EU navrhuje jednu nabíječku pro všechna zařízení

Evropská unie se mnoho let snaží prosadit legislativu pro jednodušší užívání elektroniky a v této aktivitě pokračuje. Dnes představila inovovaný návrh na standardizaci nabíjecích portů. Tento krok má snížit množství elektronického odpadu a ochránit životní prostředí.

Snížit množství elektronického odpadu pomocí legislativních opatření se Evropské unii dosud příliš nedaří. Nejblíže byla v roce 2018, kdy se Evropská komise pokusila ujednotit podobu nabíjecích portů. Díky tomu by se snížila nutnost pořizovat nabíjecí adaptér pro každé zařízení zvlášť. Tento návrh však neprošel, proti se postavila zejména společnost Apple. Představitelé firmy argumentovali tím, že vynucení jednoho portu by omezilo inovace v tomto odvětví, a navíc by paradoxně vedlo k navýšení elektronického odpadu, protože uživatelé iPhonů by byli nuceni přejít na nové kabely.

Evropská unie si v reakci na neúspěch s prosazením návrhu nechala zpracovat studii, která ukázala, že polovina všech nabíjecích kabelů prodávaných s mobilními telefony měla konektor USB micro-B, 29 % konektor USB-C a 21 % konektor Lightning využívaný přístroji Apple. Studie navrhla pět variant společné nabíječky, která kombinuje různé porty na zařízeních a adaptérech.

Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz dále informuje: „V loňském roce byla diskuse na toto téma opět otevřena, protože Evropský parlament drtivou většinou hlasoval pro společnou nabíječku. To se odráží i v dnešním návrhu Evropské komise, která odhaduje, že zlikvidované a nepoužité nabíjecí kabely vyprodukují více než 11 tisíc tun odpadu ročně. Jen v EU se za poslední rok prodalo zhruba 420 milionů mobilních telefonů a dalších přenosných elektronických zařízení vyžadujících nabíjení kabelem.“

Inovovaný návrh Evropské komise uvádí, že výrobci elektroniky od smartphonů přes tablety, čtečky až po fotoaparáty, budou muset využívat jednotnou koncovku pro napájecí kabely standardu USB-C. Nabíječka by neměla být součástí balení při koupi nového přístroje. Návrh ale musí ještě podpořit Evropský parlament i jednotlivé členské státy. Proto od představení návrhu opatření k jeho zavedení do praxe uplynou roky. Proto by každý z nás měl svým chováním a zodpovědným užíváním elektroniky přispět k ochraně životního prostředí již dnes.

Zveřejněno: 23. 09. 2021