Epson L6190 douška ke kvalitě tisku
Po uveřejnění naší recenze nám došlo několik e-mailů, které chtěly porovnat nebo zhodnotit kvalitu tisku multifunkčního zařízení Epson L6190.
Vybalili jsme proto znovu zařízení z krabice a provedli ještě několik zkušebních nátisků. O celé akci včetně našich zkušeností si můžete přečíst níže. Jako přílohu ve Fotogalerii přidáváme fotografie, u kterých je vždy vidět zdroj a výstup provedený na běžný papír či fotopapír vždy s příslušně nastavenými parametry.
Kvalita tisku
Je samozřejmé, že u multifunkční tiskárny určené prioritně pro tisk kancelářských dokumentů asi nebudete očekávat kdovíjak úžasně kvalitní barevný výstup na úrovni fotografií. K takovému výstupu je zapotřebí fotorealisticky tisknoucích tiskáren a speciální papír. Ostatně jestli bude koláčový graf oranžový nebo fialový, je asi většině uživatelů zcela volné, jde o informaci. O barvu až v druhé řadě. Přesto jsme ještě tiskárnu podrobili testu kvality tiskového výstupu a nutno říci, ve srovnání v předchozími modely, že byla překvapivě dobrá. Tedy, jak se to vezme. Pokud tisknete na obyčejný papír, kvalita tiskového výstupu s písmenky je přímo skvělá. Pokud tisknete obchodní grafiku, je barevné podání více než dobré. Pokud ale tisknete barevný obrázek, možná budete – pokud nejste realisty – trochu zklamáni. Barevné podání teplých polotónů příliš neodpovídalo předloze, navíc barvy byly velmi málo syté a čitelné. Bavíme se ale standardní kvalitě tisku a tisku na běžný papír! Nižší kontrast a spíše jen slabé podání barev přičítáme jedné věci. Nasákavosti papíru, který odebere barvě její „sílu“, takže barevné fotografie jsou ne příliš kvalitní a někdo může být výsledkem i trochu zklamán. Podobně to dopadlo tehdy, když jsme kopírovali zadní stránku jednoho časopisu na obyčejný papír ve standardní kvalitě tisku. Barva auta světle modré barvy byla podána kupodivu dobře, problém byl s pozadím, kdy tiskárna podala tmavší tóny o hodně světlejší, než jaké byly na předloze. Při tisku obrázků lidí mně přišly tváře spíše „hozené“ do žluta jako by tam chybělo více červené barvy. Zajímavé je, kresba detailů (vousy) byla dobře čitelná. Nakonec jsme zkoušeli tisknout profesionální fotografii klubíček bavlny v různých barevných odstínech. Výsledek je, že i tady byly barvy málo výrazné, navíc papír je po tisku zprohýbaný díky tomu, že z tiskárny vyjíždí celý mokrý – šlo o kontinuální tisk na plochu A4 s bílými okraji (multifunkce zvládá i bezokrajový tisk). Výsledkem by tedy mohlo být hodnocení, že kvalita barevného tisku ve standardní kvalitě není dobrá. Můj názor ale je, že takový výstup odpovídá cílovému zaměření tiskárny na tisk obchodní grafiky. Tady splňuje svůj účel velmi dobře. Navíc kvalita „písmenkového“ výstupu, jak jsme psali, je vynikající.
Chcete kvalitní fotky? Nesmíte šetřit!
Chce to nešetřit a zvolit vyšší kvalitu tisku a v případě, že chceme tisknout obrázky, musíte investovat – bohužel pro vás – i do kvalitního podkladu. Tedy netisknout na obyčejný papír, ale použít fotopapír a zvýšit kvalitu tiskového výstupu u tiskárny na maximum, označení například v mobilní aplikaci Epson Print jako Best. My jsme použili k testování tiskového výstupu foto papíry Epson DURABrite určený speciálně pro barevné tisky fotek a grafických výstupů špičkové kvality. A to, co sice pomalu, ale jistě lezlo z této multifunkce bylo o několik koňských délek vpředu před tím, co jsme doposud viděli před tím na běžném papíře. První, co vás ihned trkne, je to, že tmavší barvy jsou skutečně podány tmavěji a zvýšil se kontrast celé vytištěné fotografie. Konkrétně šlo o to, že dívce na fotografii ztmavly její brýle i barva laku na nehtech byla výraznější. Za druhé zmizel jemný závoj kolem jejích nohou a fotka byla podána mnohem realističtěji, než tomu bylo v základní kvalitě na běžný papír. Zde ale hraje svou roli ještě jedna věc – rozlišení fotografie a stupeň komprese fotky. Pokud tisknete JPG s velkou kompresí, na ostrých přechodech (nohy a pozadí za nimi) je vidět nádech jako by se tu objevily duchy známé z barevných televizorů z dávných dob, přijímajících barevný signál. To ale není záležitost tiskárny, ale je to dané vysokou kompresí, která se právě projeví na ostrých barevných nebo jasových přechodech. Kupodivu tyto „maličkosti“ ale vyniknout na fotografii vyvedené na běžný papír, díky zvýšení intenzity barev na fotopapíru ale ustoupí tyto „duchy“ do pozadí. Nasadili jsme tedy velmi kvalitní obrátek klubíček bavlny. A tady nás multifunkce skutečně velmi překvapila. Pokud srovnáme tisk na běžný papír v běžné kvalitě a tisk v té nejlepší kvalitě na fotografický inkoustový papír, je to jak „nebe a dudy“. Na klubíčkách jsou vidět jemné detaily, barvy jsou podány skoro přesně tak, jak na předloze. Samozřejmě musíme upozornit na to, že jsme jako tištěné médium zadali barevný papír podobné kvality z výběrového menu. Takže, abychom to shrnuli. Běžný papír: · Textový výstup v černobílé je u multifunkce vynikající. · Textový výstup v barvě rovněž. · Skenování a kopírování velmi dobré. · Tisk byznys grafiky je velmi dobrý. · Tisk fotografií na papír je ucházející až dobrý na běžný papír. Tisk fotografií na speciální fotopapír, určený pro tisk inkoustovými tiskárnami je velmi dobrý. Koupili jste si multifunkční zařízení pro tisk dokumentů a jejich skenování a kopírování. Tuhle funkčnost vám Epson L6190 splní bez jakýchkoli problémů. Pokud ale chcete tisknout fotografie, můžete, ale se speciálním papírem. To vřele doporučujeme.
Nekombinujte v zásobníku různé druhy potiskovaných materiálů
Při tisku na speciální fotopapír vřele doporučujeme (při jeho ceně) vkládat do zásobníku vždy jen jednu kopii. Při prvním tisku klubíček jsme totiž fotopapír dali na vršek hromádky běžných bílých papírů a – protože po podání papíru podavačem ze zásobníku se papír „přetáčí“ (v zásobníku je potisková strana umístěna směrem dolů) – na fotopapír se nám přilepil jeden běžný papír. Nechali jsme tedy proběhnout tisk ve vysokém rozlišení a s ovladačem pro fotopapír Glossy. Výsledkem toho je zjištění, že výsledek byl dost podivný. Tmavá klubíčka se úplně ztratila v černém fleku, to znamená, že sycení inkoustem bylo tak velké, že běžný papír nedokázal pojmout jednotlivé kapičky inkoustu, které se pak rozpily v jeden obrovský flek. Podobně tomu bylo i u červených klubíček. Co z toho pro vás plyne? Nespěchejte! A před tím, než spustíte tisk na fotopapír, raději si ověřte, zda máte správně nastavené orientace tisku a hlavně, zda nastavení pro potiskovaný nosič souhlasí s tím, jaký bude skutečně použit. Špatně provedený tisk (s nesprávnými parametry) totiž neopravíte a při ceně fotopapírů se vyplatí několikanásobná kontrola. Výsledek vás ale mile překvapí. Doporučením pro vás rovněž je, aby se v zásobníku nacházely vždy potiskovaná média jednoho druhu.
Poznámka
Po vytištění každé stránky jsme ji naskenovali na 300 dpi ve shodném skeneru (max. rozlišení 9600 dip) a máte většinou z nich umístěnou ve složce Fotogalerie. Skenovali jsme stejným skenerem i předlohu – zadní stranu časopisu, abyste mohli srovnat výsledek. Tam, kde byly předlohou fotografie, je přidáváme v původním formátu. Fotografie jsme před tiskem nijak neupravovali. Doufáme, že tento dovětek uspokojí ty, kteří si napsali o posouzení kvality barveného tisku na různá média.
Zveřejněno: 27. 01. 2018