci využívají infostealery, mezi které spadá právě také spyware, k odcizení přihlašovacích údajů, které mohou následně přeprodat nebo dále využít, například ve snaze prolomit uživatelské účty automatizovanými útoky hrubou silou. Bezpečnostní experti upozorňují, že v nebezpečí jsou především uživatelé, kteří opakovaně využívají stejná hesla u více svých účtů.

„Hesla stále patří mezi nejsilnější bezpečnostní prvek v online světě, proto se na ně útočníci ve velkém zaměřují. Jak navíc roste počet našich účtů do celé řady online služeb, je stále těžší vymýšlet nová a spolehlivá hesla, která se navíc dobře pamatují a neopakují se. Uživatelům vždy doporučujeme, aby pro své účty využívali ideálně heslové fráze, tedy heslo v podobě nějaké věty, která se jim bude dobře pamatovat, a zároveň bude toto heslo dostatečně dlouhé a složité. K uchovávání svých přihlašovacích údajů by pak měli zvážit pořízení správce hesel, specializovaného programu, který hesla ukládá v zašifrované podobě a automaticky je doplní při přihlášení,“ říká Jirkal.

Správce hesel si mohou uživatelé pořídit samostatně nebo jako součást kvalitního bezpečnostního programu. Ten je také účinnou a spolehlivou obranou jak před spywarem, tak dalšími typy malwaru.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za červenec 2023:

1.            MSIL/Spy.AgentTesla trojan (31,32 %)

2.            Win32/Formbook trojan (7,42 %)

3.            VBS/Agent.QMG trojan (3,15 %)

4.            Win32/PSW.Fareit trojan (1,94 %)

5.            BAT/Runner trojan (1,71 %)

6.            MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,60 %)

7.            Win32/Rescoms trojan (1,02 %)

8.            Java/Adwind trojan (0,91 %)

9.            Win32/Qhost trojan (0,87 %)

10.         Win64/Rozena trojan (0,58 %)

Zveřejněno: 21. 08. 2023