ESET představuje nový tým bezpečnostních expertů, kteří se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

Bezpečnostní experti z pražské pobočky společnosti ESET se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým bude mít za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Mezi oblast jejich zájmu budou nadále spadat kriminální aktivity organizovaných skupin na internetových bazarech, a to nejen v Česku. Nově získané informace pomohou v obraně před těmito hrozbami.

Nový tým bezpečnostních expertů vznikl v rámci české výzkumné pobočky společnosti ESET v Praze. Společnost ESET tak reaguje na stále větší specializaci svých expertů, kteří se právě crimewaru, kam patří například obávaný ransomware, dlouhodobě věnují.

„Nový tým, který se v pražské výzkumné pobočce v posledních měsících formoval, se aktivně zaměří na kyberkriminální aktivity a metody vedení útoků, a to nejen v Česku, ale po celém světě, protože kybernetické hrozby nerespektují státní hranice. Svou odborností budeme moct přispět nejen ke zlepšení našich detekčních technologií a ochrany pro naše zákazníky, ale také prohloubit celkové povědomí o takových hrozbách pro širokou veřejnost,“ říká Jakub Souček, bezpečnostní expert z pražské výzkumné pobočky společnosti ESET, který stojí v čele nově vznikajícího týmu. „Mezi kybernetické hrozby, které označujeme termínem crimeware, patří velké kyberútoky, nejčastěji s cílem finančního zisku. Gangy, které za nimi stojí, zpravidla nebývají sponzorované státy, narozdíl od APT skupin. Z oblasti crimewaru je největší hrozbou dlouhodobě ransomware – podle našich dat posiloval v posledním roce o více než 50 procent a rozhodně se nejedná o hrozbu, která by byla na ústupu.“

Hlavními hrozbami jsou ransomware a organizované kybergangy

Podle posledního průzkumu společnosti ESET, ve kterém zjišťovala mimo jiné i postoj ke kybernetické bezpečnosti u firem v Česku, patří mezi nejobávanější bezpečnostní hrozby únik a krádež dat. Právě data bývají v útocích kyberkriminálních skupin častým rukojmím, o kterém se diskutuje cena výkupného. Podle veřejně dostupných informací bylo v minulém roce uskutečněno více než 4000 útoků ransomwarem, při kterých k obávanému úniku dat došlo. Podle dat společnosti ESET se v Česku s pokusem o útok ransomwarem každý měsíc setkají až desítky firem a jednotlivců.

„Naše i veřejná data jasně ukazují, že ransomware je dlouhodobě nejvíce aktivní v USA, Evropě se ale rozhodně nevyhýbá, jak jsme v poslední době mohli vidět například na masivním útoku na rumunský nemocniční systém. V Česku pak sledujeme, že nejohroženějšími oblastmi jsou zdravotnictví, školství a veřejná správa. Kromě ransomwaru do našeho hledáčku spadají i aktivity organizovaných skupin, které operují například i na bazarových platformách, byť nemíří za tak velkými zisky jako ransomwarové gangy,“ informuje Souček.

Právě pozadí podvodů na internetových bazarech v České republice odkryli bezpečnostní specialisté z ESETu ve spolupráci s Policií ČR v srpnu loňského roku.

„Nový tým, který se na poli kybernetických rizik více zaměří na crimeware, vznikl zcela přirozeně, a to nejen s ohledem na přetrvávající rizikovost ransomwaru, ale také díky tomu, že k nám do pražské pobočky přišla řada nových kolegů s patřičnou specializací. Jakub Souček, který v ESETu působí již několik let a je na tomto poli expertem, byl v otázce, kdo se postaví do čela týmu, jednoznačnou volbou,“ říká Robert Šuman, vedoucí pražské výzkumné pobočky společnosti ESET. „Dlouhodobá spolupráce soukromé a veřejné sféry je klíčová a jsou to především odborný vhled a technická znalost, kterými můžeme nyní v boji proti kyberkriminalitě ještě lépe přispět. Věříme, že díky strukturovanému vhledu do problematiky a činnosti kyberkriminálních skupin budeme moci zákazníkům i veřejnosti nabídnout tolik potřebné informace k obraně před těmito hrozbami i pro jejich prevenci.“

Zveřejněno: 30. 04. 2024